קולנוע הוד יוסב לאולם תיאטרון בית ליסין

עיריית תל אביב רכשה את אולם הקולנוע במסגרת שיפוץ תיאטרון בית ליסין שיכלול הוספת אולם ושיקום של הפסז' ברחוב דיזנגוף

ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ציפי שוחט

תיאטרון בית ליסין יעבור שיפוץ נרחב בהיקף תקציבי של כ-65 מיליון שקלים. השיפוץ, שאושר על ידי מועצת עיריית תל אביב אך תקציבו טרם אושר, יכלול תוספת של אולם אחד לאולם הבית היחיד של התיאטרון שקיים כיום. במסגרת השיפוץ רכשה העירייה את קולנוע הוד, שעומד ריק בשנים האחרונות, ב-10 מיליון שקלים. אולם בית הקולנוע יהפוך לאולם תיאטרון ובו 430 מקומות ישיבה ויהיה חלק מהקומפלקס של תיאטרון בית ליסין.

כמו כן, ישופץ אולם הבית של התיאטרון שבו נתגלו בעיות בטיחות רבות המחייבות את שיפוצו. תחילה, תיכנן התיאטרון לערוך שיפוץ בטיחותי בלבד, אולם כעת אושר שיפוץ נרחב שישנה לא את התיאטרון אלא גם את סביבתו, בכוונה להפוך את המקום למרכז תרבות. האולם הקיים ישמור על מספר מקומות הישיבה - 900 - אשר יוחלפו במחשבה להפוך אותו לאולם מודרני יותר. מבחינה אקוסטית נחשב האולם לאחד מאולמות התיאטרון הטובים ביותר, ואיכויות אלו צפויות להישמר גם בשיפוץ.

בשנים האחרונות מאז סגירתו של קולנוע הוד, הפסז' שהוביל בעבר לבית הקולנוע סבל מהזנחה, והשתכנו בו הומלסים וחנויות סקס. הרעיון מאחורי השיפוץ הוא להחזיר עטרה ליושנה. הפסז', שידע ימים יפים יותר, ילבש צורה חדשה וייפתחו בו חנויות שונות ובתי קפה.

עד כה, הכניסה לתיאטרון חייבה מעבר בפסז' ולאחר השיפוץ שישנה אותו בצורה משמעותית, תשתנה גם הכניסה לתיאטרון. קופות התיאטרון, שהיו עד כה בקומה השנייה, ימוקמו גם הן במעבר המוביל לקולנוע. גם משרדי התיאטרון, שכיום אינם חלק אינטגרלי מהתיאטרון, יעברו לתוך התיאטרון. האדריכלים האחראים על השיפוץ הם טלי טרון ורובי שבת.

הפסז' ברחוב דיזנגוף, אתמול, ישוקם במסגרת השיפוץ וייבנו בו חנויות חדשות ובתי קפה צילום: ניר קידר

כיום הצגות בית ליסין מועלות במקומות שונים בעיר. באולם הבית בדיזנגוף מועלות כ-300 הצגות בשנה, ובאולמות נוספים כמו בית ציוני אמריקה והאולם במוזיאון ארץ ישראל מועלות עוד כ-300-350 הצגות בשנה. לאחר השיפוץ יועלו כל ההצגות באולמות הבית בדיזנגוף (מלבד ההצגות המועלות בפריפריה כ-800 בשנה) - האולם הגדול והאולם הנוסף שיוכשר לכך.

מדובר לא רק בנוחיות של קהל הצופים ואנשי התיאטרון, אלא גם בחיסכון עלויות של שכירת אולמות. השכרת אולם לערב בבית ציוני אמריקה עולה כ-7,000 שקלים, וסכום דומה גם במוזיאון ארץ ישראל, ובסך הכל היקף ההוצאות להשכרת אולמות הוא כ-2.5 מיליון שקלים בשנה, סכום שמכביד על התיאטרון, ולאחר השיפוץ ייחסך.

בתיאטרון מתכננים גם שבעתיד אולם החזרות יוכל לשמש להעלאת הצגות אלטרנטיביות. לפני שהתגלו בו בעיות בטיחות שימש אולם זה גם להעלאת הצגות. טרם נקבע מתי יחל השיפוץ וכן היכן יציג התיאטרון בזמן השיפוץ. מנהלת בית ליסין, ציפי פינס מסבירה כי מדובר ב"בעיה גדולה". לדבריה, "אין בעיר תל אביב אולמות חלופיים ברמה טובה". היא מסבירה כי אחת האפשרויות הנבחנות לתקופה זו היא להציג פחות הצגות גדולות. את תגובתו של יוחנן דן, מנכ"ל החברה האחראית על השיפוץ בבית ליסין מטעם העירייה, לא ניתן היה להשיג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ