הסרט "שלטון החוק" זכה בפסטיבל סאנדנס

סרטו של רענן אלכסנדרוביץ' על מערכת המשפט בשטחים קיבל את פרס התעודה הבינלאומית. "חמש מצלמות שבורות" זכה בבימוי

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

שני סרטים ישראליים זכו שלשום לפנות בוקר בפרסים מרכזיים בפסטיבל סאנדנס האמריקאי. "שלטון החוק", בבימויו של רענן אלכסנדרוביץ', זכה בפרס חבר השופטים לסרט התעודה הטוב ביותר בתחרות הבינלאומית, ואילו "חמש מצלמות שבורות", שביימו עימאד בורנט וגיא דוידי, זכה בפרס הבימוי באותה תחרות. פסטיבל סאנדנס, המתקיים ביוטה, ארצות הברית, הוא אחד הפסטיבלים החשובים בעולם לקולנוע עצמאי.

הסרט "שלטון החוק", שהפיק לירן עצמור בתמיכת ערוץ 8 וקרן רבינוביץ, עוסק במערכת החוק והמשפט שמפעילה ישראל בשטחים הכבושים מאז 1967. בסרט מראיין אלכסנדרוביץ' שורה של משפטנים ישראלים, בכירים במערכת המשפט הצבאית לשעבר. באמצעותם הוא משרטט את האופן שבו התפתחה מערכת החוק הישראלית בשטחים, ומנסה להבין, בין היתר, מה ההיגיון המנחה את האנשים שיצרו את החוק הזה ושפטו לפיו, ומהן ההשלכות של קיום מערכת חוק ומשפט שכזו על עקרונות החוק והצדק בישראל.

"זה הסרט הכי קשה שעשיתי אי פעם", אמר אלכסנדרוביץ' כשעלה לקבל את הפרס על סרטו. "זה רגע מדהים בשבילי כקולנוען, אבל זהו סרט על נושא כאוב ובלתי פתור. מה שעולה מן הסרט הזה, ומסרטים אחרים שהוצגו כאן בפסטיבל, זה שחוק לא תמיד מוביל לצדק. לעתים אפילו ניתן להשתמש בו ככלי נגד חלקים מסוימים בחברה. במקרים כאלה, חובה להתנגד לו, ואם יש צורך בכך, אפילו לעבור עליו".

"חמש מצלמות שבורות" הוא קו-פרודוקציה ישראלית-פלסטינית-צרפתית, שאותה ביימו במשותף הבמאי הישראלי גיא דוידי והצלם הפלסטיני עימאד בורנט. הסרט, שזכה באחרונה בפרס חבר השופטים בפסטיבל IDFA ההולנדי - שהוא אחד הפסטיבלים החשובים בעולם לסרטי תעודה - הוא יומן אישי של בורנט, תושב הכפר בילעין, שתיעד לאורך חמש שנים את המאבק שניהלו תושבי הכפר נגד הקמת גדר ההפרדה בתחומו, ובמקביל, את תהליך התבגרותו של בנו הצעיר.

מתוך "שלטון החוק" צילום: שרק דה מאיו

בורנט צילם את סרטו בחמש מצלמות שונות, ואלה תיעדו את תהליך ההתערערות של חיי משפחתו בעקבות פעולות הענישה של צה"ל. כל אחת מהמצלמות שלו הביאה סיפור מסוים, וכאשר נשברה, באה אחרת, החליפה אותה, והחלה לספר סיפור חדש. "חמש מצלמות שבורות" פותח במסגרת פרויקט גרינהאוס ונתמך אף הוא על ידי ערוץ 8.

אלכסנדרוביץ אמר אתמול ל"הארץ": "פחדנו שנגיע ואנשים יישבו פה בהקרנות וייבהו במסך, כי דיברו כאן על כך שזהו סרט תובעני, לא פשוט לצפייה. אבל לשמחתי אנשים התעניינו, דיברו הרבה על הסרט, הגיבו אליו. למרות שהוא מדבר על תופעה ישראלית מקומית, יש הקבלה לדברים שקורים באמריקה. למשל, באחרונה מלאו עשר שנים ל(מתקן המעצר, נ"א) גוואנטנמו, שהיום כבר נהפך לחלק מהמציאות האמריקאית ואנשים כבר הפסיקו לדבר על זה. כך שגם אם מדובר במדינת חוק חזקה, גם כאן האזרחים מרגישים שחוק יכול גם לייצר בעיות".

בפרס הראשון בתחרות סרטי העלילה האמריקאיים בסאנדנס זכה הסרט ""Beasts of the Southern Wild", שביים בן זיטלין, ואילו בפרס הסרט העלילתי מהעולם זכה "Violeta Went To Heaven" (צ'ילה-ארגנטינה-ברזיל) בבימויו של אנדרס ווד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ