מיה סלע
מיה סלע

מה בין להקת ההבי-מטאל הגרמנית "רמשטיין" לבין מדונה? ומה בין שניהם ליוהן וולפגנג פון גתה? אולי רק סימן הקריאה שבכותרת הסרט "גתה!", שיוקרן בשבת ב-10:30 בפסטיבל "אפוס" לסרטי אמנות ותרבות במוזיאון תל אביב. סימן קריאה המעיד על כך שהבמאי הגרמני פיליפ שטולצל עוסק בכוכבים. ואולי הסימן המוצמד לשם ממחיש את האימה הכבושה של שטולצל לנוכח העיסוק בענק הרוח הזה. לא עוד סופר או משורר אלא אייקון של ממש - גתה!

בספר "גתה/שירה אירוטית", שראה אור באחרונה בהוצאת חרגול עם עובד, תירגם שמעון זנדבנק מבחר מהשירה האירוטית של גתה. באחרית הדבר מציין המתרגם את הקושי בעיסוק בדמות מונומנטלית מסוגו של גתה, "קלאסיקון הניצב על כן גבוה מלהשיג, גבוה מלרגש".

זנדבנק מצטט את הפילוסוף הספרדי אורטגה אי גאסט, שהתלבט בשאלה "איך מצילים קלאסיקון מן המונומנטליות שגוזרים עליו מעמדו וריחוקו; איך מפסיקים ללכת על בהונות סביבו ומתחילים לחפש אותו מבפנים". שטולצל לא הלך על בהונות. למעשה הוא הנחית את גתה על אדמה הוליוודית. "אתם אולי לא כל כך מכירים את גתה", אמר בחביבות למראיין אמריקאי. "אבל בשבילנו, הגרמנים, הוא הכי גדול ולא נעשה סרט ממש טוב עליו. החלטנו להקדיש לו סרט, אך לא ידענו מאיזו זווית לתקוף. הרי גתה היה הכי חכם, הכי חזק, הכי עשיר, הוא ידע הכל. איפה הקונפליקט? החלטנו לספר על גתה הצעיר שנאבק להיות אמן".

מתוך "גתה!". היסטוריה מופרכת

גתה של שטולצל (בגילומו של אלכסנדר פהלינג, "ממזרים חסרי כבוד") הוא צעיר מרדן ושתיין, שרוצה להיות משורר למרות הבוז שאביו רוחש לו. ב-1772 אביו חמור הסבר שולח אותו לעיר ולצלאר, לעבוד כעורך דין ולהיות לאדם מכובד. אלא שגתה מתאהב שם בשרלוטה (לוטה) בוף, יפהפייה הוליוודית ג'ינג'ית מתוקה, שכלל אינה נראית כמו עלמה מהמאה ה-18 (השחקנית מרים שטיין).

מתוך ייסורי האהבה הנכזבת ללוטה, מגיע גתה הקולנועי לכתיבת "ייסורי ורתר הצעיר". בסופו של דבר התהילה גואלת אותו מהאהבה. גתה של שטולצל הוא בעל איכויות של כוכב רוק, סלבריטאי שחותם על ספרו בעליצות נטולת ייסורים. מיותר כמעט לציין ששטולצל לא התחייב לאמינות מוחלטת ופרטים רבים בסיפור מופרכים, אבל גתה שלו הוא עדיין גתה עם סימן קריאה.

ממדונה עד פאוסט

מהקליפים של "רמשטיין" ומדונה ועד דיוקנו של גתה - הקריירה של שטולצל מגוונת ביותר. הוא נע ממשימה למשימה, שאפתן ודובר שפה פופולרית, הוליוודית, עם קורט פרובוקטיביות. שטולצל נולד ב-1967 והחל את הקריירה שלו בעיצוב תלבושות לתיאטרון במינכן. עם הזמן נהפך למעצב תלבושות מצליח ועבד בהפקות תיאטרון ברחבי גרמניה. ב-1996 הצטרף לחברה אוסטרית שהפיקה וידיאו קליפים. בתחילה שימש כמנהל אמנותי של הסניף הברלינאי שלה, אבל עד מהרה החל לביים קליפים.

באחד הקליפים השערורייתיים שביים ל"רמשטיין" עשה שימוש בדימויים מסרטים דוקומנטריים של לני ריפנשטאל, שיצרה סרטי תעמולה למפלגה הנאצית. כן ביים קליפים למדונה ("אמריקן פאי"), "פיית נו מור", "גארבג'", מיק ג'אגר ואפילו לוצ'יאנו פאברוטי. לאחר מכן עבר לביים פרסומות - בין השאר לסוני, ב-מ-וו, נוקיה וה"ניו יורקר". בין לבין עסק באופרה ותיאטרון, כולל בימוי "פאוסט" ב-2008, ולבסוף עבר לבימוי סרטים עלילתיים.

בתחילת החודש עלה סרטו החדש,"The Expatriate" , ובו פסע צעד נוסף אל עבר הוליווד. זהו מותחן עם אולגה קורילנקו וארון אקהרט על סוכן סי-איי-אי ובתו הנמלטים על חייהם.

עוד סרטים בפסטיבל אפוס: מישל פטרוצ'יאני | הבחירות הגורליות של נ. בזם | היא בלונדינית ממש כמוני | ללא מורא וללא משוא פנים: על האמן הסיני איי וייוויי | בדרכו המתוקה: קלינט איסטווד בעקבות דייב ברובק | רגע בחיי עיר: על המרחב העירוני העכשווי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ