הסרט הזוכה בפסטיבל ברלין -"קיסר חייב למות" של האחים טביאני

הפסטיבל עצמו יינעל הערב. בסרט, שמתאר את העלאת המחזה "יוליוס קיסר" של ויליאם שייקספיר, משתתפים אסירים מהאגף השמור בכלא שברומא

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קליין
אורי קליין

הסרט "קיסר חייב למות", של האחים ויטוריו ופאולו טביאני, זכה אתמול בפרס דב הזהב בטקס חלוקת הפרסים בפסטיבל ברלין ה-62. הפסטיבל עצמו יינעל הערב. בסרט, שמתאר את העלאת המחזה "יוליוס קיסר" של ויליאם שייקספיר, משתתפים אסירים מהאגף השמור בכלא שברומא. בתחרות דלה למדי היו אמנם האחים טביאני, האחראים לסרטים כגון "פאדרה פאדרונה" ו"כאוס", היוצרים הנודעים והמוערכים ביותר, כך שזכייתם אינה הפתעה מוחלטת. סרטם, אגב, נרכש להפצה בישראל.

"קיסר חייב למות" מצולם ברובו בשחור לבן, ומטשטש בהדרגה את הגבולות בין התיאטרון למציאות, עוסק בסוגיות של שלטון תקין, שחיתות, אשמה, חטא ועונשו וערכו של החופש. נפחו ותוקפו נובעים מהעובדה שהוא מתייחס לא רק לחיים בכלא, אלא גם למאבק במשטרים דיקטטוריים המתקיים כיום במקומות רבים בעולם.

קדימון הסרט "קיסר חייב למות"

בראש חבר השופטים השנה עמד הבמאי הבריטי מייק לי ולצדו שפטו, בין השאר, השחקנים ג'ייק ג'ילנהול ושרלוט גינסבורג, הבמאי הצרפתי פרנסואה אוזון והבמאי האיראני אשגאר פרהאדי, שסרטו "פרידה", שמוקרן מסוף השבוע גם בישראל, זכה אשתקד בפרס דב הזהב.

בפרס השני, דב הכסף, זכה הסרט ההונגרי "רק הרוח" של בנס פליגאוף, המתאר חוגים גזעניים בהונגריה הרודפים אחר הצוענים המתגוררים במדינה. בפרס הבימוי הטוב ביותר זכה הבמאי הגרמני כריסטיאן פטצולד, על "ברברה". פרסי המשחק הוענקו לרייצ'ל מוואנצה על הופעתה בסרט "מכשפת מלחמה" של קים נגויין, ולשחקן מיקל בואה פולסגארד, המופיע בסרט הדני התקופתי "פרשה מלכותית", שביים ניקולאי ארסל. סרטו של ארסל, קיבל גם את פרס התסריט הטוב ביותר.

פרסים מיוחדים הוענקו גם ל"טאבו", סרטו של הבמאי הפורטוגלי מיגל גומז, שהיה הסרט היחידי בתחרות שמרנית למדי, שניסה ללכת בדרך מעט ניסיונית, ולסרט הצרפתי "en haut'enfant d'L", שביימה אורסולה מייר. סרטים ישראליים מעטים הוקרנו השנה בפסטיבל ברלין, ובהם סרטו המצוין של עמי ליבנה "שרקייה", שעוסק במצוקתם של הבדואים בנגב והוקרן במסגרת "פנורמה" היוקרתית.

האחים טביאני. בסרטם מעלים אסירים כלואים מחזה של שייקספירצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ