סיכום פסטיבל ברלין: הזווית הישראלית

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

נוכחות ישראלית דלה נרשמה השנה בפסטיבל הסרטים של ברלין, ובכל זאת, הוקרנו שם כמה סרטים מקומיים שהצליחו לעורר עניין ואף לקטוף פרסים. "שרקייה" העלילתי, סרט הביכורים של הבמאי עמי ליבנה לפי תסריט מאת גיא עפרן, הוקרן במסגרת ה"פנורמה" המכובדת, וזכה שם לשבחים. במגזין הקולנוע האמריקאי "וראייטי" קבעו כי מדובר ביצירה מאופקת, איכותית ונוקבת.

הסרט מביא את סיפורו של קאמל, מאבטח בתחנה המרכזית בבאר שבע, המתגורר באחד הכפרים הלא מוכרים בפזורה הבדואית. יום אחד הוא חוזר מעבודתו, מגלה שעל דלת אחד הצריפים בכפר הודבק צו הריסה ומבין שגורל הכפר מונח על כתפיו. הוא מחליט לביים פיגוע בתחנה המרכזית, כדי לעורר תשומת לב תקשורתית ולגרום למדינה לחוס על כפרו.

"בגרות לוחמים", סרטה התיעודי של סילבינה לנדסמן, הוקרן במסגרת ה"פורום" בפסטיבל, וזכה בציון לשבח מטעם חבר השופטים של פרס קליגארי (פרס שמעניק איחוד בתי הקולנוע הקהילתיים בגרמניה בשיתוף מגזין הקולנוע "פילם דינסט"). הסרט עוקב אחר חיילים לקראת סוף שירותם הסדיר, הנשלחים לפרויקט "בגרות לוחמים" - פרויקט המעניק ללוחמי צה"ל הזדמנות להשלים את בחינות הבגרות שלהם. במשך שלושה שבועות דנים שם החיילים בפלורליזם, אפליה, בהגדרה המורכבת של המדינה היהודית וביחסים עם הפלסטינים. אבל המצלמה חושפת כי אף אחד מהחיילים אינו מאמין בסיכוי לדו קיום.

סרט ישראלי נוסף שזכה בפרס הוא "באטמן במחסום", סרטו הקצר של רפאל בלולו. הוא השתתף בשנה שעברה בשלב הראשון של תחרות "Today Award", מסגרת של פסטיבל ברלין שנועדה לגלות כישרונות צעירים מן העולם, וזכה במענק הפקה. השנה הוקרן הסרט המוגמר לצד ארבעה סרטים נוספים שהופקו באותה מסגרת, וזכה בפרס הראשון.

עלילת הסרט עוקבת אחר שני ילדים, יהודי ופלסטיני, שמתחילים לשחק זה עם זה בעיצומו של פקק שנוצר לפני אחד המחסומים בכניסה לירושלים. ואולם מה שמתחיל כמשחק ילדים, הופך עד מהרה לקרב של ממש על בובת באטמן מפלסטיק.

כן הוקרן במסגרת "פנורמה" סרטה הקצר של לי את גליק, "לילה בהיר", המתאר יחסים בין בת לאמה על רקע יום השנה למותו של האב, שמציף מתחים בין השתיים.

"בגרות לוחמים". מי מאמין בדו קיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ