צה"ל מתנגד להקרנת הסרט "שלטון החוק"

הדוקומנטרי שבוחן באופן ביקורתי את מערכת המשפט של צה"ל בשטחים, לא אושר על ידי דו"צ להקרנה רשמית בפני בכירים ביחידת בתי המשפט הצבאיים

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

דובר צה"ל אסר לאחרונה את הקרנתו של הסרט התיעודי "שלטון החוק", בפני יחידה צבאית. יוצרי הסרט, שבוחן באופן ביקורתי את מערכת המשפט הצבאי שמפעילה ישראל בשטחי יהודה שומרון ועזה, ניהלו מגעים עם בכירים ביחידת בתי המשפט הצבאיים במטרה להקרין אותו בפני אנשיה. אולם דובר צה"ל סיכל את היוזמה ואסר את ההקרנה.

"שלטון החוק" של רענן אלכסנדרוביץ' הוקרן בבכורה בפסטיבל הקולנוע בירושלים האחרון וזכה שם בפרס סרט התעודה הטוב ביותר. לפני חודשיים השתתף בתחרות הבינלאומית היוקרתית של פסטיבל סאנדנס וזכה גם שם בפרס סרט התעודה המצטיין.

בסרט, מראיין הבמאי אלכסנדרוביץ' שורה של משפטנים ישראלים, בכירים במערכת המשפט הצבאית לשעבר. באמצעותם הוא משרטט את האופן שבו התפתחה מערכת החוק הישראלית בשטחים. אלכסנדרוביץ' מנסה להבין באמצעות הסרט, בין היתר, מה ההיגיון שהנחה את האנשים שיצרו את החקיקה המדוברת ושפטו לפיה, ומהן ההשלכות של קיום מערכת חוק ומשפט שכזו על עקרונות החוק והצדק בישראל.

צפו בטריילר

לפני כמה חודשים, פנו יוצרי הסרט לבכירים ביחידת בתי המשפט הצבאיים והציעו להם לקיים הקרנה של "שלטון החוק" בבית המשפט הצבאי במחנה עופר, לפני שופטים צבאיים. כפי שנוהגים היוצרים לעשות ברבות מהקרנותיו של הסרט, הציעו לראשי היחידה לקיים בסמוך להקרנה גם דיון שיעסוק בסרט ובתכניו. הם הציעו לממן בעצמם את ההקרנה ולהשתתף בדיון שילווה אותה, לצד שופטים מהיחידה.

"למרות אי-ההסכמה הגדולה שלהם עם חלק מהתכנים המוצגים בסרט, בכירים ביחידה הביעו עניין בהצעה שלנו", אומר מפיק הסרט לירן עצמור. "עם זאת, הם אמרו לנו שקיומה של הקרנה כזאת מותנה בהסכמתו של דובר צה"ל", הוסיף. למרות ההסכמה בין היוצרים לבכירים ביחידת בתי המשפט, דובר צה"ל לא נענה לבקשה היחידה לקיים את ההקרנה, ולא אישר את קיומה. בעקבות זאת בוטל האירוע שתוכנן להתקיים בבית המשפט במחנה עופר. עם זאת, על פי מקורות, הסרט הוקרן בעבר בכמה יחידות בצבא ובפרקליטות הצבאית, כיוזמה פרטית של קצינים, באמצעות עותק שהועבר מהיוצרים.

במאי "שלטון החוק", רענן אלכסנדרוביץ'. לא קיבל אישור להביא את סרטו להקרנה בפני שופטים צבאייםצילום: תומר אפלבאום

עשו לנו לייק לקבלת מיטב כתבות גלריה ישירות לפייסבוק שלכם

התנגדות נוספת של צה"ל לסרט "שלטון החוק" עלתה לפני כחודשיים, כאשר מרצה באוניברסיטה העברית החליט להקרין אותו לפני סטודנטים שלו. לקראת ההקרנה הוא פנה לפרקליטות הצבאית בבקשה שתשלח נציג מטעמה, כדי שישתתף בדיון שיתקיים בסמוך להקרנת הסרט לפני קהל הסטודנטים. אולם למרצה, המעוניין להישאר בעילום שם, נאמר כי לפרקליטות נמסרו "הנחיות שלא להתייחס לסרט הזה". בסופו של דבר, הושג הסכם שלפיו בא נציג של הפרקליטות הצבאית לשוחח עם הסטודנטים על הנושאים הנדונים בסרט, אולם לא בסמוך להקרנה. הסרט הוקרן לפני הסטודנטים רק שבוע לאחר מכן.

"אנחנו חושבים שהסרט 'שלטון החוק' נוגע להיסטוריה צבאית ואמור מאוד לעניין את אנשי הפרקליטות הצבאית", אומר עצמור. יוצרי הסרט הביעו תמיהה "על כך שבדובר צה"ל לא ראו לנכון לאפשר את הקרנתו אפילו במסגרות סגורות של אנשי הפרקליטות הצבאית, ואף סירבו לשלוח נציגים מטעמם להקרנות באקדמיה". עד היום הוקרן הסרט ברחבי הארץ מול אלפי אנשים בכ-150 הקרנות, בהן גם הקרנות בפני אנשי הסנגוריה ציבורית, חלק מעובדי הפרקליטות, אנשי המועצה לשלום וביטחון וכן בעשרה בתי ספר למשפטים ברחבי הארץ. לדברי עצמון, "בהתחשב בכך שבעוד שבועיים הסרט ישודר גם בטלוויזיה ( ב-1 באפריל בערוץ 8 - נ.א.), הרי שהניסיון להגביל את החשיפה לסרט נראה אפילו עוד יותר תמוה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מטבע הדברים, צה"ל לא יתייחס לנוהלי העבודה הפנימיים בתהליכי קבלת ההחלטות מעל גבי העיתון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ