זאן ברוקס, גרדיאן

אניישקה הולנד נחשבה לסוס השחור של תחרות האוסקר 2012, ובמקרה זה הביטוי קולע במיוחד. בסרטה האחרון, "In Darkness" (באפילה), מעין סיפור "רשימת שינדלר" מלוכלך, מסתתר הגיבור לאופולד סוקה בתעלות הביוב של לבוב בעוד ברחובות שמעליו משתוללים הנאצים. הסרט זיכה את הבמאית, בת 63, במועמדות בקטגוריית הסרט הזר, שבה זכה לבסוף "פרידה" האיראני. סרטה זה הוא גם התפנית החדשה בקריירה שלקחה אותה מוורשה לפראג, לפאריס וללוס אנג'לס.

"איפה זה הבית?" ממלמלת לה הולנד כשהיא לוגמת מים מינרליים במועדון בלונדון. "אולי כאן". בהופעתה הפשוטה, בתסרוקת עניינית ובמשקפיים עבי מסגרת, היא מסבירה בקצרה שביימה שתי דרמות שואה לפני "In Darkness" ("קציר הזעם" ו"אירופה, אירופה") ולכן לא ששה להתמודד עם סרט נוסף בנושא. אלא שהתסריט העוקצני ורב הגוונים כבש אותה; יש בו הרבה יותר מסיפור מוסר שטחי על קורבנות ורשעים, על מלאכים ושדים. היא גם נהנתה לצלם בתעלות הביוב. "הרקע סיפק לי הזדמנות לספר סיפור סמלי ומטריד מבלי להיכנס לזירת המלחמה הגדולה", היא אומרת.

הסרט, שיעלה ב-19 בחודש לאקרנים בישראל, מספר את הסיפור האמיתי של סוקה (רוברט ויקייביץ), נבל אנטישמי שמשליך גלגל הצלה לפליטים יהודים. אפשר לטעון שהמתחים התרבותיים והגזעיים בסרט משקפים את סיפורה של הולנד עצמה, בת לאם קתולית ולאב יהודי שגדלה בפולין החילונית והקומוניסטית, שבה הדת היתה צריכה לרדת למחתרת. "אבל היתה לי מטפלת, איכרה שגידלה אותי כי הורי עבדו", היא מספרת. "אישה קתולית מאוד, אדוקה מאוד. אני זוכרת שיום אחד היא לקחה אותי הצדה וסיפרה לי שישו היה כנראה יהודי, אבל שאסור לי להגיד את זה כי זה סוד".

הסרט מציג לצופיו שאלות מרומזות: מה היו הם עושים במצב של סכנה גדולה כזאת? אילו החלטות היו מקבלים? הולנד מודה שהיא תמיד מציגה לעצמה את השאלות האלה.

ב-1970, למשל, היא נעצרה ונאסרה למשך שישה שבועות. "למדתי קולנוע בפראג ונעצרתי בגלל פעילות פוליטית. בגלל שהפגנתי. השליכו אותי לתא מתחת לאדמה, בקולג'". היו תאים בקולג'? "כן, כן. זה היה קשה מאוד. אבל אחרי הרגעים הראשונים של הפחד היה מרתק לבדוק עד כמה אוכל לשאת את הקושי הזה. אם אצליח להתנהג כמו שצריך, אם אשבר ואמסור שמות. אחרי שבועיים הכניסו לתא עוד בחורה, גנבת צעירה. השומרים אנסו אותה והייתי צריכה לטפל בה". היא מנידה בראשה בענייניות וחוזרת למים שלה.

בפולין עבדה הולנד עם אנדז'י ויידה, התיידדה עם קז'ישטוף קישלובסקי וצילמה שלושה סרטים משלה בטרם נמלטה לצרפת כשהוכרז על משטר צבאי. באירופה היא ביימה את "אירופה, אירופה", את "סוד הגן הנעלם" ואת "ליקוי מאורות", ואז עברה לארצות הברית וביימה את "עלמה מכיכר וושינגטון".

הולנד מתארת את המדינות השונות שעברה ביניהן. "בפולין לא היה לנו כסף ולא היה לנו פילם, ופירושו של דבר היה שהיינו צריכים לערוך את הסרט בראש לפני שצילמנו אותו. היתה צנזורה אבל הפרדוקס היה שהרגשנו חופשיים, לפחות בזמן הצילומים. בצרפת הייתי צריכה לבסס את מעמדי מחדש; צוות הצילום לא בטח בי. אבל הצילומים היו מקסימים ויש באמצע ארוחת צהריים נהדרת".

היא לוגמת עוד קצת מים וממשיכה: "מה שזיעזע אותי באמריקה היה ההייררכיה בצוות הצילום. אנשים מפחדים להביע את דעתם. הם לא רוצים להסתכן שיאבדו את שמם הטוב או את משרתם כי יש להם משכנתא גדולה והילדים לומדים בבתי ספר פרטיים. אז זה עצוב וקונפורמיסטי ואני חושבת שזה מראה את השורשים של המשבר הכלכלי שאנחנו נתונים בו היום. אף אחד לא מעז להטיל ספק בשום דבר".

הולנד. "בפולין היתה צנזורה אבל הרגשנו חופשיים, לפחות בצילומים"צילום: אי-פי

בימים אלה הולנד מחלקת את זמנה בין לוס אנג'לס לברטן, ופורשת את הקריירה שלה על פני שתי יבשות. בשנים האחרונות היא פיתחה תחום עיסוק צדדי עשיר בטלוויזיה האמריקאית, וביימה פרקים בסדרות "הסמויה", "The Killing" ו"טרמה". נחמד לי לדמיין אותה עובדת בסדרות האלה: הילדה הרעה והפעלתנית של אירופה שנהפכת לבת המקום בשכונות של בולטימור או בפרוורים של ניו אורלינס אחרי סופת קטרינה.

"כן, זה עושה לי טוב. אני קצת כמו שחקן שמגלם את המלט שבוע אחד ואת הקבצן ברחוב בשבוע שאחר כך. המגוון מתגמל", היא אומרת. "חיים רבגוניים מספקים עושר פנימי".

מאנגלית: אורלי מזור-יובל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ