מאבטחים מנעו משחקן ערבי-ישראלי לחזור לארץ

מאבטחי אל על מנעו משרדי ג'ברין לעלות על טיסה מגרמניה לישראל משום שלא הציג חוזה עבודה. "זה לא הביתה בשבילך"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

מאבטחי חברת אל על בגרמניה מנעו בשישי בערב מהשחקן שרדי ג'ברין לעלות על טיסת ישראייר לישראל. לאחר בידוק ביטחוני ממושך ולאחר שהודיעו לו כי לא יוכל לעלות לטיסה עם המחשב והאייפד שלו, נמסר לג'ברין כי לא יוכל לעלות על הטיסה. אל על מספקת את הבידוק הביטחוני לכל חברות התעופה הישראליות בחו"ל.

ג'ברין, ערבי ישראלי ששיחק בין היתר בסרטים "מיראל" ו"הבועה", עבר להתגורר בברלין. השחקן היה בדרכו לישראל כדי להשתתף בצילומי "כידון", קומדיה ישראלית-צרפתית.

בשיחה עם "הארץ" סיפר אמש ג'ברין על השיחה עם איש הביטחון בשדה התעופה. "הוא שאל אותי למה אני נוסע לארץ, ועניתי שכדי לצלם סרט. הוא שאל אם יש לי חוזה להראות לו, ואמרתי שהחוזה לא נמצא עלי", אמר ג'ברין. "אבל בלי קשר לזה, אמרתי לו, אני אזרח ישראלי ואתה יכול להתייחס אלי כאל אזרח ישראלי שחוזר הביתה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב כתבות גלריה ישירות לפייסבוק שלכם

בתגובה, הוא מספר, אמר לו הבודק "אל תגיד הביתה, זה לא הביתה בשבילך", והוסיף כי ללא עותק של חוזה הצילומים לסרט הוא ייאלץ לעבור בדיקה מקיפה. בסיום הבדיקה נאמר לו כי לא יוכל לעלות לטיסה עם המחשב האישי והאייפד שלו, אלא אם הם יוכנסו לתא המטען במזוודה או יופקדו בידי אנשי הביטחון. ג'ברין סירב והתווכח עם הבודק. "למרות שאחת הבודקות שם זיהתה אותי ואמרה לו שראתה אותי בסרט לא מזמן, זה לא השפיע עליו", אמר. לבסוף נאמר לג'ברין כי לא יוכל לעלות על הטיסה כלל.

"באמצע החיים נכנסתי לקטגוריה שלא הייתי צריך להיכנס אליה", אומר ג'ברין. "הסוכן שלי וחברת ההפקה של הסרט מחפשים בשבילי עכשיו טיסה חלופית, כדי שאוכל להגיע בזמן לצילומים. ביקשתי שיחפשו הפעם טיסה בחברה לא ישראלית. הוא הוסיף כי "זו פעם ראשונה שנתקלתי בכזה דבר, אני מאוד כועס, אבל אין בכוונתי להתלונן או להגיש תביעה", אמר.

מאל על נמסר כי החברה "מחויבת לנוהלי הביטחון הקפדניים, כפי שקובעת מדינת ישראל. אנו מתנצלים על עוגמת הנפש שנגרמה ובודקים את המקרה".

"באל על צריכים לעבור קורס מזורז על דמוקרטיה מהי, ובמסגרת כך להפנים כי ערבים הם אזרחי ישראל, וזכאים ליחס שוויוני ולא מפלה מצדם", כך טוענים היום בקואליצית ארגוני 'שותפות-שראקה'- הפועלת לשוויון יהודי ערבי בישראל, בתגובה על התנהלות אל על מול השחקן שרדי ג'ברין. "אל על אינה חברה ליהודים בלבד, ומהיותה חברת תעופה ישראלית, היא מחויבת לנהוג באורח לא גזעני כלפי אזרחי ישראל הערבים. התפיסה של אל על כאילו כל ערבי הוא בבחינת 'גיס חמישי' ו'מחבל בפוטנציה', מייצרת התנהגות מפלה סיסטמתית נגד ערבים אזרחי ישראל, וממילא יוצרת הפחדה נגדם. אנו מציעים להנהלת אל על לעבור קורס מזורז בדמוקרטיה מהותית מהי, כדי שיבינו את זכויות המיעוט הערבי החי בישראל, כולל את העובדה כי ישראל היא ביתם של ערבים. צר לנו כי ערבים נאלצים לעבור במסלול של פח, בין אם זה בשדה התעופה, ובין אם זה בניסיון לשוב לביתם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ