מענקי פיתוח לסרטי אנימציה על השואה

שני הסרטים -"לחם וצנוניות" ו"ניושה" הנמצאים בשלבי עבודה - יזכו בעשרות אלפי שקלים, במסגרת פרויקט הנועד לקדם סרטי אנימציה דוקומנטריים

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
נירית אנדרמן

שני סרטי אנימציה על השואה, הנמצאים כעת בשלבי עבודה, יזכו במענקי הפקה במסגרת הפרויקט "אנימה דוק": "לחם וצנוניות" של טל לוטן יקבל מענק בסך 20 אלף שקלים, ואילו "ניושה" של יעל דקל ולירן קפל במענק בסך 10,000 שקלים. כך הודיעו אתמול קרן גשר לקולנוע רב תרבותי ופסטיבל "דוקאביב", יוזמי הפרויקט שנועד לקדם סרטי אנימציה דוקומנטריים. חבר השופטים שבחר בשני הסרטים הזוכים כלל את האנימטורים דודו שליטא וחנן קמינסקי, וכן את הדוקומנטריסט דוד אופק.

עלילת הסרט "לחם וצנוניות" מספרת על עליזה ויגודסקי, סבתא המספרת לנכדתה סיפורים על חוויותיה מהמלחמה. הילדה המאזינה לסיפורים נשאבת בזכותם למציאות אחרת, ובמחברותיה המאוירות המחנה הצ'כי מתעורר לחיים. לוטן, במאית אנימציה, בחרה לעשות את סרטה זה באנימציה קלאסית משולבת "קאט אאוט".

מתוך: "ניושה". המענקים מחולקים לעודד אנימציה דוקומנטריתצילום: יעל דקל ולירן קפל

"ניושה", לעומת זאת, הוא סרט גמר סטודנטים של דקל וקפל, בוגרות מכללת ספיר, והוא נוצר באנימציית פלסטלינה ותלת ממד. בפסקול הסרט שולב קולה של סבתה של קפל, שבהשראתה נבנתה דמותה של גיבורת הסרט. ניושה (נעמי) נקלעת למציאות האיומה בדיוק אחרי שהגשימה את חלומה וקיבלה נעליים חדשות. בעיצומה של אקציה, לאחר שאמה נלקחת ממנה, היא נאחזת באמונתה כי נעליה החדשות הצילו אותה.

"הקולנוע הדוקומנטרי נמצא בעיצומה של מהפכה המטשטשת את גבולות הז'אנר", אומרת זיו נוה, מנכ"לית קרן גשר, "מעניין לגלות כי רבות מההצעות שהוגשו לקרן במסגרת זו, סבבו סביב השואה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ