נדב הולנדר

קווין קלאש היה ילד קטן מבולטימור, מרילנד, שגילה חיבה הולכת וגוברת לבובות יד. החברים לעגו אבל הוא התעקש לתחוב את ידיו אל גרביים מעוטרות בזוג עיניים, לתפור לעצמו דמויות חדשות ולערוך הופעות לילדי הסביבה. יום אחד מצא בארון הבגדים של אביו מעיל שחור צמרירי שנראה כמו חומר גלם מושלם. כשאביו חזר הביתה וגילה את המעיל גזור לחתיכות, ידע מיד - לקווין יש בובה חדשה.

כיום קלאש הוא אחד מאמני הבובות המצליחים ביותר בארצות הברית. צופי הטלוויזיה בקושי מכירים את פרצופו, אבל הדמות שאותה הוא מגלם בידיו ובקולו זוכה לאהדה רבה בקרב ילדים בכל העולם; מאז אמצע שנות ה-80, קלאש הוא אלמו - הבובה האדומה כתומת החוטם מ"רחוב סומסום".

סרט תיעודי חדש, "להיות אלמו - יומנו של בובנאי", מספר על האדם שמאחורי הבובה, ומתאר את דרכו של קלאש מבולטימור אל פסגת הטלוויזיה לילדים. הסרט, שבוים על ידי קונסטנס מארקס ומסופר בקולה של וופי גולדברג, יצא בארצות הברית בשנה שעברה וזכה לשבחים רבים. לאחרונה הגיע לארץ על גבי די-וי-די.

קווין קלאש ואלמו. החל את הקריירה כעוגיפלצתצילום: גטי אימג'ס

בתור ילד נהג קלאש, יליד 1960, להופיע בעיקר מול ילדים בעלי מוגבלויות במוסדות שונים באזור דל האמצעים שבו גדל, ומול זאטוטים שאמו היתה משגיחה עליהם כבייביסיטר. הטלוויזיה היתה חלום רחוק, אבל מפגש מקרי בינו לבין אדם בשם קרמיט לאב - אמן מזוקן וחייכן שהיה אחראי לבנייתן של הבובות בתוכניות הילדים של ג'ים הנסון "רחוב סומסום" ו"החבובות" - הוביל את קלאש לביקור בלתי נשכח באולפני הצילומים.

שם נתקל לראשונה בעולם מלא בחומרי גלם ובבדים שעליהם לא היה יכול לחלום, במגירות עמוסות בחוטים ובאפים ובעיניים ובאישונים, שלכל אחד מהם הבעה אחרת והשפעה שונה על אישיותה של הבובה. המפגש עם קרמיט גם הוביל להיכרות מרגשת עם צמד היוצרים פורצי הדרך שעמדו בראש אימפריית הבובות, הנסון ופרנק אוז.

באותם ימים, השליטה של הנסון בשוק הטלוויזיה היתה אדירה: "רחוב סומסום" בבוקר, "חבובות" בערב. הג'וב הראשון של קלאש היה כבובנאי מחליף, כאשר הצוות של "רחוב סומסום" התפצל עם היציאה להרפתקה הקולנועית הראשונה בסוף שנות ה-70. משם הדרך לתוכנית עצמה לא היתה ארוכה. קלאש החל את הקריירה כעוגיפלצת ואחר כך השתלב מאחורי כמה דמויות נוספות. כשהבובנאי העייף של אלמו פרש, קלאש השתחל אל מקומו והמציא את הדמות מחדש.

ג'ים הנסון יוצר "החבובות" ו"רחוב סומסום" לצד הפרגלס צילום: גטי אימג'ס

החלום של הילד קווין התגשם, ואת כל האושר הזה הוא תיעל אל זרועותיו המחבקות-תמיד של אלמו. השניים נהפכו לאחד; אמו של קלאש אומרת שרק דרך אלמו אפשר לפגוש את קווין האמיתי. הסרט מתאר כיצד נשלח קלאש אל ארצות שונות בעולם כדי לאמן שם בובנאים, כאשר גרסה מקומית חדשה עולה לאוויר. השליטה שלו בבובות מעוררת השתאות: הוא מנהל את גופן והבעותיהן בנינוחות שיא, רוקד דרכן, שולט בניואנסים הדקיקים ביותר שלהן ומודע לכל פיסת רגש שהן משדרות.

במשך השנים, נוסף על תפקידו כאלמו, השתלב קלאש כאחד הבכירים בתוכנית. בסוף הסרט, הוא כבר מתחיל להעביר את הלפיד הלאה - את אותו לפיד שהוריש לו הנסון (שמותו בגיל 53 הותיר את סדרות הטלוויזיה שלו כמעט יתומות). קלאש מקבל את פניה של אורחת באולפן, ילדה קטנה, שגם היא מכינה בובות גרב בבית, מכירה את השמות של כל הבובנאים לדורותיהם וחולמת על מגירות מלאות בחוטים, באפים, בעיניים ובאישונים. *

"Being Elmo: A Puppeteer's Journey", האוזן השלישית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ