אל-מבחוח נגד בר רפאלי: מנסה למנוע הפקת סרט על החיסול

אחיו של בכיר החמאס שחוסל לפני שנתיים, מאיים להגיש תביעת דיבה נגד יוצרי הסרט "כידון". "הופכים את אחי מלוחם חופש לרודף נשים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משפחתו של מחמוד אל-מבחוח שחוסל בדובאי, מתכוונים להיאבק נגד הפקת "כידון" - סרט על החיסול בכיכובה של בר רפאלי ושחקנים צרפתים וישראלים. פאיק, אחיו הצעיר של אל-מבחוח שהיה אסיר ביטחוני במשך 15 שנה ומתגורר כעת בעזה, אמר בשיחה ל"הארץ", כי מדובר בניסיון להכפיש את שם אחיו ולהפוך אותו מלוחם חופש לרודף נשים, וכן להציגו בצורה שפוגעת בו ובמאבקו למען החופש והעצמאות של העם הפלסטיני.

לדברי האח, המשפחה לא מתנגדת לסרט דוקומנטרי או סרט עלילתי שמביא את הפרטים הידועים בצורה נכונה, אולם על פי הפרטים שידועים לו והתסריט שמדברים עליו, אין שום קשר לאחיו ולפועלו למען העם הפלסטיני. עוד אמר האח כי כעת המשפחה מתייעצת עם משפטנים בצרפת לצורך הגשת תביעה.

"אני דיברתי עם הבמאי ואמרתי לו שאין בכוונתנו להשלים עם סרט כזה ואף נתבע אותו ואת המפיקים מאחר ומדובר בהכפשה ובהוצאת דיבה. מצער אותי שהשחקנים והבמאי מסכימים לדבר כזה ואף כואב יותר שמי שמגלם את דמותו של אחי בצורה שמכפישה את שמו, הוא שחקן פלסטיני ערבי ישראלי מאום אל-פחם. אני יודע שדמותו של אחי לא ממש מקובלת אצל הישראלים, אבל הוא כבר לא בחיים ולפחות צריך לכבד את המת.

בר רפאלי על סט הסרט "כידון"צילום: אי–פי

לדברי האח, הוא גם פנה להנהגת החמאס, ולגורמים פלסטיניים אחרים, וביקש מהם לפעול מול כל הגורמים הרלוונטיים, על מנת שסרט כזה לא ייצא למרקעים.

אל-מבחוח האח אמר כי "פרטים רבים בעניין החיסול עדיין לא ברורים ובכל זאת בתסריט מנסים להציג דברים שרחוקים מהתנהגותו של אחי המנוח. להביא נערת פיתוי כמו בר רפאלי ולהציגה כמי שפיתתה אותו בבר של המלון וגררה אותו לחדר, זה פוגע ומעליב". זאת, לדבריו, "לצד כל הדברים הנוספים שלוקחים סוגיה כמו חיסול אישיות בכירה בארגון שנלחם למען חופש העם הפלסטיני ולהפוך אותו לקומדיה, זה משהו שלא מקובל עלינו בשום פנים ואופן".

"כידון" הוא קומדיה ישראלית-צרפתית שעלילתה נשענת על פרשת ההתנקשות באל-מבחוח, בדובאי ב-2010. את הסרט מביים עמנואל נקש (שביים ב-2008 את "חומר למחשבה" עם סטפן בלאיש), שגם כתב את התסריט. מלבד רפאלי, צוות השחקנים יכלול את שי אביבי, ישראל קטורזה, עמוס תמם ומנשה נוי, וכן את השחקנים הצרפתים תומר סיסלי, ליאונל אובלנסקי ("הקונצרט"), קייב אדמס והיפוליט ג'יררדוט.

פרשת החיסול הציתה את הדמיון גם בהוליווד ובשנה שעברה פורסם כי כריס המסוורת ("תור") יככב במותחן שיפיקו אולפני סוני, בהשראת הפרשה. הסרט לא יספק שחזור של ההתנקשות, אלא יבנה סביבה עלילה בדיונית, שבה יעמוד המסוורת בראש צוות של כוחות מיוחדים.

מחמוד אל-מבחוח היה בכיר חמאס שהיה מבוקש על ידי ישראל כיוון שהיה אחראי לחטיפה והרצח של החיילים אבי סספורטס ואילן סעדון. ב-20 בינואר 2010 נמצאה גופתו במלון מפואר בדובאי, והמשטרה המקומית ייחסה את מעשה הרצח לסוכני המוסד. בהמשך פירסמה שמות ותצלומים של החשודים במעורבות בחיסול, כפי שנקלטו במצלמות האבטחה של המלון. ישראל מעולם לא אישרה את מעורבותה בחיסול.

בר רפאלי על סט הסרט "כידון"צילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ