יומן צפייה מקאן

מיכאל האנקה זכה בדקל הזהב

פסטיבל קאן ננעל עם הענקת הפרס לבמאי הגרמני על סרטו "אהבה". בפרס השני זכה סרט על אדם שחולם להתקבל ל"אח הגדול"

אורי קליין
קאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי קליין
קאן

במאי הקולנוע האוסטרי מיכאל האנקה הצטרף אתמול בערב לרשימה המצומצמת מאוד של במאי קולנוע שהוענק להם פרס דקל הזהב בפעם השנייה. יתרה מזו, האנקה בן ה-70 זכה בפרס ברציפות על שני סרטיו האחרונים: סרטו הקודם, "סרט לבן", זכה בפרס דקל הזהב ב-2009 וסרטו הבא, "אהבה", זכה בפרס אתמול.

הסרט, שזכה בפסטיבל לאהדה ביקורתית גורפת וזכייתו התקבלה באהדה גדולה על ידי העיתונאים שנכחו באולם שבו שודר הטקס, מציג את סיפורו של זוג נשוי זה כ-60 שנה. אחרי שהאשה לוקה בשבץ, מצבה הולך ומידרדר, אך בעלה התחייב לטפל בה. בהכרזתו על הסרט הזוכה הכריז יושב ראש חבר השופטים השנה בתחרות, הבמאי והשחקן האיטלקי נאני מורטי, שחלק ניכר מגדולתו של הסרט נובע מהופעתם בו של צמד כוכביו הוותיקים, השחקנים ז'אן לואי טרינטיניאן ועמנואלה ריבה, ואמנם האנקה עלה לבמה עם שתי האיקונות האלה של הקולנוע הצרפתי מאז שנות ה-50, והם התקבלו על ידי הקהל בהתלהבות גדולה. היה זה שיאו המרגש היחיד של טקס הנעילה של פסטיבל קאן ה-65, שבכללותו היה יבשושי למדי.

בעוד שזכייתו של "אהבה" בפרס דקל הזהב התקבלה במחיאות כפיים רמות, הכרזתו של מורטי שהפרס הגדול של חבר השופטים, שהוא הפרס השני בחשיבותו מוענק ל"ריאליטי" - סרטו של הבמאי האיטלקי מתאו גארונה, שמציג את סיפורו של בעל דוכן לממכר דגים בנפולי שחולם להתקבל לתוכנית הטלוויזיה "האח הגדול" - התקבלה בפרץ של שריקות בוז. זו אמנם בחירה תמוהה בסרט שמרבית המבקרים הגדירו אותו כאכזבה.

קדימון הסרט "אהבה"

שריקות בוז במידה פחותה יותר נשמעו גם כאשר פרס הבימוי הוענק לבמאי המקסיקני קרלוס רייגאדאס על סרטו "Post Tenebras Lux", אף הוא סרט שעורר חילוקי דעות.

היו עוד כמה בחירות תמוהות: "מעבר לגבעות", סרטו של הבמאי הרומני כריסטיאן מונג'יו, שנחשב למועמד לזכייה באחד הפרסים החשובים ביותר, ואיכותו נבעה בעיקר מהבימוי האקספרסיבי שלו, זכה דווקא בפרס התסריט הטוב ביותר. שתי שחקניותיו, כריסטינה פלוטור וקוסמינה סטראטאן, זכו במשותף בפרס השחקנית הטובה ביותר, וזאת בשנה שבה נראו בסרטי התחרות הופעות נשיות מרשימות יותר.

חבר השופטים התעלם בכלל מהסרטים הצרפתיים שהשתתפו בתחרות, וההתעלמות הבוטה ביותר היא מ"עוד לא ראיתם כלום", סרטו של אלן רנה, שבחודש הבא ימלאו לו 90 והוא הכריז שזה יהיה סרטו האחרון של הבמאי. חבר השופטים התעלם גם מכל הסרטים האמריקאיים שהשתתפו השנה בתחרות, ועובדה זו ודאי תחזק את ההיסוס השנתי של הוליווד אם לשלוח את סרטיה לפסטיבל קאן, וזאת כיוון שהשתתפות בתחרות בקאן, ואפילו זכייה בפרס דקל הזהב איננה מיתרגמת לרווח כלכלי בארצות הברית, מלבד במקרים בודדים.

פרס השחקן הטוב ביותר הוענק לשחקן הדני מאדס מיקלסן על הופעתו ב"הציד", סרטו של הבמאי הדני תומאס וינטרברג ופרס חבר השופטים, שהוא הפרס הפחות חשוב ברשימה, הוענק לבמאי הבריטי קן לואץ', על סרטו המינורי למדי "חלקם של המלאכים".

בעוד שחבר השופטים של התחרות התעלמו מהקולנוע האמריקאי, חבר השופטים של תחרות מצלמת הזהב, שמוענק לסרט ביכורים, העניק את הפרס לסרט האמריקאי העצמאי של בן צייטלין "Beasts of the Southern Wild", שאף זכה לא מכבר בפרס הגדול בפסטיבל סאנדנס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ