תנו לנו לספר לכם על סקס

אם מדובר באורגזמות ואם בדימוי הגוף - מיניות נשית היא עדיין נושא יוצא דופן על מסך הקולנוע האמריקאי. כמה סרטים חדשים שביימו נשים מעידים על שינוי מגמה

ג'ולי בלום, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ולי בלום, ניו יורק טיימס

"המגיפה של ימינו", מצהירה אחת הדמויות ב"היסטריה", הקומדיה הרומנטית החדשה של טניה וקסלר על המצאת הוויברטור באנגליה הוויקטוריאנית, "נובעת מרחם פעיל יתר על המידה". הסרט, שעלה בישראל אתמול, מבוסס בקווים כלליים על אירועים מציאותיים, ומככבים בו יו דנסי בתפקיד מורטימר, רופא מקסים ובעל חזון, ומגי ג'ילנהול בתפקיד שרלוט, פעילה למען זכויות האשה.

התיאור המדוקדק של התקופה ושל הגברים הנאיוויים המנסים "לרפא" נשים היסטריות באמצעות עיסוי איבר המין שלהן מצחיקים ונראים מיושנים להחריד, אבל הרגעים שבהם עולות בסרט (בקלילות) סוגיות הנוגעות לזכויות האשה נראים רלוונטיים להפליא. אבל יותר מכל, "היסטריה" משמשת תזכורת לכך שמיניות נשית היא עדיין נושא יוצא דופן על המסכים.

אבל אותות שונים מרמזים בימים אלה שהמצב משתנה. הסדרה "בנות" של HBO מושכת תשומת לב בתיאורי הסקס הכנים המוגשים בה, ומעמדה של לנה דנהאם ככותבת והבמאית של הסדרה מעניק לה את הסמכות הנדירה לתאר את המיניות מנקודת מבטה של אשה. זה מעמד נדיר גם בקולנוע: רק 5% מהסרטים המכניסים ביותר בארצות הברית בשנה שעברה בוימו בידי נשים, כך עולה מדוח של המרכז לחקר הנשים בטלוויזיה ובקולנוע.

סרטים חדשים ופחות חדשים של וקסלר, שרה פולי ("Take This Waltz"), מלגוז'אטה שומובסקה ("הן"), ג'ולי דלפי ("יומיים בניו יורק") ובמאיות נוספות, קוראים תיגר על הנורמה הזאת ומספקים לקהל הזדמנות לראות איך נשים מתמודדות עם עניינים הקשורים במיניות האשה, אם מדובר באורגזמות ואם בדימוי הגוף.

"רציתי לעשות סרט בסגנון הסרטים התקופתיים של מרצ'נט ואייבורי, בתוספת ויברטורים", אומרת וקסלר, בת 42, בראיון עמה במשרד בלב מנהטן, שערה הארוך והחום מקפץ כל פעם שהיא מתפרצת בצחוק. "ובדרך הזאת, למרבה הפלא, הארנו נקודה שקודם לכן היתה בצל. קשה להאמין שאנחנו עדיין מתווכחים על אותם נושאים כעבור מאה שנה ­ זכותן של נשים על גופן. כשמאחורי המצלמה עומדת אשה, אפשר לחקור את הסוגיות האלה יותר מבעבר". ואף על פי כן, "פשוט רציתי לעשות סרט שארצה ללכת לצפות בו", היא מוסיפה. "לא ניסיתי לעשות קורס בלימודי מגדר".

וקסלר עיצבה את הסצינות ההומוריסטיות ­ והצנועות ­ של הטיפול, שבאמצעותו נשים בגילים שונים "נרפאות" ממחלתן, על בסיס חוויות שעברה בעצמה. היא מספרת למשל על סיטואציה המוכרת לרבות, שבה היא מוצאת את עצמה במרפאת הגינקולוג, עקודה על הכיסא ברגליים מורמות, בעוד הרופאים מפטפטים להם. "את רוצה להגיד, 'סליחה, אני יושבת כאן'", היא אומרת.

מגי ג'ילנהול. "סצנות הסקס הכי מעניינות מתוארות ממבט נשי"

וקסלר עבדה על פי תסריט שכתבו סטיוון דייר וג'ונה ליסה דייר, בעל ואשה, ופעלה כמעט שבע שנים כדי שטרייסי בקר תפיק את הסרט. בקר מספרת שלא השתכנעה בקלות. "זיהינו את הפוטנציאל השיווקי", אומרת בקר, "אבל כשירדנו לפרטים, ראינו שזה תסריט שעוסק בהרבה נושאים שמעוררים מבוכה, ורוב הזמן הוא היה בידיים של מנהל גבר, שהיתה לו זכות וטו".

"היסטריה" בולט בחריגותו ביחס לסרט האולפנים המסורתי הפונה לנשים. וקסלר, פולי ואחרות אומרות שיש בציבור רעב לעוד סרטים שלאו דווקא מסתיימים בנשיקה וחתונה. "אני אוהבת סרטי חתונה, כמו כל הבנות, אם הם טובים", אומרת וקסלר, "אבל זה לא הסרט היחיד שאנחנו רוצות".

"Take This Waltz" של פולי, שיעלה בארצות הברית ביוני, מתחיל כמה שנים אחרי החתונה. מישל ויליאמס מגלמת בו צעירה נשואה המתמודדת עם פיתוי. "רציתי לבדוק מה קורה למיניות עם הזמן, וזה משהו שלא מדברים עליו", אמרה פולי בראיון טלפוני.

בין השאר, מאחר שהגברים יושבים בדרך כלל בכיסא הבמאי, "הקלישאה היא תמיד שלאשה יש כאב ראש או שנמאס לה מסקס, או שיש שחיקה במיניות, ולא הצלחתי לזכור שום דוגמה הפוכה ­ לכך שגברים משתעממים מסקס ושהדחף המיני של הגברים פוחת", אומרת פולי. "אולי גברים לא מפגינים את זה כי זה פוגם בתדמית הגברית שלהם, אבל זה קורה לגברים בקשר ארוך טווח".

גם עירום, אומרת פולי, הוא נושא שהיה חשוב לה להתמודד אתו בסרטה. "כל פעם שרואים גוף עירום של אשה על המסך, זה או בהקשר מיני ­ או, אם מדובר באשה מבוגרת, זו הסצינה מתוך 'אודות שמידט', שבה קתי בייטס נכנסת לג'קוזי וכל הקהל אמור לצרוח מאימה, וג'ק ניקולסון מבועת", היא אומרת. "ראיתי את העניין הזה שוב ושוב, ובעיני כשמשתמשים בגוף האשה לשני דברים בלבד, חיפצון או אפקט קומי, זה פוגעני".

ב"Take This Waltz" פולי הכניסה סצינת מקלחת במכון בריאות, שנשים מכל הגילים נראות בו בעירום בדרך יום-יומית לחלוטין. "הסצינה הזאת נבעה ישירות מהיותי במאית-אשה", היא אומרת, "לפני כמה שנים הייתי אולי מעמידה פנים שאני רוצה רק לספר סיפורים כמו כולם, ושאין חשיבות למגדר שלי, אבל אני חושבת שזה נאיווי. בייחוד בסרט הזה הייתי מודעת מאוד לאופן שבו אני מטפלת בעירום ובמיניות".

מבחינת השחקניות, אשה בתפקיד הבמאי עשויה להשפיע על הדינמיקה בצילומי סצינות סקס. ג'ילנהול אומרת שאשה-במאית משנה את האווירה בסרט. "סצינות הסקס הכי מעניינות שהשתתפתי בהן או שראיתי הן הסצינות המתוארות מנקודת המבט של הנשים", היא אומרת. "במקום מה שלדעתי כולם התרגלו אליו בשנות ה‑80 וה‑90, שהבחורה לובשת חזייה שחורה חושפנית של ויקטוריה סיקרט, והתאורה מושלמת, והיא מקשיתה את הגב. זה אמור להיראות כמו סקס, אבל ככה לא נראה סקס אצל רוב האנשים, ואם ככה סקס נראה אצלם, לדעתי הם מפסידים הרבה".

ז'ולייט בינוש, שמככבת ב"הן", סרטה של שומובסקה שיצא לאקרנים בארצות הברית בחודש שעבר ובוחן מפורשות סטודנטיות שעובדות בזנות בפאריס, הבחינה גם היא בשינוי שמביאה אתה אשה בתפקיד הבמאי. "אני רגילה לעבוד עם במאים גברים, והעבודה עם אשה יצרה תחושה חדשה, אישית יותר, היתה לי תחושה של דיוקן עצמי בכמה רגעים", היא אומרת. "האחריות של המשחק עם במאי מאותו מין נחלקת בין השחקן לבמאי, זו מין תחושת מראה".

ז'ולייט בינוש ב"הן"

וקסלר ועמיתותיה אומרות שמי שעושה סרטים המתמקדים במיניות האשה מסתכן בתיוג של במאי לנשים בלבד. וקסלר מציינת שמארק וב מיהר לביים אחרי "500 ימים עם סאמר" את "ספיידרמן", ואומרת: "קשה לי להאמין שאקבל סרט כמו 'הנוקמים'. אני רוצה לעשות סרטים לנשים, אבל אני רוצה לעשות גם דברים אחרים".

מבחינת וקסלר ואחרות, אין ספק שסרטים רבים יותר בבימוי נשים זו התקדמות, אבל היא מוסיפה שמטבע הדברים כרוכה בכך מערכת אחרת של אתגרים. "כשאנחנו הנשים עושות סרטים קטנים וקלילים, משום שזה כל מה שנותנים לנו לעשות, אנחנו בעצם עושות דברים שלא מכניסים לנו הרבה כסף, שיש להם קהל קטן יותר וקשה יותר להצליח בהם, ואז אנחנו שואלות את עצמנו למה לא נותנים לנו סרטים גדולים יותר. זו תחושה מעצימה מאוד. הייתי שמחה מאוד לביים סרט הוליוודי עתיר תקציב. 'וונדר וומן?' צלצלו אלי".

מאנגלית: אורלי מזור-יובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ