שני סרטים ישראליים התקבלו לפסטיבל ונציה

"למלא את החלל" של הקולנוענית החרדית רמה בורשטיין ו"מנתק המים" של עידן הובל נאלצו לפרוש בשל כך מהתחרות בפסטיבל ירושלים

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

שני סרטים ישראליים התקבלו לפסטיבל ונציה: "למלא את החלל" של הקולנוענית החרדית רמה בורשטיין התקבל לתחרות הרשמית, ו"מנתק המים" של עידן הובל יתחרה במסגרת הנקראת "Horizons". הפסטיבל האיטלקי, שייערך בין ה-29 באוגוסט ל-8 בספטמבר, הוא פסטיבל הסרטים הוותיק בעולם, ונחשב לאחד היוקרתיים והחשובים ביותר הפועלים כיום, לצדו של הפסטיבל בקאן.

בעקבות ההודעה על כך שסרטיהם התקבלו לפסטיבל ונציה, נאלצו בורשטיין והובל למשוך את סרטיהם מפסטיבל הקולנוע בירושלים, שייפתח ב-5 ביולי. זאת בשל דרישת הפסטיבל האיטלקי כי הקרנת הבכורה העולמית תיערך במסגרתו. הנהלתו אישרה לראשי הפסטיבל הירושלמי לפרסם את סיבת המשיכה, אף שיתר הסרטים שהתקבלו למסגרות השונות שבו יפורסמו רק בסוף החודש.

לאחר פרישתם של שני הסרטים נותרו בתחרות בפסטיבל ירושלים לסרטים עלילתיים באורך מלא שבעה מתמודדים: "אליס", "בלדה לאביב הבוכה", "המשגיחים", "חיותה וברל", "רווקה פלוס", "רוק בקסבה" ו"שרקייה".

ב"למלא את החלל", שהופק על ידי אסף אמיר ובתמיכת קרן הקולנוע הישראלית, מככבים השחקנים הדס ירון, יפתח קליין ועירית שלג. הסרט מגולל את סיפורה של משפחה חרדית חסידית המתגוררת בתל אביב. הבת הצעירה מצפה לשידוך שנראה מבטיח, אולם אז מתה בלידה אחותה הגדולה. הכאב והשכול שמציפים את המשפחה משהים את השידוך, וכאשר מגיעה הצעה לשדך את האלמן הטרי עם אלמנה מבלגיה, מנסה אם המשפחה לסכל את התוכנית כדי שנכדה יישאר בארץ. לשם כך, היא מציעה לשדך את בתה הצעירה לגבר שזה אך התאלמן מאחותה הבכורה.

בורשטיין, בוגרת המחזור השני בבית הספר לקולנוע סם שפיגל בירושלים, חזרה בתשובה חודשים ספורים לאחר שסיימה את לימודיה בבית הספר. היא לימדה במשך שנים קולנוע באולפנות לבנות ויצרה סרטים עצמאיים, שקהל היעד המוצהר שלהם היה נשים חרדיות. "למלא את החלל" הוא הסרט הראשון שאותו כתבה וביימה עבור קהל הרחב.

"מנתק המים" בכיכובו של משה איבגי סובב סביב גבר שעובד בניתוק מים לדיירים בעלי חוב. כאשר הוא פוגש אנשים בעבודתו, הוא נאלץ להתמודד עם קללות, השפלות והאשמות שבגללו הדרדר מצבם. על אף שמשפחתו תלויה בו מבחינה כלכלית, לא ברור כמה זמן יצליח להחזיק בה מעמד. זהו סרטו הארוך הראשון של הובל, גם הוא בוגר סם שפיגל. בסרט, שאותו הפיק איתן מנצורי, תמכו קרן יהושע רבינוביץ, קרן גשר והרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו.

התחרות שאליה התקבל "מנתק המים" מתמקדת במגמות חדשות בשפה הקולנועית, ומוקרנים בה סרטים באורכים שונים. הפרסים כוללים פרס לסרט באורך מלא, פרס לסרט קצר ופרס לסרט באורך בינוני.

בשנים האחרונות התקבלו לפסטיבל ונציה שני סרטים ישראליים בולטים. סרטו של ערן קולירין, "ההתחלפות", הוקרן בפסטיבל בשנה שעברה. "לבנון", סרטו של שמוליק מעוז, התמודד במסגרת התחרות הרשמית של הפסטיבל ב-2009 והיה לסרט הישראלי הראשון שזכה בפרס הגדול שלו, פרס אריה הזהב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ