נדב הולנדר

נאמר עליו שהוא יודע לדבר בכל השפות בעולם, גם אם הוא לא מבין בהן מלה. הוא היה פורה באופן מעורר השתאות, עם יותר מ-90 סרטי קולנוע בהשתתפותו. והוא מת בגיל 54. השחקן והקומיקאי הדני דירק פאסר נחשב עדיין לדמות אהובה וחשובה בהיסטוריה התרבותית של דנמרק, אף שחלפו כמעט 32 שנים מאז הלך לעולמו.

הסרט "איש מצחיק" (במקור: "דירק"), המוגדר חצי-ביוגרפי, יצא בדנמרק בשנה שעברה והגיע לאחרונה אל ספריות הדי-וי-די בארץ, לאחר שזכה לשבחים ולפרסים ברחבי העולם. הסרט, שביים מרטין זנדבליט, מספק היכרות עם דמותו של הקומיקאי שנודע בזכות הקוטביות של הופעותיו; היה לו קול חזק ומשחק עדין, טירוף נטול גבולות ונטייה אובססיבית להישאר בשליטה.

הוא נולד בקופנהגן במאי 1926, והקריירה שלו נסקה לקראת שנות ה-50 בין היתר במסגרת צמד קומי מצליח שבו הופיע יחד עם קיילד פטרסון. פאסר היה גבוה (1.92 מטר) וגדל גוף, ונהג לשמור על אדישות יחסית שממנה התפרץ במפתיע. פטרסון היה נמוך ממנו, שחרחר ונלהב באופן תמידי. הם היו מוני ובראבא של דנמרק, הקהל העריץ אותם, אבל פאסר רצה להוכיח שהוא יותר מסתם מצחיקן, והתעקש להתנסות במשחק דרמטי יותר. אלא שכמו בכל הסיפורים העצובים על אנשים מצחיקים, הקהל לא הבין שלא מדובר בבדיחה, והמשיך לצחוק. פאסר שב מתוסכל לזרועותיו של שותפו, עד מותו המפתיע של פטרסון בשנת 1962.

מתוך "איש מצחיק". פאסר (במרכז, בגילומו של ניקולאי לי קאס) ופטרסון (משמאל). מוני ובראבא של דנמרק

זה קרה כך פתאום, ועוד בליל הבכורה של המופע החדש שלהם, והטרגדיה שלחה את פאסר לגלות מרצון מאור הזרקורים. חמש שנים נעדר מהבמה, אבל אז המציא עצמו מחדש כפרפורמר של מופעי יחיד הומוריסטיים, שחלקם עדיין זוכים לפופולריות עצומה ביוטיוב. במקביל ניהל קריירה מצליחה בקולנוע, אבל השאיפה שלו להוכיח את עצמו בתפקיד דרמטי מעולם לא התממשה. הסרט האחרון בהשתתפותו צולם ב-1978, ובספטמבר 1980 הוא מת מהתקף לב על הבמה.

הסרט מתמקד בעיקר במערכת היחסים שלו עם פטרסון, בניסיונות של פאסר להוכיח את עצמו שלא במסגרת הצמד, ובקושי להתגבר על האובדן לאחר מותו של השותף. בנוסף מתוארות מערכות היחסים שניהל עם הנשים בחייו, שעמן נולדו לו שתי בנות. המשחק של ניקולאי לי קאס ("אהבות פתוחות", "מלאכים ושדים", "חשופות") בתפקיד פאסר מרשים ואמין, והבעיה היחידה היא שמבעד למעטה הדניות הקודרת, וממרחק הזמן והתרבות השונה, המהות של פאסר כקומיקאי קצת התערפלה; דירק פאסר היה איש מצחיק, אבל "איש מצחיק" הוא סרט די מדכדך. *

"איש מצחיק", האוזן השלישית

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ