הסרט "פעם אחת": חלום אחד יותר מדי

שש שנים אחרי הצלחת הסרט, בני הזוג שכיכבו בו כבר לא אנונימיים וגם לא ביחד. האם כדאי להתעדכן בקורותיו של הזוג שהיה שקוע בחדוות נעורים?

נדב הולנדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נדב הולנדר

גלן הנסרד הוא מין בחור כזה, שאם הייתם פוגשים בפאב או בכל מקום אחר ושומעים ממנו שהוא עוסק במוסיקה, הייתם בוודאי מהנהנים וחושבים "כן, עוד אחד שלא יגיע לשום מקום". בחור אירי, ג'ינג'י וגבוה, עם פנים מעט מאורכות ומבט של אדם שחושב הרבה על עצמו. כשסימפטומים כאלה מופיעים יחד עם נטייה לכתיבת שירים, קיימת סכנת התעצבנות.

אלא שב 2006 נהפך הנסרד מעוד מוסיקאי אירי שמנגן בלהקת רוק לכוכב בינלאומי, הודות לסרט קולנוע דל תקציב. "פעם אחת" ("Once") זכור כסרט מתוק להפליא. הוא עסק במוסיקאי צעיר (הנסרד) שמנגן ברחובות דבלין ופוגש במוסיקאית צעירה, זמרת, פסנתרנית ומהגרת לשעבר מצ'כיה (בת זוגו של הנסרד, מרקטה אירגלובה), שנלהבת מהמוסיקה שלו ומכך שאביו מתקן שואבי אבק.

וכך יחדיו, בסרט שביים ג'ון קרני, הם תרו את הרחובות, שרו קולות שניים וכמובן התאהבו. 85 דקות ארך הממתק הקולנועי ההוא, והתהילה של בני הזוג נמתחה עוד מעט בגלל הפופולריות העצומה של הסרט, וזכיית שיר הנושא שלו באוסקר. נאום הזכייה של אירגלובה מעל במת האקדמיה, שבו קראה לאמנים צעירים ללכת בעקבות חלומם, נחקק בלב רבים.

מאז, לפחות בעבור הצופה הזה, אבדו עקבותיהם של השניים. פה ושם הם צצו תחת השם "The Swell Season", הוציאו אלבומים שקיבלו ביקורות בינוניות, וזהו. אלא שלאחרונה יצא סרט תיעודי השואף לספר מה עלה בגורלם מאז התהילה הגדולה. הסרט "Swell Season The" (שביימו ניק אוגוסט פרנה, כריס דפקינס וקרלו מירבלה-דייוויס) הגיע אל מדפי ספריות הדי-וי-די בארץ ומספק לכל מי שדמויותיהם של הנסרד ואירגלובה צבטו את לבו, הזדמנות לשוב ולשאול לשלומם.

אבל האם מומלץ לבדוק מה שלומם? האם כדאי להתעדכן בקורותיו של זוג צעיר שהיה שקוע לפני שש שנים בקסם אישי ובחדוות נעורים? הנסרד עצמו שולף דימוי נחמד בתחילת הסרט. "זה כמו שאתה מעיף כדור רחוק מדי. מצד אחד אתה חושב לעצמך 'ואו, אני פשוט לא מאמין שהעפתי את הכדור והוא הגיע עד לשם'. מצד שני, משהו בך אומר 'לעזאזל, אני רוצה את הכדור שלי בחזרה'".

הכדור של הנסרד ואירגלובה באמת עף רחוק. בעקבות הסרט הם יצאו למסע הופעות ארוך. מעריצים צבאו על חדריהם, הציגו בפניהם איברים שעליהם קועקע נאום האוסקר של אירגלובה. כל שיר חדש התקבל בתשואות, אף שהחומרים היו רחוקים מלעניין באמת. לכאורה הם מצאו את עצמם יחד על גג העולם, אבל כל אחד מהם התייחס לזה אחרת.

סצינה לדוגמה: השניים נחים לאחר הופעה עם חברי ההרכב. נכנס המנהל ואומר: "אתם חייבים לצאת החוצה, יש טירוף של מעריצים בחוץ". נפתחת שיחה שבה מרקטה מביעה תסכול כלפי הסיטואציה. מדובר בבחורה עדינה, נטולת גינונים מלאכותיים, בלתי מאופרת. היא לא חשה בנוח להצטלם כמו כוכבת נוער.

יתר חברי ההרכב לא לגמרי מבינים אותה, ומנסים לשכנע אותה להשתתף במשחק. "אבל אני לא סלבריטאית, להצטלם ככה זה נגד האינסטינקט שלי", היא מסבירה. עד שהשיחה מתפתחת, גלן ממלמל משהו ויוצא החוצה. הוא מת על מעריצים.

אם יש דבר אחד שהסרט "The Swell Season" עושה, זה לנטרל משהו מהציניות שבה מתקבלות לרוב עצות כמו "אל תוותרו על החלום". בין היתר, מספר גלן כי בגיל 13 אחד ממוריו אמר לו: "אתה יודע את המלים לכל השירים של דילן אבל אתה לא יודע את השורש של 9. קח הפסקה של שנה מבית הספר וסע לעיר לנגן. אם השנה הזאת תעשה לך טוב, תמשיך כך. אם לא תגיע לשום מקום, אקבל אותך בחזרה לבית הספר".

כעת, הוא מגיע לבית הוריו העניים ומנסה לשכנע את אמו שתהילה זה סתם דבר חסר משמעות ושלא באמת אכפת לו מזה. היא לא מבינה למה הוא מתלונן, ואומרת: "הרי הנכדים של הנכדים של הנכדים שלי לא יידעו מי אני, אבל הם ללא ספק יידעו מי אתה. אתה הבחור שזכה באוסקר", הוא מוחה אבל משתתק. גם היא הצליחה לעצבן אותו.

אשר ליחסיו עם אירגלובה, הקרע ביניהם החריף עד שנפרדו. כיום היא נשואה לטכנאי סאונד ועובדת על אלבום בארצות הברית.
"The Swell Season", האוזן השלישית

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ