כרזת הסרט "הדילרים" צונזרה בי-ם: שתי השחקניות הועלמו

בגרסה הירושלמית נעדרות משלטי החוצות יובל שרף ומיכל גבריאלוב. חברת ההפצה טוענת כי יצרה את הגרסה לבקשת חברת השילוט, אולם זו מכחישה את הטענה. העירייה: "חברת שילוט שמונעת פרסום נשים מפרה הסכם"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

שלטי חוצות של הסרט "הדילרים" זכו לגרסה ירושלמית מצונזרת: שתי גיבורות הסרט, השחקניות יובל שרף ומיכל גבריאלוב, נעדרות מהשלטים שנתלו ברחבי העיר. בכרזות הסרט הלא מצונזרות, שפורסמו בעיתונים ובערים אחרות, נראות שתי השחקניות לצד ארבעת גיבורי הסרט. "הדילרים", בבימויו של עודד דוידוף, עלה ביום חמישי האחרון בבתי הקולנוע ברחבי הארץ, ומככבים בו בין היתר איתי תורג'מן ואלון אבוטבול.

בחברת ההפצה של הסרט, "יונייטד קינג", טוענים כי גרסת הפוסטר שממנה נעדרות הנשים נוצרה בעקבות תכתיבים שהעבירה אליהם חברת השילוט הפועלת בירושלים. אולם בחברת "זהר חוצות”, האחראית על תליית הכרזות בעיר, מכחישים את הטענה. “אנחנו לא מחליטים מה לפרסם, אנחנו מפרסמים כל מה שהמפרסמים נותנים לנו לפרסם", הבהירו.

ככל הנראה, ההחלטה על פרסום כרזה נטולת נשים התקבלה במשרד המעניק שירותי פרסום ליונייטד קינג. בעקבות הפרסומים בתקשורת, הוציא הערב (ראשון) "פרסום גולן" מכתב, שבו הוא מצר על הדרת הנשים מהכרזות ומציין כי הדבר נעשה "עקב הנחיה גורפת שניתנה לנו ע"י ניסים מ'זוהר חוצות', לפיה לא ניתן להעלות שלטים בירושלים בהן מופיעות נשים. אנו מתנצלים על אי הנעימות שנוצרה, אך לא ידענו שיצא חוק עזר עירוני חדש המונע הדרת נשים גם בשילוט”, נכתב. עוד צוין המכתב, כי המשרד יפעל באופן מיידי להחליף את כל השלטים שצונזרו מהם נשים בשלטים המקוריים.

לפרסום הפרשה אחראי אמיר בר-קול, סטודנט מהאוניברסיטה העברית, שהעלה אמש  תצלום של השלטים המצונזרים לדף הפייסבוק שלו. עד מהרה, זכה התצלום למאות שיתופים ועורר מחאה רבה.

מחברת ההפצה של הסרט נמסר: "ככלל, חברת יונייטד קינג פועלת בהתאם להנחיות חברות השילוט בערים השונות. לצערנו, צינזור דמויות נשיות משילוט חוצות הינו תוצר של החלטה פסולה לטעמנו, ואינה עומדת בקנה אחד עם האינטרסים שלנו. בשנתיים האחרונות נאבקנו ללא הצלחה באותה הנחיה פסולה. נמשיך להיאבק על מנת שההנחיות הבלתי השוויוניות הללו ישונו לאלתר”.

מנגד מבהיר סמנכ"ל שיווק ומכירות ב"זהר חוצות", נסים חסון, כי חברת השילוט לא העבירה לחברת ההפצה של הסרט הנחיות כלשהן לגבי הדרת הנשים מכרזות הפרסום שלו. "ירושלים היא עיר ככל הערים וניתן לפרסם בה הכל, באמצעות נשים וגברים כאחד", מציין חסון. "עיריית ירושלים מעולם לא הורתה לי לא לפרסם בעיר תמונות של נשים, אין לי כל הנחיה כזאת, ואינני מנחה כך את המפרסמים".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "עיריית ירושלים בראשות ניר ברקת מאפשרת פרסום נשים בשלטי החוצות – היא לא פסלה אף קמפיין שבו מופיעות נשים, וגם מפרסמת נשים בפרסומיה הרשמיים בשלטי החוצות לכל אורך הקדנציה. העירייה הודיעה לחברות השילוט כי לא תקבל מניעת פרסום נשים בשלטי חוצות בעיר, וכי כל חברה שתנקוט בצעדים אלו תיחשב כמי שמפרה הסכם עם העירייה. באם יתברר כי הזכיין אסר על פרסום נשים, העירייה תפעל מולו משפטית כפי שהתחייבה. האשמות העירייה בכך מהוות לשון הרע והוצאת דיבה על כל המשתמע מכך".

בעקבות הפרסום על דבר הצינזור בפייסבוק, התמלא דף הפייסבוק של יונייטד קינג בעשרות תגובות. בין היתר, אנשים ביקרו את ההחלטה לצנזר את דמויות הנשים, והצהירו כי עקב כך לא יבואו לצפות בסרט. עוד קראו הגולשים לחברת ההפצה לא לגלגל את האחריות על חברת השילוט אלא להיאבק בתופעה.

"הדילרים", שכתבו רמי דוידוף (אחיו של במאי הסרט) ושגיא אזולאי, עוקב אחר שני צעירים סטלנים המתגוררים בשכונת רמות בירושלים. אחד מהם (רמי דוידוף) חולם לעשות כסף מהיר ולחיות בבטלה, והאחר (איתי תורג'מן) מחפש משמעות לחייו. השניים מסתבכים בעסקה מפוקפקת עם גנגסטר (אלון אבוטבול), המטיל את אימתו על השכונה. עוד משחקים בסרט: צחי גראד ודני שטאג. את הסרט הפיקו דוד מנדיל ומשה ולאון אדרי, בתמיכתן של קרן הקולנוע הישראלי, רשת, הוט, המיזם לקולנוע ירושלים ומפעל הפיס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ