"זייתון" של ערן ריקליס יוקרן בפסטיבל טורונטו

בכורת הסרט, שמתרחש שבועות לפני מלחמת לבנון הראשונה, תתקיים בפסטיבל שייפתח בספטמבר. בפסטיבל יוקרן גם "A Late Quartet" של ירון זילברמן

נירית אנדרמן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נירית אנדרמן

סרטו החדש של הבמאי הישראלי ערן ריקליס, "זייתון", יוקרן בבכורה עולמית בפסטיבל הסרטים הבינלאומי של טורונטו. הפסטיבל הקנדי, שייפתח ב-6 בספטמבר, הפך בשנים האחרונות לאחד מפסטיבלי הקולנוע החשובים בעולם, ומקרין מדי שנה בבכורות עולמיות סרטים של במאים משפיעים. "זה תענוג לחשוף את הסרט באחד הפסטיבלים הטובים ביותר שיש" אמר ריקליס, והוסיף כי הסרט הוא "מבט מלא אנושיות על מזרח תיכון סוער ואלים".

עלילת "זייתון" מתרחשת במאי 1982, שבועות ספורים לפני מלחמת לבנון. טייס ישראלי (בגילומו של השחקן האמריקאי סטיבן דורף) יוצא למשימה שגרתית בשמי לבנון, אך תקלה במנועים מאלצת אותו לנטוש את מטוסו מעל ביירות. לאחר שהוא נלכד על ידי כוחות אש"ף, הוא מפתח בשבי קשר מיוחד עם ילד לבנוני שהתייתם מאביו. לאחר שהטייס מחליט לברוח, הילד מצטרף אליו כדי להגשים את חלומו להגיע לכפר הולדתו של האב בפלסטין. אחד מהמפיקים של הסרט הוא גארת אנווין, שהפיק את "נאום המלך" זוכה האוסקר.

ערן ריקליס (מימין) וסטיבן דורף בצילומים של הסרט "זייתון"צילום: חגי פריד

סרטים נוספים בעלי זיקה ישראלית שיוצגו בפסטיבל הם "A Late Quartet" של הבמאי הישראלי ירון זילברמן; "חנה ארנדט" של הבמאית הגרמנייה מרגרטה פון טרוטה, שצולם בין היתר בישראל ומתמקד בתקופה שבה שהתה ארנדט בירושלים לצורך סיקורו של משפט אייכמן; וכן הסרט "The Iceman" של הבמאי יליד ישראל אריאל ורומן.

בין הסרטים החדשים הבולטים שיוצגו בפסטיבל הקנדי: "To The Wonder" של טרנס מאליק, "The Company You Keep" של רוברט רדפורד, "Anna Karenina" של ג'ו רייט, "Argo" של בן אפלק, "Frances Ha" של נוח באומבך, "Jayne Mansfield's Car" של בילי בוב תורנטון, וכן סרטים חדשים של ניל ג'ורדן, דסטין הופמן, סאלי פוטר, פרנסואה אוזון ואחרים. כמו כן יוקרין הפסטיבל סרט ביוגרפי מצויר על חבורת מונטי פייתון, "A Liar's Autobiography".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ