שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

היוצרים: מועצת הקולנוע מנסה לבצע מחטף

נדחתה בקשתם לקבל ארכה כדי להגיב לשינוי הקריטריונים בחלוקת תקציב הקולנוע

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נירית אנדרמן

איגודי היוצרים זועמים על החלטת מועצת הקולנוע שלא לאפשר להם להגיש את הערותיהם על השינויים הצפויים ב"מסמך הקריטריונים" אחרי חגי תשרי. "מסמך הקריטריונים" קובע את מבחני התמיכה שעל פיהם מחולק מדי שנה תקציב הקולנוע בין הגופים השונים בענף. במועצה דורשים מהיוצרים להעביר את ההערות עד 12 בספטמבר, על אף שהתקופה הנוכחית נחשבת לעמוסה במיוחד בתעשיית הקולנוע, בשל תחרות פרסי אופיר שתתקיים בספטמבר והפסטיבלים של ונציה, טורונטו וחיפה שייפתחו בשבועות הקרובים.

"איננו מבינים את הלהיטות לקיים הליך מואץ בנושא שהוא קריטי לציבור היוצרים בישראל וטומן בחובו שינויים מפליגים, חלקם אף מדאיגים", מסרו איגודי היוצרים בתחילת השבוע, בתגובה לסירוב המועצה לדחות את מועד הגשת ההערות. "מתחזק אצלנו הרושם שהמועצה רוצה את תגובתנו לצורך הפרוטוקול בלבד", הוסיפו. יו"ר איגוד הבמאים, יריב הורוביץ, אמר: "זה רגע מאוד קריטי לתעשייה, ולהוציא מסמך כזה עכשיו - זה אבסורד. להעביר כך את הקריטריונים זה מחטף". לדברי יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטריים, אורי רוזנווקס, "ראוי לנהל אתנו דיאלוג אמיתי. לא ייתכן שיתייחסו אל היוצרים כאילו שאנחנו גלגל חמישי בכל העניין הזה".

במועצת הקולנוע שקדו במשך שנים על עדכון וניסוח מחדש של מבחני התמיכה. המועצה העבירה את טיוטת המסמך לנציגי המוסדות הנתמכים בתחום הקולנוע ב-8 באוגוסט, וביקשה מהם להעביר את הערותיהם בנוגע אליו עד 2 בספטמבר. יו"ר המועצה הסכים לדחות את מועד הגשת ההערות עד ל-12 בספטמבר בלבד, כדי שאפשר יהיה להחיל את הקריטריונים החדשים כבר בשנת התקציב 2013.

ממועצת הקולנוע נמסר בתגובה: "התיקונים לקריטריונים עברו את כל שלבי הדיונים וההכנות הדרושים, וכן את עיניהם של אנשי משרד המשפטים, ורק לאחר מכן פורסמו לציבור על פי חוק ועל פי סדר ציבורי נכון וראוי של שקיפות. זאת, במטרה לקבל תגובותיהם של אנשי התחום. הנושא נדון ונלוש כל כך הרבה פעמים בכל מיני פורומים והזדמנויות, כך שאין מדובר במשהו מסובך לתגובה. כל הגופים יודעים אילו חלקים רלוונטיים להם, ואת מה שהשמיעו בעבר הם מתבקשים לרשום כעת על גבי נייר, למרות העומס. המועצה תדון בתגובות שיועברו אליה, תאמץ את הראוי לאימוץ, ואם תמצא לנכון תבקש להיפגש עם הגורמים הרלוונטיים. התהליך כולו צריך להסתיים כך שתקציב 2013 יחולק על פי הקריטריונים החדשים".

הורוביץ. רגע קריטי צילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ