שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

רטרוספקטיבה לסרטי אורי זוהר בפאריס

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

רטרוספקטיבה לסרטיו של אורי זוהר תיפתח ב-10 באוקטובר בסינמטק הצרפתי בפאריס. תהיה זו הרטרוספקטיבה הראשונה שמוסד זה, שרבים רואים בו "המקדש של הקולנוע", מקדיש לבמאי ישראלי. במסגרת האירוע, שיימשך עד 21 באוקטובר ושעורך חוקר הקולנוע אריאל שוייצר, יוקרנו רוב סרטיו של זוהר ויתקיימו אירועים הקשורים ביצירתו.

בין היתר, יוקרנו סרטיו של זוהר "חור בלבנה", "שלושה ימים וילד", "כל ממזר מלך", "התרנגול", "מציצים", "עיניים גדולות" ו"הצילו את המציל". לצד אלה, יוקרנו גם סרטים שזוהר היה מעורב ביצירתם, כמו "עץ או פלסטין" (1962) המבוסס על יומני החדשות של נתן אקסלרוד, "לול" (שיוקרן בגרסה הקולנועית מ-1988) ו"שבלול" של בועז דווידזון (1970, שבו זוהר שיחק והיה מעורב בכתיבת התסריט).

כן יוקרן החלק הראשון מסרטו של רפאל נג'ארי "היסטוריה של הקולנוע הישראלי" (2009), העוסק בקולנוע של זוהר ובתנועת "הרגישות החדשה", ויוצגו שני סרטים קצרים: "חתונה בירושלים" (1985) של רנן שור, עוזרו לשעבר של זוהר, שתיעד את נישואי בנו של זוהר עם בתו של אריק איינשטיין, ו"שחקן ספסל" של גיל ויישנטיין (2012) שהוא מחווה לזוהר ולסרטו "עיניים גדולות".

ב-12 באוקטובר יישא שוייצר בסינמטק הרצאה תחת הכותרת "מי אתה אורי זוהר?", שתלווה בקטעים מסרטיו של הבמאי ותתמקד בתרומתו לתולדות הקולנוע הישראלי, באסתטיקה של סרטיו ובייצוגי הגבריות בהם. הרטרוספקטיבה נערכת בשיתוף פעולה עם ארכיון הסרטים הישראלי של סינמטק ירושלים.

זוהר היה מנציגיה הבולטים של תנועת "הרגישות החדשה" שפעלה בקולנוע הישראלי בשנות ה-60 וה-70 ושילבה השפעות של הקולנוע האירופי המודרני, ובמיוחד הגל החדש, עם המציאות הישראלית, מבהיר שוייצר. "זוהר היה קולנוען ים-תיכוני אמיתי, שידע כיצד לתרגם את הנוף העירוני הישראלי, כמו גם את האור הישראלי הבוהק, לאסתטיקה ישירה ומחוספסת. הוא אחד ה'אוטרים' המרתקים ביותר שפעלו בישראל, בזכות האופן שבו בחן בסרטיו את הגבריות ואת המאצ'ואיזם הישראליים, ובזכות האופן שבו שיקף את המורכבות של יחסי גברים-נשים במדינה שהחוויה הצבאית כה מרכזית בה".

אריאל שוייצר. בסינמטק הצרפתיצילום: דניאל צ'צ'יק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ