בינתיים חיים באבסורד

אורי קליין
אורי קליין
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אורי קליין
אורי קליין

תחרות הקולנוע הישראלי העלילתי, שמתקיימת בפסטיבל הסרטים ה-28 של חיפה, נפתחה אתמול עם סרטו של ענר פרמינגר "החיים בינתיים". שמונה סרטים עלילתיים ארוכים משתתפים השנה בתחרות, ורק אחד מהם, סרטו של פרמינגר, אינו סרט ביכורים. סרטיו הקודמים של פרמינגר כוללים בין השאר את "גולם במעגל" ו"הגרעין הקשה", ואל הסרטים העלילתיים האלה (פרמינגר ביים גם סרטים תיעודיים) מצטרפת כעת הדרמה הזאת, שאולי, אם פרמינגר היה בוחר לעצב אותה כקומדיה, היה לה יותר סיכוי להצליח.

"החיים בינתיים", שמתרחש בירושלים ב-2002, כלומר בשיאה של האינתיפאדה השנייה וגל הפיגועים, מציג את סיפורה של רותי (חגית דסברג), אם ישראלית לבן חייל ולבת מתבגרת, שעוברת בהרבה את סף התמוטטות העצבים בעקבות שהותה בשוק מחנה יהודה בעת שמתרחש בו פיגוע, שממנו היא יוצאת ללא פגע.

פיגועים מילאו כבר תפקיד עלילתי בכמה וכמה סרטים ישראלים, ואולי הגיע הזמן לחדול מלהשתמש בזוועה כגורם דרמטי. בכל אופן, בניגוד לסרטים קודמים שהשתמשו בפיגוע כמנוף עלילתי, פרמינגר מעניק לו ולתוצאותיו הנפשיות טיפול משונה במיוחד, שנע בין יומרה לחוסר אמינות ולמגוחך אפילו.

בעקבות הטראומה שעברה, רותי מחליטה לכלוא את בעלה ואת שני ילדיה - הבן בדיוק מגיע לחופשה קצרה מהצבא - בביתם, ולנתק אותם מכל מגע עם סביבתם. מדוע? כדי להגן עליהם. עד מתי? עד שיהיה פה שקט. לא רק שהסיטואציה הבסיסית של הסיפור היא אבסורדית, ותגובתן של הדמויות להיותן כלואות בביתן היא בלתי סבירה בעליל, אלא שפרמינגר, על בסיס התסריט הלקוי שכתבה אורית קימל, מבקש להשתמש בסיטואציה הבסיסית כדי לחבר בין הפרטי ללאומי; לומר משהו על מוסד הנישואים שבו רותי לכודה לא לגמרי באושר, וגם על המקום הזה שמונע ממנטליות של מצור.

כדי לממש את הכוונות האלה נע סגנונו של הסרט בין הריאליסטי להזוי, אבל אף אחת מכוונותיו, לא הרעיוניות ולא הסגנוניות, אינה ממומשת בצורה מספקת. אמירותיו של הסרט לגבי הצורך של רותי ללמוד לחיות את החיים כפי שהם, בינתיים לפחות, נותרות בגדר אמירה שקרובה יותר לקלישאה מאשר לתובנה של ממש ביחס ליכולת לשרוד את החיים במקום הזה.

פרמינגר מקדיש את סרטו ל-4.5 מיליון אמהות ישראליות ופלסטיניות. אמהות אלה, שחיות בחרדה מתמדת, היו ראויות ליצירה רצינית יותר מאשר זו שפרמינגר מקדיש להן.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ