הפסטיבל לסרטי נשים ברחובות: הקשר בין נשים לדת

במסגרת הפסטיבל, שייפתח ב-5 בנובמבר, יוקרנו כ-60 סרטים שבוימו על ידי נשים, 33 מתוכם של יוצרות ישראליות

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

"דתות" - זה יהיה הנושא שיעמוד במרכז הפסטיבל הבינלאומי התשיעי לסרטי נשים, שייפתח ב-5 בנובמבר ברחובות; כך הודיעה אתמול הנהלת הפסטיבל. הפסטיבל, פרי יוזמתן של עמותת "נשים בתמונה" ועיריית רחובות, יימשך שבוע ימים, ויוקרנו בו כ-60 סרטים שבוימו על ידי נשים, 33 מתוכם של יוצרות ישראליות.

בפסטיבל יוקרנו סרטים וייערכו מפגשים ודיונים שיעסקו בדתות בהשתתפות יוצרות מהארץ ומחו"ל. בין היתר, תתארח בפסטיבל הבמאית והפובליציסטית התוניסאית נדיה אל-פאני, המתמודדת עם איומים על חייה מצד גורמים מוסלמיים, ותציג שניים מסרטיה התיעודיים: "חילוניות אינשאללה" ו"לא נעשה נזק", העוסקים בהפרדת הדת מהמדינה ובמהפכות "האביב הערבי". כן יוקרן הסרט התיעודי זוכה האוסקר "להציל פנים" העוסק בתופעה הרווחת בפקיסטאן: התזת חומצה על פניהן של נשים החורגות מכללי הצניעות או מההתנהגות המצופה מהן.

"בהיסטוריה של הקולנוע, העיסוק באמונה, כפירה, דת ודיאלוג עם האל או העדרו קשור בעיקר לגברים", אומרת המנהלת האמנותית של הפסטיבל, נטעלי בראון. לדבריה, "לרוב, לדמויות של נשים אין עניין ברעיונות בכלל ובמטאפיסיקה בפרט, ומחשבותיהן תחומות למרחב של יחסים ודאגה. השנה בחרנו להקדיש תוכנית רחבה בפסטיבל לקשר בין נשים לדת בקולנוע, בשאיפה לעורר דיון מורכב בייצוג של נשים בחברות הדתיות והחילוניות".

בפסטיבל הקרוב יתחרו לראשונה יוצרות על פרס בימוי לסרט עלילתי באורך מלא, בסך 25 אלף שקל. על הפרס יתמודדו השנה דנה גולדברג עם סרטה "אליס", שהוקרן בפסטיבל ירושלים, והיאם עבאס עם "הירושה", שהוקרן בפסטיבל חיפה. סרט הפתיחה של הפסטיבל יהיה "גבוה יותר", בבימוי ורה פארמיגה, שחקנית המזוהה עם הקולנוע האמריקאי העצמאי. עלילת הסרט עוקבת אחר קהילה אוונגליסטית רוחנית סגורה היוצאת מאיזון כאשר אחת החברות מתחילה להטיל ספק באמונותיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ