די-וי-די

"רובי ספארקס": המצאת האשה

סרטם החדש של יוצרי “מיס סאנשיין הקטנה” מצליח להתרומם מעל מגבלותיו ולהיהפך ליצירה מעוררת מחשבה

נדב הולנדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נדב הולנדר

מעשה בזוג במאי קולנוע אמריקאים, ג’ונתן דייטון וואלרי פריס, שזכו להערכה רבה בעקבות סרטם “מיס סאנשיין הקטנה” משנת 2006; ומעשה נוסף בצמד שחקנים, פול דאנו וזואי קאזאן, שניהם בסוף שנות ה–20 לחייהם - הוא השתתף ב”ליטל מיס סאנשיין”, היא נכדתו של הבמאי איליה קאזאן ובת למשפחה קולנועית ותיאטרלית ענפה.

מזה כמה שנים שזואי קאזאן כותבת תסריט על אודות דמות נשית בדיונית שיוצאת מתוך מוחו הקודח של סופר צעיר, הישר אל חייו המציאותיים ומתעצבת על פי רצונו. ההשראה הראשונית הגיעה אליה מסרטים כמו “שושנת קהיר הסגולה” ו”לקום אתמול בבוקר” ואולי גם מיצירות דוגמת “פיגמליון”, “גבירתי הנאווה” וכן הלאה. בן זוגה של קאזאן, דאנו, שידך בינה לבין צמד הבמאים דייטון ופריס, שעמם עבד כאמור בעבר, והתגייס לככב יחד עמה בסרט.

התוצאה של הסלט הזוגי־יצירתי הזה היא “רובי ספארקס”, דרמה קומית רומנטית חכמה ומשעשעת שמצליחה להתרומם מעל מגבלותיה המסוימות ולהיהפך ליצירה מעוררת מחשבות. השנה יצא הסרט לאקרנים בארצות הברית, לאחר מכן הגיע להקרנות ספורות בישראל ובשבועות האחרונים נחת על מדפי ספריות הדי־וי־די.

מתוך "רובי ספארקס". יצירה זוגית

עלילת הסרט עוסקת בקלווין ‏(דאנו‏), סופר צעיר ובודד שכבר הספיק להתפרסם ולזכות בהערצה בזכות רומן שאותו כתב לפני כמה שנים. אבל כעת, כמיטב המסורת של דמויות קולנועית מעין זאת, הוא מתמודד עם משבר כתיבה חמור, שאותו הוא מנסה לפתור על ספת הפסיכולוג ‏(אליוט גולד‏). זה מנסה לעודד אותו להמשיך ליצור בעזרת תרגילי כתיבה שונים, אבל בעודו נאבק בדף הלבן, קלווין נרדם ומתחיל לחלום.

ובחלומו, צעירה נאה ואדמונית ‏(קאזאן‏) מגלה כלפיו התעניינות בשעה שהוא מטייל עם הכלב. כשהיא שבה ועולה בחלום נוסף, קלווין מתחיל לחשוש שמא התאהב בדמות הבדיונית שמוחו יצר. על מנת למצות את הסיטואציה הזאת עד תומה, הוא מצמיד לדמות הזאת שם ‏(רובי ספארקס‏) וביוגרפיה. מנמנום לנמנום הקשר ביניהם מתפתח, אלא שבשלב מסוים רובי מגיחה אל חייו האמיתיים, הערניים. ולא רק זאת, אלא שכל מי שנמצא סביבו יכול לראות אותה; לפתע פתאום, לעובדת היותה פרי דמיונו אין כל זכר.

התהליך שקלווין עובר מאותו רגע ואילך מהווה את ציר העלילה העיקרי של הסרט. כמובן שהסופר הצעיר יכול להמשיך ולכתוב את רובי במכונת הכתיבה שלו, לתסרט את פעולותיה ולאפיין את קווי האופי שלה - פעולה שיש לה משמעויות טעונות מבחינה פסיכולוגית וזוגית; אבל קלווין המאוהב מנסה להימנע מהפעולה הזאת עד כמה שהוא יכול.

הטריילר הרשמי לסרט "רובי ספארקס"

וכך, הוא מתמסר לקשר הרומנטי החריג הזה, שהסביבה מקבלת כפשוטו. חייו נהפכים למלכודת דבש רומנטית, והסיפור מסתבך והולך. ואולי הוא לא מסתבך מספיק מהר, שכן לאחר שנבנתה הסיטואציה הראשונית, חולפת לה כשעה של סרט מבלי שיתרחשו פעולות משמעותיות מלבד בחינה חוזרת ונשנית של החיים לצד יצירה דמיונית וחביבה. זוהי הבטן הרכה של התסריט.

אבל לקראת סופו, מתפנה הסרט לבחינה מעמיקה יותר של מושגים מהותיים בזוגיות, באהבה בין שני אנשים וגם באהבה שאדם צריך לרכוש כלפי עצמו על מנת לקחת חלק בזוגיות ועל מנת ליצור. שאלות מעניינות עולות בסרט, ובעזרתן הוא מצליח לחמוק מרגעים לא מבוטלים של שבלוניות סטטית.

ייתכן שלעובדה שבראש הפרויקט עמדו שני זוגות היתה השפעה חיובית על התוצאה הסופית. בסופו של דבר, הכתיבה החכמה של קאזאן, הבימוי האלגנטי של דייטון ופריס והמשחק הנהדר של כלל השחקנים מסייעים ל”רובי ספארקס” להצטרף אל המסורת המפוארת של יצירות קולנועיות שמצניחות דמויות מהעולם הבדיוני כדי לומר משהו מהותי על העולם הזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ