די-וי-די |

"על אחריותכם בלבד": הזמן יכול לחכות

לא ברור אם גיבורי הדרמה הקומית “Safety Not Guaranteed” ייצאו בסוף למסע במכונת זמן, אבל הדרך אל המסע היא בעלת קסם ועומק רגשי

נדב הולנדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נדב הולנדר

הדרמה הקומית האמריקאית “Safety Not Guaranteed” ‏(“על אחריותכם בלבד”‏), מעין תשובה צנועה ועדכנית ל”בחזרה לעתיד”, נהפכה באחרונה לסרט מדובר מאוד, לאחר שהוקרנה בהצלחה בפסטיבל סאנדנס וזכתה לפרסים אחדים ולביקורות משבחות. גם בישראל היא נחתה וזכתה לאהדה רבה בפסטיבל “אייקון TLV” המקומי. לאחרונה הגיע הסרט - שכתב דרק קונולי, ביים קולין טרבורו ויצא בינואר האחרון בארצות הברית - אל מדפי ספריות הדי־וי־די. זוהי פנטסיה משעשעת העוסקת בשלושה צעירים שעובדים במגזין בסיאטל: מתלמדת חדת לשון, כתב עצלן ועיתונאי מפוחד ממוצא הודי.

דריוס ‏(אוברי פלאזה‏), שחיה עם אביה ‏(ג’ף גרלין‏) בסיאטל לאחר שאמה נהרגה, מחפשת עבודה בעיתונות ומוצאת משרה פנויה ובלתי אטרקטיבית בעליל במגזין מקומי. היא סוחבת ערימות של נייר טואלט ומושפלת תדיר על ידי העורכת התוקפנית, עד שיום אחד היא נקלעת לישיבה שבמהלכה מתבקשים הכתבים להציע נושאים לכתבות. ג’ף ‏(ג’ייק מ. ג’ונסון‏) שולף מודעה שאותה מצא בעיתון: “דרוש שותף למסע בזמן. זוהי לא בדיחה. התשלום יהיה לאחר שנחזור. עליך להביא את כלי הנשק של עצמך. עשיתי זאת רק פעם אחת. על אחריותכם בלבד”.

מתוך “על אחריותכם בלבד”. הפקה עצמאית, קטנה ואישית

ג’ף, דריוס וידידם ארנאו ‏(קראן סוני‏) יוצאים למסע שמטרתו להתחקות אחר מפרסם המודעה, ולהביא את סיפורו לדפוס. אלא שלג’ף תוכניות אחרות: הוא שואף בעיקר לנצל את הקרבה הגיאוגרפית אל אקסית מסוימת ולחדש עמה את הקשר. דריוס מוצאת עצמה לפיכך בחזית המערכה, ומנהלת את התחקיר לבדה. היא יוצרת קשר עם המפרסם, אדם בודד, מסתורי ורדוף בשם קנת ‏(מארק דופלאס, שהחל את מלאכתו בסרט כמפיק והתגלגל לאחד התפקידים הראשיים‏). קנת טוען כי הוא עמל מזה זמן רב על מכונת זמן אמיתית ‏(המודעה, אגב, מבוססת על מודעה אמיתית שפורסמה במגזין אמריקאי‏). קנת מעביר את דריוס מסכת מתישה של בחינות ואימונים, שבסופה הוא קובע כי היא מתאימה למשימה. המטרה המקורית שלה - הכתבה - נותרת כמובן בסוד.

בינתיים, שותפיה למסע מתמסרים לבילויים ולהוללויות ונשאבים כל אחד אל הרפתקאותיו הרומנטיות. גם דריוס מתקרבת אט אט אל מושא התחקיר, ובמהרה מרגישה קשורה יותר לצד שלו מאשר לחבריה העיתונאים. כאשר היא מבינה שקנת אכן נרדף על ידי אנשי ממשל כפי שטען כל הזמן, היא מתגייסת לעזור לו, והוא מצדו מבין שעליו להאיץ את המסע בזמן ולצאת לדרך במהרה.

הסרט מלווה אותה בהכנותיה ואת שותפיה במסע שלהם, ומתנהל סביב אישיותו המתעתעת של קנת; האם הוא באמת בונה מכונת זמן? מה המטרה שלו בנסיעה אחורה? האם אפשר לסמוך עליו? האם הוא יוכל לסמוך עליה? ומעל לכל, האם הסרט הזה יסתיים במסע בזמן? הסיפור בנוי כך שככל שהדמויות משתחררות מהפקפוק הטבעי באמינותו של קנת, גם הצופים נשאבים אל תוך עולמו הריאליסטי כביכול, שבו מסע בזמן הוא אפשרי לגמרי.

הטריילר הרשמי לסרט “Safety Not Guaranteed”

בנוסף, ככל שהעלילה נמשכת מתברר העומק הרגשי של הסיפור, שמה שמניע את גיבוריו הוא סיפורי אהבה לא ממומשים או טראומות מן העבר. עם זאת, במהלך הזמן צצות גם כמה החלטות תסריטאיות פזיזות, בעיקר מחשבות יפות שלא באו לידי ביטוי מספק; מחשבה אחת כזאת לדוגמה היא תיבת מתכת קטנה שנמצאת בתוך משאית נידחת ביער, תיבה שמשמשת מקום מוסכם שבו הגיבורים יטמינו פתקה במידה שיקלעו למצוקה כלשהי במסעם בעבר. רעיון מעורר השראה שאינו מתקדם לשום מקום.

השילוב בין דמויות מעניינות, סיפור טוב ומשחק מצוין לבין תסריט שאיננו נטול חורים, מצליח בכל זאת להיהפך לסרט יפה, כנראה בזכות תהליך העבודה עליו, המתגלה במלוא קסמו באחד מסרטוני הבונוס הנלווים; זוהי הפקה עצמאית, קטנה ואישית, יצירת ביכורים לרבים ממשתתפיה, שנוצרה בתנאי שדה, במינימום משאבים ובמקסימום יצירתיות וכישרון המצאתי. לאור הצלחתו של הסרט, נראה שלעתים הדברים הללו חשובים לא פחות מתסריט מושלם, בטח כאשר מדובר בסרט העוסק בנסיעה בזמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ