"שלטון החוק" - הזוכה הגדול בתחרות הקולנוע הדוקומנטרי הישראלי

סרטו של רענן אלכסנדרוביץ' זכה בארבעה פרסים, בהם פרס הסרט הטוב ביותר

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

"שלטון החוק", סרטו של רענן אלכסנדרוביץ', הוא הזוכה הגדול בתחרות הקולנוע הדוקומנטרי לשנת 2012. בטקס חלוקת הפרסים שהתקיים שלשום בתל אביב זכה הסרט, שהפיק לירן עצמור, בארבעה פרסים: הסרט הטוב ביותר באורך מלא, התחקיר (אלכסנדרוביץ'), העריכה (נטע דבורקיס) ופרס המוסיקה (קרני פוסטל). הזכייה תכלול מענק הפקה לסרט הבא בסך 300 אלף שקל, פרס כספי בסך 18 אלף שקל, ומענק הפצה בשווי 15 אלף שקל.

כשעלה לקבל את הפרס, התריע אלכסנדרוביץ' על ההידרדרות במעמדו של חופש הביטוי. אתמול אמר ל"הארץ": "גם בארץ וגם בעולם רואים בסרט הזה עדות לדיון הפתוח שבכל זאת מתקיים בישראל, אבל העובדה שדבר כזה בכלל עולה לדיון מעידה שכבר לא מתייחסים כאן לחופש הביטוי כמובן מאליו".

סרטו של אלכסנדרוביץ', שזכה בשנה שעברה בפרס סרט התעודה המצטיין בפסטיבל סאנדנס ובפסטיבל ירושלים, כולל ראיונות עם שורה של בכירים במערכת המשפט הצבאית לשעבר. הוא משרטט את האופן שבו התפתחה מערכת החוק הישראלית בשטחים, ובודק את השלכותיה.

"7 הסלילים של יונה וולך " שביים יאיר קדר על חייה של המשוררת הישראלית החשובה, זכה בטקס בשני פרסים: סרט התעודה הטוב ביותר שאורכו עד 60 דקות, ופרס עיצוב הפס-קול, שהוענק לאביב אלדמע. פרס פרויקט התעודה הטלוויזיוני המצטיין הוענק לסדרה הדוקומנטרית "הקיבוץ" שהפיקו ענת זלצר ומודי בראון. ואילו פרס סרט הביכורים הטוב ביותר הוענק ל"ספורים", סרטם של אוריאל סיני, דנה דורון והילה מדליה, שבמרכזו ניצבים ניצולי שואה הנושאים מספרים שקועקעו על זרועותיהם בכניסה לאושוויץ.

פרס סרט הסטודנטים הטוב ביותר ניתן ל"בת הרב" בבימויה של רחלי וסרמן מבית הספר "מעלה". פרס הצילום הטוב ביותר הוענק לדנור גלזר, שצילם את הסרט "זבל טוב", ואילו הפרס בקטגוריה "תעודה חופשית" הוענק ל"חמושים במצלמות", פרויקט הקולנוע של ארגון "בצלם", שבו מחולקות מצלמות וידיאו לפלסטינים החיים בשטחים כדי שיוכלו לתעד את מציאות חייהם, לרבות הפרת זכויותיהם. בפרס הכתבה התיעודית הטובה ביותר זכתה כתבתו של איתי אנגל על חטיפת פליטים וסחר באיברים.

מתוך "שלטון החוק"

אורי רוזנווקס, יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטריים, הזהיר בנאומו מפני הצעתה של מועצת הקולנוע להעביר את הכסף שהוקדש עד כה לפרסים, הן בתחרות הקולנוע הדוקומנטרי והן בתחרות פרסי אופיר, לטובת תמיכה בפסטיבלי הקולנוע הגדולים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ