שני סרטים ישראליים עלו לשלב הבא בתחרות על פרס האוסקר לסרט דוקומנטרי

"חמש מצלמות שבורות" של עימאד בורנט וגיא דוידי ו"שומרי הסף" של דרור מורה יתמודדו כעת עם 13 סרטים נוספים על המועמדות הסופית לפרס

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

הישג מרשים לקולנוע הדוקומנטרי המקומי: שני סרטים ישראליים הצליחו לעלות לשלב הבא בתחרות על פרס האוסקר לסרט התעודה הטוב ביותר. "חמש מצלמות שבורות" של עימאד בורנט וגיא דוידי ו"שומרי הסף" של דרור מורה הם שמופיעים ברשימת 15 הסרטים שנבחרו על ידי האקדמיה האמריקאית לקולנוע להמשיך ולהתמודד בתחרות. בהודעה שפירסמה שלשום האקדמיה צוין כי 15הסרטים נבחרו מבין 126 מתמודדים. בשלב הבא יבחרו מביניהם חברי "הענף הדוקומנטרי" של האקדמיה את חמשת המועמדים הסופיים שיתמודדו על הפסלון המוזהב.

"חמש מצלמות שבורות" מבוסס על חומרים שצילם עימאד בורנט, תושב הכפר בילעין, במשך כמה שנים, החל ב-2005. בורנט הנציח את התבגרותו של בנו התינוק במקביל למאבק הלא אלים שנקטו תושבי כפרו נגד הקמת חומת ההפרדה על אדמותיהם. לאורך הצילומים הוא ראה את חבריו הטובים וקרובי משפחתו נורים ונפצעים במאבק עם חיילי צה"ל, ואת מצלמותיו מנותצות בזו אחר זו. הסרט זכה בפרס סרט התעודה הטוב ביותר בפסטיבל ירושלים השנה ובפרס הבימוי הדוקומנטרי בפסטיבל סאנדנס והוקרן בפסטיבלים רבים.

"שומרי הסף" כולל ראיונות עם שישה מראשי השב"כ בעבר: עמי איילון, אבי דיכטר, יובל דיסקין, כרמי גילון, יעקב פרל ואברהם שלום. השישה מדברים בו על שירותם ובוחנים את עצמם ואת המנהיגים שתחתיהם שירתו, והסרט בוחן שוב ושוב את הדילמה המרכזית שעמה היה עליהם להתמודד: האם ערכי יסוד וצדק אוניברסליים ודמוקרטיים יכולים להתקיים ולהישמר על אף האיומים התכופים על מדינת ישראל ולמרות המציאות הביטחונית המורכבת בה. הסרט הוקרן בחודשים האחרונים בכמה פסטיבלים בינלאומיים מרכזיים, קיבל ביקורות מעולות ונרכש להפצה על ידי "סוני פיקצ'רס קלאסיקס". 

גיא דוידי ועימד בורנאט, במאי "חמש מצלמות שבורות"צילום: ניר כפרי

בין הסרטים שיתמודדו עם השניים על מקום בחמישייה הסופית נמנים "איי ויי ויי: לא מתנצל", הסרט על האמן הסיני הנרדף שפתח את פסטיבל דוקאביב השנה; "בריונות", העוסק בהתעללות של בני נוער בארצות הברית בחבריהם לספסל הלימודים ובהשלכותיה ההרסניות; "דטרופיה", על דעיכתה של דטרויט עקב המשבר הקשה בענף הרכב האמריקאי; "This Is not a Film" של הבמאי האיראני ג'אפר פנאחי ששלטונות ארצו אסרו עליו לצלם סרטים;The Waiting" Room" החושף את מאחורי הקלעים של מערכת הבריאות הציבורית בארצות הברית.

דרור מורה, במאי "שומר הסף"צילום: דניאל צ'צ'יק

ההכרזה על המועמדים תתקיים ב-10 בינואר, ואילו טקס חלוקת פרסי האוסקר יתקיים ב-24 בפברואר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ