פסטיבל הקולנוע היהודי: מ"עודד הנודד" ל"פאריס-מנהטן"

סרטים תיעודיים על הרצל וסוזן סונטג לצד "סלח לי אתה נושך את צווארי" של פולנסקי יוצגו בפסטיבל הירושלמי

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי קליין
אורי קליין

סרטה של הבמאית הצרפתייה סופי ללוש, "פאריס-מנהטן", המציג את סיפורה של יהודייה פאריסאית שמעריצה את וודי אלן אבל מפתחת קשר רומנטי עם גבר יהודי שמעולם לא ראה סרט שלו, יפתח את הפסטיבל ה -14 לקולנוע יהודי בירושלים. הפסטיבל, שייפתח ביום ראשון ויינעל בשישי, מציג סרטים בנושאים יהודיים או כאלה שנעשו בידי יוצרים יהודיים, עלילתיים ותיעודיים, חדשים וישנים, מהארץ ומחו"ל.

בין השאר, יספק הפסטיבל הזדמנות לצפות ב"עודד הנודד" של חיים הלחמי מ-1932, שצילם נתן אקסלרוד האגדי, סרט שהיה למיתוס בתולדות הקולנוע הישראלי בהיותו הסרט העלילתי הראשון שהופק כאן. אמנם מבחינה אמנותית העשייה שלו אלמנטרית למדי, אבל יש בו עניין רב מבחינה היסטורית ותמטית.

הסרט, שמבוסס על ספר מאת צבי ליבנה, ממייסדי נהלל, מציג את סיפורה של חבורת ילדים, כנראה מנהלל, שיוצאת לטיול בעמק יזרעאל כדי לצפות בהישגיה של ההתיישבות הציונית. החבורה מלווה על ידי מורה (משה חורגל) ותייר אמריקאי תימהוני מעט (מנחם גנסין). חבורת הילדים מלוכדת אך יש בה גם חריגים, ובהם עודד (שמעון פובזנר), ילד רגיש, שכאשר מארגני הטיול עוצרים להפסקה ושאר הילדים משתעשעים זה עם זה, הוא יושב בצד כדי לתעד את רשמיו במחברת שאמו העניקה לו לקראת הטיול. בעודו מרוכז בכתיבה הוא אינו שם לב שחבריו יצאו שוב לדרך והוא נותר נטוש בנוף הצחיח ברובו שבו מתרחשת העלילה.

מתוך "עודד הנודד"

עיקר הסרט, שאורכו 70 דקות ובגלל תקציבו הדל הוא צולם כראינוע אף שתעשיית הקולנוע העולמית כבר עברה אז לסרטים מדברים (בפסטיבל הוא יוקרן בליווי מוסיקלי), מתמקד בחיפושים אחרי עודד לאחר שהילדים ומלוויהם מבחינים בהיעדרו, ובניסיונו שלו לשרוד. בשלב מסוים אף אוזלים המים במימייה שלו והוא מתחיל להזות מרוב צמא, הזיות שאותן מתעד הלחמי בעזרת תחבולות חזותיות שהיו אופייניות לקולנוע הסובייטי של שנות ה 20. בינתיים חוזרים הילדים והמלווים לבתיהם, והבשורה שעודד נעדר נמסרת להוריו, אותם מגלמים שפרה אשמן ושמעון פינקל.

העניין העיקרי שמעוררת הצפייה בסרט כיום, 78 שנים לאחר שהופק, נובע מעיסוקו בעימות בין הקולקטיב, אותו מייצגת חבורת הילדים, לפרט - עודד - שאינו מציית לחוקי הקולקטיב ולא משתלב בו ולכן הולך לאיבוד. מרכיב מסקרן נוסף קשור בדרך הצלתו של עודד, המגיע למאהל בדואי, שבו נוצר האיחוד בין עודד למחפשים אחריו. הבדואים אמנם מתוארים כאן באופן אקזוטי סטריאוטיפי, אך מעניינת עצם הופעתם והצגתם באור חיובי.

חיים הלחמי, במאי הסרט, נולד באוקראינה ב-1902 ועלה לארץ ב-1925. לפני שהחל לביים עבד כשחקן, בין השאר בסטודיו למשחק של מנחם גנסין ובתיאטרון הסאטירי "המטאטא". ב 1932 ייסד את חברת ההפקה "פא"י", שתחילה הפיקה בבימויו סרט קצר בשם "ויהי בימי" ואחריו את "עודד הנודד". המשך הקריירה הקולנועית שלו לא צלח בגלל בעיות כלכליות ובריאותיות, ועד למותו ב 1979 התפרנס מעבודות שונות, כולל תרגום ספרי מתח להוצאת "מזרחי".

הצפייה ב"עודד הנודד" מספקת הזדמנות נדירה לצפות גם בכמה מהשחקנים האגדיים של התיאטרון הישראלי, כגון פינקל, גנסין וחורגל, בצעירותם. לעומתם, שמעון פובזנר, שנולד ב-1919, נהפך דווקא לאחד מבכירי האדריכלים בישראל, והיה מעורב בין השאר בעיצוב כיכר מלכי ישראל (כיום כיכר רבין), כיכר העצמאות בנתניה, קולנוע "מרכז" בתחנה המרכזית הישנה בת"א, משכן הכנסת ומכון ואן ליר בירושלים.

"הדיבוק" כסרט אימה

הפסטיבל לקולנוע יהודי יספק הזדמנות לצפות גם בעותק משוחזר של גרסת הבמאי הפולני מיכאל ואשינסקי מ-1937 למחזהו של ש. אנסקי "הדיבוק". הסרט צולם בפולין, דובר אידיש וילווה בכתוביות באנגלית. הוא מבוים באקספרסיביות מרשימה ומספק פרשנות מעניינת ליצירה המכוננת הזאת. גרסת ואשינסקי ל"הדיבוק", המוצלחת בהרבה מזו שיצר אילן אלדד ב-1968, תוקרן במסגרת מחווה לסרטי אימה יהודים, שבה תוקרן גם קומדיית הערפדים של רומן פולנסקי מ-1967, "סלח לי אתה נושך את צווארי".

יש עוד כמה סרטים מסקרנים בתוכנית הפסטיבל, ובהם: עותק דיגיטאלי משוחזר של "חלום עמי" שיצר אברהם בלום ב-1933, המתעד את הופעותיו בארץ ב-1933 של החזן יוסלה רוזנבלאט; "אין זו אגדה", סרט תיעודי אמריקאי על תיאודור הרצל, בקריינות של בן קינגסלי וכריסטף וולץ; סרטים תיעודיים על סוזן סונטג וחנה ארנדט בבימויים של מרגרטה פון טרוטה ויוהאן ספר; כמה סרטים תיעודיים ישראלים חדשים, ובהם "לחיות או למות באנטבה", של אייל בורס.

בפסטיבל תיערך גם הקרנה מיוחדת במלאת 25 שנים ל"ריקוד מושחת" של אמיל ארדולינו, אחד הסרטים האהודים והמצוטטים בתרבות הפופולרית האמריקאית, שביסודו משפחה יהודית היוצאת לחופשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ