דפנה ארד
דפנה ארד

חברי קהילת טולקין הישראלית, שהוקמה בשנת 1996 סביב פורום שעסק ב"שר הטבעות" וביצירות אחרות של ג'-ר-ר טולקין, אינם מתלהבים מיציאתו לאקרנים של סרט חדש על בסיס ספריו, בוודאי לא כזה שמביים פיטר ג'קסון.

מדובר בקהילה קטנה ואינטימית שבה כולם מכירים את כולם ¬ וכולם "טולקינאים" גאים. יותר מ 15 שנה הם חיים את עלילות הספרים, מפרסמים מחקרים, מקימים אתרים אנציקלופדיים, מרצים לסטודנטים, נפגשים, מבלים, מטיילים, מתנדבים ומפעילים פורומים רוחשי פעילות. ב 2004 אף הקימו עמותה ודרכה הם מארגנים כנסים ודיונים.

אבל יותר מהכל, הם אנשי ספר. ואחרי כל סרט, כשהאתרים שלהם מוצפים בשאלות סקרניות של צופים בתולים שמעולם לא דיפדפו בספריו של טולקין, או של כאלה שחושבים שטולקין גנב יצירה של ג'קסון ¬ הם מזועזעים מחדש.

]פיטר ג'קסון מביים את ":ההוביט"

ב 2004, בשוך הסערה שחוללו סרטי "שר הטבעות", כתב אחד מהם פוסט בבלוג "יומנו של טולקינאי" בפורטל תפוז: "אתם יודעים איך קהילת טולקין היתה לפני בוא הגל העכור? היא היתה קהילה קטנה יותר, רגועה יותר, למדנית יותר. נכון שהסרטים תרמו במובן מסוים ¬ אבל לדעתי הם עשו הרבה יותר נזק מתועלת. מבחינה רוחנית הפכנו לעניים יותר. בגלל הצורך להתמודד עם גל של שאלות טיפשיות של ילדים, כמעט כל המחקר הטולקינאי נעצר. לא עוד קבוצות דיון מעמיקות, לא עוד דיונים ארוכים בדרך לתובנה כלשהי ¬ כל המשאבים הופנו למענה על מבול השאלות. מקהילה חוקרת הפכנו לקהילה מספקת שירותים".

על אף מורת הרוח, כולם כנראה יצפו לבסוף בסרטי "ההוביט". בכל מקרה, הם תוהים כיצד יצליח ג'קסון להפיק שלושה ספרים מספר אחד ¬ קצר יותר מכל אחד מספרי "שר הטבעות". אורך הסרט הראשון שעתיים ו 49 דקות, ואם זה יימשך ככה, נכתב ב"טיים", אפשר יהיה לקרוא את כל הספר בקול בפחות זמן משיידרש לצפות בטרילוגיה.

ד"ר ראובן נוה, חבר פעיל בקהילת טולקין, אומר: "אני חושב שפיטר ג'קסון עשה פרויקט של פעם בדור עם פוטנציאל אדיר להצליח ¬ ונכשל בצורה מחפירה ומבישה. את 'ההוביט' עוד לא ראיתי, אבל לפי כל הסימנים זה הולך להיות גרוע כמו 'שר הטבעות' ואולי אפילו יותר".

אשר לעיבוד הספר "ההוביט" לטרילוגיית סרטים הוא אומר: "בתחילת 'שר הטבעות' בילבו אומר שהוא הגיע לגיל מאוד מבוגר והוא מרגיש כמו חמאה שנמרחה על פרוסת לחם גדולה מדי. הבעיה הגדולה של הסרטים הקודמים היתה חופש מוגזם שהתסריטאים לקחו לעצמם, וזה בעדינות. הבעיה השנייה היא מתיחה אינסופית של סצינות, שברמה קולנועית היתה מתישה. ג'קסון הצהיר מראש ששלושת הסרטים האלה לא יעסקו רק בעלילה של ההוביט אלא גם בכל מיני אירועים שקרו באמצע. ברור לי שיכניסו דמויות שהופיעו ב'שר הטבעות' ושכלל לא מופיעות ב'הוביט'. הבנתי שבסרט תהיה דמות של אלפית סקסית, משהו שכאמור לא קיים בספר".

לא נהנית בכלל מסרטי "שר הטבעות"?

"את שני הסרטים הראשונים של טרילוגיית 'שר הטבעות' ראיתי ודי אהבתי, אם כי בדיעבד ובצפויות חוזרות הם לא גרמו לי הרגשה טובה. הסרט השלישי כבר גרם לי בחילה. כמעט יצאתי באמצע.

"ג'קסון עשה דברים יפים ברמה הוויזואלית. לאנשים שקראו את טולקין, לראות את העולם של הארץ התיכונה מול העיניים זה מדהים. אבל הבעיה היא איך הוא עשה את זה ¬ הוא לקח את הספר העמוק, רב הרבדים והפילוסופי שאפשר לדבר עליו שנים, ואנחנו עושים את זה, רידד דמויות עמוקות והוסיף לסצינות נפלאות מן הספר קיטש הוליוודי. סביר להניח שאולי הכיתה של הילדים שלי תלך לראות את הסרט. יכול להיות שאני אלך, אבל אין לי ציפיות".
אבל יש בקהילה כאלה שמעזים להודות שהם מתכוונים להסיר את ההגנות וליהנות. "אם אנחנו מנסים לעצום עיניים ואוזניים ולהגיד שאנחנו מכחישים את הסרט, זה קצת ללכת עם הראש בקיר", אומר טל כץ, מנהל כנס "ההוביטון". "יש כמה אנשים שפחות אוהבים את הרעיון של הסרטים. פעם הייתי אחד מהם. תמיד ישנם המעריצים שמחפשים מה שינו. אני לוקח את זה באיזי.

"בסרט הראשון שיצא, התנגדתי. לא הבנתי איך זה בדיוק תורם, בגלל השינויים לעומת הספר. זה נראה לי כאילו לקחו יצירה טובה והפכו אותה למשהו פופולרי ובדרך שינו את כוונת המשורר. הייתי אז חייל, היום אני בן 28, וראיתי שהסרטים תרמו לפרסום היצירה. מכיוון שהסרטים היו טובים, כי הם מבוססים על סיפור טוב, אנשים רצו להכיר את הסיפור. חלקם נכנסו לעולם ספרות המד"ב והפנטסיה בזכות סרטים מהסוג הזה. אני רואה בסרט פרשנות לספר ומתכוון ליהנות ממנו".

טולקין מתהפך בקברו?

"איזה סרט יגרום לטולקין להתהפך בקבר שלו יותר פעמים, 'שר הטבעות' או סרט 'ההוביט' החדש?" ¬ זה שמו של הפאנל שיפתח את כנס ה"הוביטון" שמארגנת קהילת טולקין הישראלית. הכנס יתקיים ב 27 בחודש, במרכז לתיאטרון בובות בחולון, לציון יציאתו לאקרנים של הראשון בסרטי "ההוביט" וכן לכבוד יציאתו לאור של התרגום החדש של הספר, של יעל אכמון.

על פי התוכנייה, אחרי הפאנל שייפתח ב 17:00 תתקיים הרצאה תחת הכותרת "כיצד יש לדבר עם דרקונים?". אחריה יהיה מופע קריאה מ"ההוביט", בלוויית כלי נגינה. ב 20:00 יספר רן בר זיק, ממייסדי קהילת טולקין הישראלית, על ספרים ויצירות שהיו מקורות ההשראה של ג'-ר-ר טולקין. רוני רוחקין, גם הוא ממקימי הקהילה, ירצה על מסע ההתבגרות של בילבו והפיכתו לגיבור.

באירוע המרכזי ב 21:00 ארבעה חובבי טולקין, ביניהם המתרגמת אכמון, יציגו את נקודות המבט שלהם על קטעים נבחרים מתוך הספר. הערב ייחתם בחידון ובאירוע בידורי בהשתתפות הקהל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ