7 חברים במועצת הקולנוע פועלים לעכב את שינוי הקריטריונים לתמיכה

את הקריטריונים מקדם היו"ר דוד אלכסנדר; השבעה תובעים להעביר אליהם את מלוא האינפורמציה ולתת בידיהם זמן מספיק כדי ללמוד את החומר. עוד הם טוענים כי לא נכון לקיים דיון כה קריטי חודש לפני הבחירות

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

שבעה חברים במועצת הקולנוע התאגדו והקימו לראשונה אופוזיציה ליו"ר המועצה, דוד אלכסנדר. השבעה תובעים מהיו"ר לעכב את הדיונים על השינויים ב"מסמך הקריטריונים", להעביר אליהם את מלוא האינפורמציה הקשורה בשינויים הללו, ולתת בידיהם זמן מספיק כדי ללמוד את החומר ולדון בו. חברי הקבוצה תבעו מאלכסנדר, בין היתר, לבטל את ישיבת המועצה שנקבעה ליום שני הקרוב, ובה אמורים לדון בהשגות שהעלו גופי הקולנוע השונים לגבי השינויים המוצעים בקריטריונים.


"אם רוצים לקבל החלטות טובות לטובת הקולנוע הישראלי ומדינת ישראל, צריך לא למר, אלא לדון בנושא הזה לעומק, בכובד ראש, ולבחון היטב כל התנגדות שעלתה לשינויים", אומר אחד מהשבעה, חבר המועצה מיכאל בן אבי. "ההליך שנקבע בעייתי. אחרי ששמענו את השימועים, לקום עכשיו ולאשר בישיבה אחת את כל השינויים זה חובבני ולא מקצועי. הרי עד יום שני לא יהיו בידיהם של חברי המועצה כל הכלים והאינפורמציה לקיים דיון כזה. בואו נשב עם החומר, ונלמד אותו קודם".


לצדו של בן אבי, חברים בקבוצה מרלין וניג, אריה צ'רנר, חוה דיבון, נעמה הניג, שאול מייזליש ועירית לינור ¬ שבעה מתוך 19 חברי המועצה המכהנים (כולל היו"ר). השבעה דורשים מאלכסנדר לנהוג בשקיפות מלאה, ולחשוף את מלוא האינפורמציה הנחוצה לצורך קבלת החלטה בנושא הקריטריונים ¬ נושא משמעותי במיוחד בתעשיית הקולנוע המקומית, מפני שעל פי הקריטריונים הללו יחולק תקציב הקולנוע בין הגופים הנתמכים. לשם כך, דורשים בן אבי וחבריו מהיו"ר להעלות לאתר האינטרנט של המועצה את פרוטוקולי השימועים שנערכו לגופי הקולנוע השונים, וכן את ההצעה המלאה לשינויים בקריטריונים.


בנוסף, לדברי בן אבי, מתכוונים חברי הקבוצה לבקש בהקדם חוות דעת משפטית, שתבהיר אם נכון בכלל לקיים דיונים על השינויים בקריטריונים בתקופה שלפני בחירות. "אני חושב שלא נכון לקבל החלטות כה חשובות חודש לפני הבחירות. עדיף לחכות חודש חודשיים, ללמוד היטב את החומר, ולדון בו באופן מקצועי ועמוק, כדי שנוכל להיות שלמים עם ההחלטה שנקבל", אומר בן אבי.


יו"ר המועצה אמר בתגובה כי אינו יודע על קיומה של הקבוצה החדשה שדורשת לעכב את התהליך. "זה תהליך שהתחלנו לפני שנה וחצי, ואני מקווה לסיימו כי ראוי לסיים תהליך שבו התחלנו. בכל מקרה, העניין יאושר רק כאשר המועצה תמצא לנכון לאשר את מה שהצענו. אני לא מכיר מינוי ציבורי שממנים אותו כדי לעכב תהליכים", אמר אלכסנדר. לדבריו, ההתנגדויות בכתב שהגישו הגופים השונים למועצה כבר הועברו לחברי המועצה, ואילו התמלול המלא של השימועים שנערכו בע"פ יעלה כבר היום (רביעי) לאתר האינטרנט של המועצה.


"אני יודע שמאחורי הקלעים יש התנגדויות לשינויים, ואני מניח שיש אנשים וגופים שנוח להם שהעניין הזה יימשך וייגרר", אמר אלכסנדר. "מאחר שאיש מאתנו אינו יודע מי יהיה בממשלה הבאה ומי יופקד על תיק התרבות, התהליך שהתחלנו עלול לשוב ולהיגרר אחרי כינון הממשלה הבאה, או להיעלם כליל. לכן, אם במשרד המשפטים יאפשרו לנו להשלים את התהליך לפני הבחירות ולשרה לחתום על השינויים ¬ אשמח מאוד. כל עוד איש לא אסר עלי להמשיך בתהליך הזה, אני חושב שזו חוסר אחריות ציבורית לא לעשות זאת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ