סרטים של ויסקונטי ודה אוליביירה בפרויקט קולנועי חדש של הסינמטקים

כחלק מהפרויקט יוקרנו עשרה סרטים חשובים שהופקו באירופה בין שנות ה-30 לשנות ה-80

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במסגרת פרויקט קולנועי חדש יוצגו החל בשבוע הבא בסינמטקים עשרה סרטים חשובים, שנוצרו במדינות אירופה השונות בין שנות ה–30 לשנות ה–80 בעותקים משוחזרים. בין היתר יוצגו סרטים של לוקינו ויסקונטי, מנואל דה אוליביירה, יז’י מנזל, קז’יסטוף זאנוסי. הסרטים יוקרנו החל ב–10 בינואר בסינמטקים של ירושלים, תל אביב וחיפה בליווי כתוביות לעברית, במסגרת פרויקט “מבט נוסף”.

לפרויקט נרתמו עשר שגרירויות, בשיתוף האיחוד האירופי, וכל אחת מהן תציג בארץ עותק משוחזר של סרט בולט מן ההיסטוריה הקולנועית שלה. המנהל האמנותי של הפרויקט הוא איש הקולנוע והמרצה דן חיוטין, והיצירות שבחר מייצגות פנים שונות של מורשת הקולנוע האירופי ושל ההיסטוריה של אירופה המודרנית.

מתוך "סנסו", 1954. בין הסרטים שיוקרנו

בין הסרטים שיוצגו: “אניקי בובו” ‏(פורטוגל 1942‏), סרטו העלילתי הראשון של מנואל דה אוליביירה, המתאר בסגנון ניאוריאליסטי את העולם המאתגר של הילדות ואת קשיי החיים בפורטוגל שאחרי מלחמת העולם השנייה. “רכבות נשמרות היטב” ‏(צ’כיה 1966‏) בבימוי יז’י מנזל, שזכה בפרס האוסקר לסרט הטוב ביותר, ועוקב אחר משלח רכבות צעיר המאבד את בתוליו בתחנת רכבת קטנה בצ’כוסלובקיה של אחרי המלחמה. “צבעי הסוואה” ‏(פולין 1977‏) של קז’ישטוף זאנוסי, על עוזר הוראה צעיר שמתעמת עם מרצה בכיר במהלך מחנה קיץ ללימודי בלשנות. ו”סנסו” ‏(איטליה 1954‏) של לוקינו ויסקונטי, המביא את סיפורה של אשתו של אציל איטלקי, המתאהבת בקצין אוסטרי, על רקע המאבק לאיחוד איטליה.

כן יוצגו “מחירו של גבר” ‏(בריטניה 1963‏) בבימוי לינדזי אנדרסון, “דרך קשה לדבלין” ‏(אירלנד 1968‏) הסרט התיעודי בבימויו של פיטר לנון, “רוח הכוורת” ‏(ספרד 1973‏) בבימוי ויקטור אריסה, “קרנבל בפלנדריה” ‏(צרפת 1935‏) שביים ז’אק פיידר, “קיויטוק” ‏(דנמרק 1956‏) של אריק בולינג ו“יאדופ ובל” ‏(גרמניה 1981‏) בבימוי ריינר סימון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ