כישלון לדוד אלכסנדר: תקציב הקולנוע ל-2013 יחולק לפי מבחני התמיכה הקיימים

כך הודיע יו"ר מועצת הקולנוע, שניסה לזרז את הדיונים בנושא שינוי הקריטריונים; ניסיון שגרר ביקורת קשה מצד איגודי היוצרים וראשי הקולנוע

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

תקציב הקולנוע לשנת 2013 יחולק בין הגופים הנתמכים על פי מבחני התמיכה הקיימים. כך הודיע אתמול (שלישי) יו"ר מועצת הקולנוע, דוד אלכסנדר, שניסה בחודשים האחרונים לזרז את דיוני המועצה בנושא שינוי הקריטריונים, בתקווה שאת תקציב 2013 ניתן יהיה לחלק כבר לפי הקריטריונים החדשים. עקב כך, בוטלו שתי ישיבות מועצה שנקבעו להיום ולמחר (רביעי וחמישי), שבהן קיווה היו"ר לסיים את הדיון בשינויים המוצעים. בה בעת, התבקשו הגופים הנתמכים על ידי תקציב הקולנוע להגיש למועצה את בקשות התמיכה שלהם על פי הקריטריונים הקיימים.

"הדיונים יימשכו בישיבות שנקבעו למועד מאוחר יותר החודש. במקביל, תקציב 2013יחולק על פי הקריטריונים הקיימים", מסר אתמול אלכסנדר. עם זאת, סירב יו"ר המועצה להסביר מה הסיבה להחלטה. שתי ישיבות מועצה נקבעו להתקיים ב 28 וב 30 בחודש. דחייה זו מאפשרת אתנחתא במרוץ שהתנהל במועצת הקולנוע בחודשים האחרונים במטרה להספיק ולאשר את הקריטריונים החדשים במהרה, כדי שניתן יהיה להחילם על תקציב 2013 ולאפשר סיום הדיונים בנושא לפני הבחירות.

הרצון לזרז את הדיונים גרר בחודשים האחרונים ביקורת קשה מצד איגודי היוצרים וראשי ענף הקולנוע. אלה טענו כי הרצון למהר מנע מחברי המועצה לנהל דיון רציני ומעמיק במסמך הסבוך והמורכב, שמשפיע רבות על אופן התנהלותו של ענף הקולנוע. לעמדתם של אנשי הקולנוע הצטרפו בשבועות האחרונים גם כמה מחברי מועצת הקולנוע, שקמו ויצאו נגד ניסיונותיו של היו"ר להאיץ את התהליך. הם קבלו בין היתר כי מופעל עליהם לחץ למהר ולקבל החלטות בעניין וכי רצונם להתעמק בתיקונים מסוימים לא תמיד מתקבל בברכה, וטענו כי ראוי לנהל את הדיונים הללו בכובד ראש ובלי לחץ.

שלוש קרנות קולנוע - קרן הקולנוע הישראלי, קרן מקור והקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה - שלחו בימים האחרונים מכתב ליועץ המשפטי לממשלה ובו התריעו על הבעייתיות הכרוכה בזירוז הדיונים לפני הבחירות. "אנו מתריעים על התערבות לא מידתית בנושא ניסוח הקריטריונים לתמיכה לפי חוק הקולנוע ערב הבחירות לכנסת ועל ניסיון פסול להאיץ שלא כדין בחברי מועצת הקולנוע לקבל החלטות חפוזות ביחס להערות הגופים הנתמכים, ובכך לפגוע בתהליך שאמור להיות מקצועי", כתבו ראשי הקרנות. "התערבות ממניעים זרים הינה פסולה ואסורה, קל וחומר בתקופת בחירות. הנכם מתבקשים לעשות על מנת לנטרל אותה ולהורות על הטיפול בקריטריונים במנותק מן הבחירות ועל איסור לאשרם לפני הבחירות הכלליות".

במועצת הקולנוע שוקדים כבר שנים ארוכות על גיבוש ההצעה לתיקון הקריטריונים, שלפיהם מחולק מדי שנה תקציב הקולנוע בין הגופים הנתמכים. בין נושאי המחלוקת המרכזיים בשינוי המסמך עומדים בין היתר הצעות להגדיל משמעותית את התחום הייעודי (סרטים העוסקים בפריפריה או נוצרים על ידי יוצרים מהפריפריה), לבטל את תחום הדרמה ולתמוך במקומו בהפקת סרטים קצרים, להקציב סכום שיועמד לשיקול דעתה של המועצה, ועוד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ