החוג לקולנוע וטלוויזיה של אוניברסיטת תא לא יעביר את משכנו לתחנת הכוח רדינג א בעיר

כך עולה ממכתב שהעבירה חברת החשמל לאוניברסיטה. במקום זאת, צוין במכתב, החליטה חברת החשמל כי המבנה ההיסטורי של רדינג א' ישמש כ"אתר מורשת לאומי"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

החוג לקולנוע וטלוויזיה של אוניברסיטת תל אביב לא יעביר את משכנו לתחנת הכוח רדינג א' בעיר. כך עולה ממכתב שהעביר ביום חמישי שעבר אורן הלמן, סמנכ"ל רגולציה, קשרי ממשל ותקשורת בחברת החשמל, לנשיא האוניברסיטה פרופ' יוסף קלפטר. במקום זאת, צוין במכתב, החליטה חברת החשמל כי המבנה ההיסטורי של רדינג א' ישמש כ"אתר מורשת לאומי".

לפי תוכנית מתאר ארצית, הוחלט לפני שנתיים כי מבנה רדינג א' ההיסטורי - ששימש כתחנת כוח קיטורית מאז 1938 ועד 1970 ולאחר מכן הוכרז כמבנה לשימור - וכן שטחים נרחבים במתחם תחנת הכוח, יהפכו לשטחים פתוחים ונגישים לציבור. בעקבות זאת החלו ראש החוג לקולנוע, ראובן הקר, מנהל ארכיון החוג, ליביו כרמלי, והאדריכל ישראל גודוביץ (לשעבר מהנדס העיר תל אביב) לגבש תוכנית ולפיה יעביר החוג לקולנוע את משכנו למבנה רדינג א'. זאת, בין היתר, כדי לפתור את מצוקת המקום שממנה סובל החוג באוניברסיטה.

לצד זאת, תיכננו השלושה להקים ברדינג א' גם את מוזיאון הקולנוע הראשון בישראל וכן ארכיון מקיף לסרטים ולחומרים שונים הקשורים בקולנוע. הם גייסו לפרויקט את האדריכל היפני המפורסם ארטה איסוזאקי, שהגיע לביקור באתר והביע הסכמתו לתכנן את הפרויקט, ותיכננו לגייס את המימון מתרומות שיאספו מיהודים אמריקאים העומדים בראש תעשיית הקולנוע ההוליוודית.

נשיא האוניברסיטה ביקר באתר לפני כשנה, ונתן את אישורו העקרוני לתוכנית, וגם בחברת החשמל הביעו התלהבות. אבל המכתב שנשלח מחברת החשמל לאוניברסיטה בים חמישי סתם את הגולל על התוכנית. "חברת החשמל הגיעה למסקנה כי מבין כל אתרי חברת החשמל ההיסטוריים, רדינג א' הוא האתר המתאים ביותר לשמש כאתר מורשת לאומי מרכזי של חברת החשמל, לטובת הציבור בכלל ותושביה של העיר תל-אביב בפרט", ציין הלמן במכתב.

מאוניברסיטת תל אביב נמסר: "נושא המעבר של החוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב למתחם רדינג הוא רעיון שהועלה, אך מעולם לא הוגדר ולא הגיע להבשלה".

בחברת החשמל ציינו בתגובה כי האפשרות לשכן באתר את החוג לקולנוע נבחנה על ידי גורמים מקצועיים של שני הצדדים, וכי לצד זאת בחנו בחברה פניות של גופים אחרים. סגנית הדוברת איריס בן שחל ציינה כי "מרכז המורשת שיוקם במקום נועד לפתוח את המקום לרשות הציבור, והכוונה היא לקיים בו פעילות רחבה למען הקהילה, כגון תערוכות, הופעות ואירועי תרבות שונים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ