כרבע מחברי מועצת הקולנוע מתכוונים להימנע מהצבעה מכריעה

במחאה על מסע השמצות ואיומים הם לא ישתתפו בהצבעה על הקריטריונים החדשים לתמיכה בענף

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

לפחות ארבעה מתוך 17 חברי מועצת הקולנוע מסרבים להשתתף בהצבעה המכריעה על מבחני התמיכה החדשים, המתוכננת להתחיל ביום רביעי. זאת במחאה על מסכת השמצות ואיומים המתרחשת בשבועות האחרונים במועצה, סביב עניין הקריטריונים החדשים, והתנהלות לא ראויה לדבריהם של גורמים שונים במועצה, בראשות היו"ר דוד אלכסנדר.

בה בעת, גם ארגוני היוצרים מתקוממים על הכוונה להתחיל השבוע את ההצבעות על הקריטריונים החדשים. לדבריהם, הקריטריונים החדשים אינם מיטיבים עם ענף הקולנוע ולא ראוי למהר ולאשר אותם לפני ששר חדש ייכנס לתפקידו במשרד התרבות וילמד את הנושא.

לידי "הארץ" הגיע מכתב שכתבה לפני שבוע וחצי חברת המועצה נעמה הניג למנכ"לית משרד התרבות וליועצת המשפטית של המשפט. הניג מפרטת בו שורה של התנהלויות בעייתיות, לדבריה, של יו"ר המועצה, דוד אלכסנדר, בתקופה האחרונה, ומציינת:"תמונת מצב עגומה וקשה זו אינה מאפשרת להמשיך ולקיים הצבעות לפני שיקוים בדק בית יסודי. קיוויתי שנגיע ואף פעלתי להגיע להבנות ולפתרון אמיתי, בקונצנזוס רחב, של הבעיות (...) אולם לצערי הרב, נאמרו והובטחו דברים מסוימים כשבפועל נעשו דברים אחרים".

דוד אלכסנדרצילום: דרור ארצי ג'יני

בין היתר מצוין במכתב כי דרישות "לבצע בדיקה כוללת ולקבל התייחסות רצינית לטענות על ניגודי עניינים לכאורה, של מספר חברים שכיהנו ומכהנים במועצה", לא טופלו, וכי טענות שונות שהועלו לפני היו"ר זכו להתעלמות. כך למשל, נכתב, לא נעשה דבר בעקבות מידע שנמסר ליו"ר על גורמים במועצה הפועלים בשיטתיות למען קרנות מסוימות, על גורמים במועצה המפיצים השמצות אישיות כנגד חברי מועצה מסוימים ועוד.

במכתב תגובה ששלחה היום הדס פרבר, היועצת המשפטית של משרד התרבות, אל הניג, צוין בין היתר כי "הטענות על ניגוד עניינים של חברי מועצת הקולנוע נבדקו באופן יסודי, הן על-ידי הח"מ והן על-ידי משרד המשפטים, ונמצאו חסרות בסיס". אשר לטענות לניגוד עניינים נכתב כי "מספר חברי מועצה קיבלו הבהרות לגבי הימנעותם מהצבעה בנושאים ספציפיים".

נעמה הניג סירבה להגיב לדברים. "את מה שיש לי לומר אני אומרת תמיד באופן ישיר לגורמים הקשורים בעניין, וכך אני נוהגת גם בעניין המועצה", אמרה.

ואולם, במכתב ששיגרה היום ליועצת המשפטית של משרד התרבות, ושהגיע לידי "הארץ", הגיבה הניג לדברים בחריפות. "אין בתגובתכם מענה לטענות שהועלו", כתבה היום לפרבר. "יתר על כן, התגובה מעוררת תמיהה שכן נראה כי קיים חוסר עניין מוחלט לבדוק את הבעיות שהועלו". היא מציינת כי לא נערכה כל בדיקה כפי שהיה מתבקש, ושככל הידוע לה, איש לא פנה לחברי המועצה הרלוונטיים כדי לקבל מהם את המידע הנדרש. "מסכת ההשמצות, האיומים וההבטחות שאליה התייחסתי בפנייתי נמשכת עד למועד זה. בנסיבות אלה מתבקש במשנה תוקף שלא יתקיים דיון שבו תתקבלנה החלטות בנוגע לתבחינים החדשים, בטרם תתקיים הבדיקה האמורה", ציינה הניג.

גם חברת המועצה מרלין וניג הודיעה כי תסרב להשתתף בהצבעה אם תתקיים ביום רביעי. "בתקופה האחרונה רמת ההשמצות האישיות עלי ועל חברי מועצה אחרים הגיעה לשפל חסר תקדים. אני מזועזעת מכך שבמקום להתייחס לדברים עניינית ברמה הציבורית, אנשים יורדים נמוך מאוד לרמה האישית, ומחפשים מי מושחת יותר ומי פחות", אמרה וניג. "התרעתי על כך שחבל שעבודה מאומצת של שנתיים תרד לטמיון. הצעתי לבדוק נוסחאות שהוצעו לפשרה - או לבחון פשרה אחרת שתוצע על ידי יו"ר המועצה - וזאת כדי שההצבעות יתקיימו כסדרן ועל הצד הטוב ביותר. אבל נכון לעכשיו כל פניותי נענו בשלילה."

גם חברי המועצה אריה צ'רנר ומיכאל בן אבי מתכוונים להימנע בנסיבות הקיימות. צ'רנר יימנע מהצבעה במחאה על אופן ניסוחו של הקריטריון הייעודי, המונע תחרות בין קרנות בתחום זה. בן אבי אומר: "אני חושב שבאווירה שקיימת במועצה כיום ובמצב המפולג שלה - יהיה לא נכון להצביע. אני חושב שתבחינים כאלה, שהם שינויים מהותיים בענף, ראוי שיתקבלו בהסכמה כוללת ולא ברוב מועט. זה הרי כמו לשנות את החוק. דרוש בדק בית עמוק בכל הנוגע להתנהלות המועצה. בתקופה האחרונה קרו כאן דברים שפגעו בצורה עמוקה בתחושות ובהרגשות של חברי מועצה, ולצערי נוצרה אווירה שאינה מאפשרת להמשיך ולעבוד בה".

נציגי איגודי היוצרים מביעים גם הם מורת רוח מההצבעה על הקריטריונים שאמורה להתקיים השבוע. "בקריטריונים החדשים אין כל בשורה או חזון לקולנוע הישראלי", אומר יו"ר איגוד המפיקים, אסף אמיר. "אנחנו ניסינו להגיע להסכמות עם המועצה, לחפש קונצנזוס כדי שניתן יהיה להניח תשתית ראויה לקולנוע הישראלי, אבל לצערנו זה לא קרה. במקום זאת, הקריטריונים המוצעים אינם שוויוניים, אין בהם בשורה של ממש לענף והם רק מגבירים את המתח בתוכו. לא ברור איך בזמן שגיבשו את הקריטריונים, הצליחו במועצה ליצור מלחמת הכל בכל - קרנות שנלחמות בקרנות, מועצה שנלחמת בתעשייה – וזאת בזמן שניתן היה לגבש הסכמות. יש תחושה שאצה למישהו הדרך לסיים את התהליך, במקום לחשוב מה נכון לעתידו של הקולנוע הישראלי. הרי הקריטריונים החדשים כבר לא יחולו על תקציב 2013, כפי שרצו בתחילה, אז לא ברור מה התכיפות לאשרם דווקא עכשיו. אפשר להמשיך ולהידבר עד שנגיע להסכמות שישרתו היטב את הקולנוע הישראלי".

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "המחלקה המשפטית במשרד התרבות ומשרד המשפטים בדקו באופן יסודי את הטענות בנושא ניגוד עניינים של חברי המועצה ומצאו כי הן  חסרות כל בסיס. במסגרת בירור הפניות בנוגע לניגוד עניינים, קיבלו מספר חברי מועצה הבהרות לגבי הימנעותם מהצבעה בנושאים ספציפיים. אולם אף חבר מועצת הקולנוע לא הושעה מתפקידו, ולדברים הנטענים בנושא אין כל שחר. יתרת הנושאים המועלים במכתב של הגב' הניג אינם אלא בגדר שמועות  ודברים שבעלמא.  

"אשר לטענה בדבר מועד ההצבעה: המחלקה המשפטית של המשרד כמו גם משרד המשפטים סבורים כי אין מניעה משפטית להמשך תיקון מבחני התמיכה והבאתם לסיומם גם בעת הזאת. עמדת המשרד היא שסיום תיקון המבחנים הינו הפתרון הנכון לקידום הקולנוע הישראלי לטובת כלל העוסקים בתחום. יודגש כי המועצה לקולנוע עוסקת בתיקון המבחנים מזה למעלה משנה וחצי. ההצבעות היו אמורות להתקיים כבר לפני מספר חודשים, אולם לבקשת היוצרים ניתנו מספר דחיות לשם קיום שימועים בעל פה ובכתב. משרד המשפטים, כמו גם משרד התרבות, בדעה שאין כל מניעה להביא את הנושא לסיומו גם במועד הנוכחי. כל טענה היום בנוגע למועד לקיום הצבעה היא לא רק קנטרנית ומקוממת אלא אף גובלת בכפיות טובה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ