פרס דוב הזהב בפסטיבל ברלין לסרט הרומני. פרס מחוץ לפסטיבל ליריב הורוביץ

רוק בקסבה של הבמאי הישראלי יריב הורוביץ זכה בפרס הקונפדרציה הבינלאומית לקולנוע אמנותי, המוענק מחוץ למסגרת פסטיבל ברלין. פרס Cinema Fairbindet הוענק לסרט הפלסטיני התיעודי "אמנות/אלימות"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

הסרט הרומני "Child's Pose", המספר על אשה אמידה המנסה להציל את בנה מעונש מאסר, לאחר שגרם למותו של ילד בתאונת דרכים, זכה אמש בפרס דוב הזהב, הפרס הגדול של פסטיבל ברלין. הפרס הוענק לבמאי קאלין פיטר נאצר בטקס חלוקת הפרסים של הפסטיבל, שהתקיים אמש. הפסטיבל הגרמני היוקרתי יינעל רשמית הערב.

הקולנוע הישראלי, שאף נציג שלו לא השתתף השנה בתחרות הרשמית המרכזית של הפסטיבל, יצא מן הפסטיבל עם פרס אחד בלבד: "רוק בקסבה", סרטו של יריב הורוביץ, שהוקרן במסגרת "פנורמה" הלא תחרותית, זכה בפרס שמעניק גוף חיצוני לפסטיבל: פרס הקונפדרציה הבינלאומית לבתי קולנוע אמנותיים (Art Cinema Award - CICAE ) .

עלילת סרטו של הורוביץ מתרחשת בימי האינתיפאדה הראשונה, ועוקבת אחרי קבוצה של חיילי צה"ל המוצבת על גג של אחד הבתים בעזה כדי לשלוט על האזור וללכוד את מי שהרגו למוות את חברם ליחידה. "הורוביץ מטפל באינטליגנציה גבוהה בסיטואציה מאוד אישית של הקונפליקט הישראלי-פלסטיני, ובו בזמן מספר סיפור אוניברסלי על האיוולת שבמלחמה", ציין חבר השופטים שהעניק את הפרס להורוביץ. הקונפדרציה הבינלאומית לבתי קולנוע אמנותיים היא ארגון ששם לו למטרה לתמוך בקולנוע אמנותי ולפעול לקידומו.

הסרט הפלסטיני התיעודי “אמנות / אלימות”, שביים אודי אלוני יחד עם באטול טאלב ומרים אבו חאלד, זכה בפרס “Cinema Fairbindet“, שמעניק המשרד לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי בגרמניה. הסרט עוקב אחר בתו של השחקן והבמאי ג’וליאנו מר חמיס ושניים מתלמידיו, שלאחר הירצחו מחפשים כיצד הם יכולים להמשיך את דרכו ולשמר את מורשתו.

הפרס הגדול של חבר השופטים בתחרות הרשמית של הפסטיבל, כמו גם פרס השחקן הטוב ביותר, הוענק לסרט הבוסני "An Episode in the Life of an Iron Picker" ולשחקן הראשי בו נאזיף מוג'יק. פרס השחקנית הוענק לפאולינה גארסיה, על תפקידה בסרט הצ'יליאני "גלוריה". ואילו הסרט האמריקאי היחידי שהצליח השנה לזכות בפרס בברלין הוא "Prince Avalanche." שזיכה את דייוויד גורדון גרין ("פיינאפל אקספרס") בפרס הבמאי הטוב ביותר.

הבמאי האיראני ג'אפר פנאהי, שיצר לפני שנתיים את סרטו "זה לא סרט", בזמן ששהה במאסר בית באיראן, הציג השנה בפסטיבל סרט נוסף שאף אותו יצר תחת מאסר. סרט זה, "Closed Curtain", זיכה אותו בפרס דוב הזהב לתסריט הטוב ביותר. ציונים לשבח ניתנו לבמאים גאס ואן סנט על סרטו "Promised Land," ופי אמארה על סרטה "Layla Fourie,".

סרטים ישראליים נוספים שהוקרנו בפסטיבל הגרמני הם "הנוער" של תום שובל, "אמנות / אלימות" התיעודי שביים אודי אלוני יחד עם באטול טאלב ומרים אבו חאלד (על בתו של השחקן והבמאי ג'וליאנו מר חמיס ושניים מתלמידיו, שלאחר הירצחו חיפשו כיצד יוכלו להמשיך את דרכו ולשמר את מורשתו) , "מדינה 194" התיעודי של דן סיטון, והסרטים הקצרים "בשבחי היום" הקצר של אורן אדף ו"דינה ונואל" של סיון לוי ונטלי מלמד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ