לבנת: "אני קוראת לצנזורה עצמית של אמנים"

דבריה של לבנת כי כלל לא הצטערה שהסרטים "חמש מצלמות שבורות" ו"שומרי הסף" לא זכו באוסקר עוררו סערה ומחאה בקרב אנשי הקולנוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר שאף חבר ממשלה לא טרח לברך את הבמאים הישראליים שהתמודדו השבוע על האוסקר לסרט התיעודי, הצהירה שרת התרבות, לימור לבנת, כי כלל לא הצטערה שהסרטים "חמש מצלמות שבורות" ו"שומרי הסף" לא זכו באוסקר. לבנת גם הביעה בראיון צער על כך ש"בשנים האחרונות יש יותר מדי סרטים שמוציאים את דיבת מדינת ישראל רעה בעולם כולו". בתגובה, שלחו אתמול ארבעה איגודי יוצרים - המפיקים, הבמאים , התסריטאים, ופורום היוצרים הדוקומנטריים – מכתב לשרת התרבות ובו מחו על הדברים שהשמיעה.

בראיון לתוכנית "לילה כלכלי" של ערוץ 10 ביום שלישי, הצהירה שרת התרבות כי כלל לא צפתה בטקס האוסקר, וכי לא היתה במתח לקראת ההכרזה על הזוכים בתחרות סרטי התעודה. "הייתי במתח בעיקר כי רציתי שלינקולן יזכה בפרס הבמאי הטוב ביותר", אמרה בחיוך.

השרה ציינה כי אינה מרוצה מהאופן שבו מחליטות הקרנות באילו סרטים לתמוך. "לצערי עד עכשיו בקרנות האלה, איכשהו לא מצאו שום תסריטים שמדברים גם על דברים אחרים, שמציגים אחרת את מדינת ישראל", הבהירה. בנוסף, הביעה לבנת תקווה שהשינויים במבחני התמיכה שאישרה באחרונה מועצת הקולנוע – ובמיוחד בקריטריונים המתייחסים להרכב הלקטורים שמעסיקות הקרנות - יביאו לשינוי המצב.

במכתבם לשרה ציינו ארגוני היוצרים כי "תפקידה של שרת התרבות הוא לקדם את היצירה בישראל ולא לשמש כצנזור. בתקופת כהונתך הופקו בישראל מאות סרטים אשר מייצגים את הפנים העשירות והמורכבות של מציאות חיינו על שלל גווניה: יהודים, ערבים, חילונים, דתיים ,ימין ושמאל. נכון, בין סרטים אלו היו גם סרטים ביקורתיים, אך זהו תפקידה המרכזי של האמנות - לאתגר את הקהל ולהציב אלטרנטיבה למיינסטרים, המתקיים בבטחה בכל אמצעי התקשורת. למדינה דמוקרטית אין זכות קיום ללא יצירה חופשית, בועטת ומתריסה (...) אנו גאים בדרור מורה, עימאד בורנאט וגיא דוידי, בין אם אנו מסכימים עם דעותיהם ואמרותיהם ובין אם לאו. הם עשו סרטים חשובים, לטובת השיח החופשי והפלורליזם במקומותינו והם ראויים לכל שבח".

בתגובה לדברים שלחה לימור לבנת מכתב תשובה, וזו לשונו:

"שלום רב,

נדהמתי למקרא תדהמתכם.

יתכן שכדאי שתאזינו שוב לדברים שאמרתי בלילה כלכלי או שממילא אינכם רוצים להאזין.

דיברתי נגד צנזורה.

במכתבכם אינכם מדייקים גם בענין הלקטורים, משום שעפ"י הקריטריונים החדשים מאגר הלקטורים אכן יגוון והקרנות יזכו בניקוד בגין תוספת לקטורים מהפריפריה, בנוסף לניסיונם, אז מסתבר שגם מקום מגורים חשוב, כדי שלא הכל יסגר בצפון ת"א...

עם זאת, לאור מכתבכם, וגאוותכם במי שקורא להחרים את ישראל (גיא דוידי 5 מצלמות שבורות), כדאי שאזכיר לכם שעמדותיכם, והתנהלות הקרנות היא זו שמביאה לקולות גוברים והולכים בציבור ובכנסת, הקוראים להתערב בקריטריונים למתן תמיכות.

ועל כן, אני שמתנגדת לצנזורה, קוראת לכולכם לצנזורה עצמית.

אחרי הכל, מדינת ישראל היא דמוקרטיה להתפאר בה, אבל דמוקרטיה מתגוננת כי מול חמש המצלמות השבורות יש אלפי משפחות שבורות מהטרור הפלשתיני.

על זה – אתם לא עושים סרטים, כי אתם חיים בסרט.

הגיעה העת לחשבון נפש של אותן קרנות קולנוע ישראליות וכנראה גם של איגודים אשר תומכים בסרטים אנטי ישראליים המוציאים את דיבתנו רעה בעולם.

הגיעה העת שאותן קרנות שמתוקצבות על ידי המדינה ישאלו את עצמן האם ראוי שהן יממנו ויתמכו ביוצרי סרטים מלאי שנאה עצמית הקוראים בעולם לחרם על ישראל.

הגיעה העת שאותן קרנות שתמכו בסרטים כגון: "5 מצלמות שבורות", "עדות" ועוד שמעוותים ומסלפים את המציאות ומציגים חד צדדית, יתחילו לראות את התמונה המלאה.

הגיעה העת שאותן קרנות כמו גם כל מי שחופש היצירה והאמנות חשוב בעיניו יתחילו לגלות אחריות.

הגיעה העת שאותן קרנות אשר מעניקות פעם אחר פעם במה להתקפות וביקורת נלוזה על מדינת ישראל בשם "הנאורות" כביכול יפקחו את עיניהן, ויראו שרק אצלנו יש דמוקרטיה כה חזקה וחסונה, שמאפשרת חופש ביטוי כה רחב, והגיעה העת שבפעם הבאה כשאתם מנהלים 'דיון' על עתידה של הדמוקרטיה הישראלית, תחשבו מה היה אילו הייתם חיים במקום אחר...."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ