מת הבמאי הדוקומנטרי הרץ פרנק

פרנק, אחד הבמאים הדוקומנטריים החשובים והבולטים של ברית המועצות, מת ביום ראשון שעבר בירושלים בגיל 87

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

הרץ פרנק, אחד הבמאים הדוקומנטריים החשובים והבולטים של ברית המועצות, מת ביום ראשון שעבר בירושלים בגיל 87. פרנק, שהיה ממייסדי אסכולת הקולנוע התיעודי הפואטי של ריגה, התגורר בישראל מאז 1993, אך לא זכה כאן להכרה האמנותית שממנה נהנה ברחבי העולם.

פרנק נולד בלטוויה ב-1926. הוא שירת בצבא הסובייטי, סיים לימודי משפטים במוסקווה, ולאחר מכן עבד כעיתונאי ומעצב פרסומות. ב-1959 החל לעבוד באולפני הסרטים של ריגה כצלם סטילס, ואת סרטו הראשון ביים ב-1964. מאז יצר עשרות סרטים, שזיכו אותו בהכרה בינלאומית. הוא היה בקבוצת הקולנוענים שייסדו את אסכולת הקולנוע התיעודי הפואטי של ריגה, שדגלה בחשיפת הערך האמנותי של המציאות המתועדת באמצעים פואטיים-פילוסופיים ובהדגשת חשיבותה של שפה חזותית ייחודית.

הרץ פרנק. חשיבות התהליך היצירתיצילום: קובי גדעון

אחד מסרטיו הבולטים של פרנק היה "10 דקות מבוגר יותר" (1978), סרט של עשר דקות שצולם בטייק אחד. הסרט עקב אחר ילד כבן שלוש הצופה לראשונה בתיאטרון בובות, ותיעדה בדריכות את הבעותיו המשתנות והמגוונות. ב-1988 ביקר פרנק בישראל עם משלחת קולנוענים רשמית של ברית המועצות, שהוזמנה לפסטיבל הסרטים בירושלים. הוא הציג כאן שניים מסרטיו, "יום הדין" (1988) ו"10 דקות מבוגר יותר", וחמש שנים לאחר מכן היגר לישראל, בעקבות בתו ואחותו שכבר גרו כאן. מאז התגורר בירושלים, אך לא זכה כאן להכרה המקצועית ממנה נהנה מחוץ לישראל.

בפסטיבל ירושלים האחרון הוצגה מיני רטרוספקטיבה של סרטיו הקצרים. ב-1998 השלים כאן פרנק את סרטו "איש הכותל", וארבע שנים לאחר מכן את "פלאשבק", מסע אוטוביוגרפי שבו שילב קטעים מסרטיו הישנים, לצד צילומים של המציאות החדשה שבה מצא את עצמו. כן יצר כאן את סרטו "חזרה נצחית", שהתבסס על תיעוד חזרות של תיאטרון גשר במשך כעשר שנים, ועל האמונה שהתהליך היצירתי מעניין לפעמים לא פחות מהתוצאה. במקביל, המשיך ללמד קולנוע בחו"ל, והעביר סדנאות קולנוע וכיתות אמן במדינות שונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ