במאי "רוק בקסבה" הותקף ע"י צעירים ערבים בפסטיבל בצרפת

לפני שלושה ימים הציג יריב הורוביץ את סרטו במרסיי. לאחר ההקרנה הוכה קשות ואיבד את הכרתו. לדבריו, חלק מהתוקפים נכחו בהקרנה

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

יריב הורוביץ, במאי הסרט "רוק בקסבה", הותקף לפני שלושה ימים ברחוב במרסיי, צרפת, על ידי חבורה של צעירים והוכה קשות. התקיפה התרחשה מיד לאחר הקרנת "רוק בקסבה" בפסטיבל הסרטים אובין בעיר. כתוצאה מהמכות שספג איבד הורוביץ את הכרתו. לדבריו מדובר בצעירים ערבים, וייתכן כי כמה מהם צפו בסרטו לפני התקיפה.

הורוביץ סיפר הערב ל"הארץ" כי לאחר הקרנת סרטו בפסטיבל הצרפתי, הלך ברחוב סמוך לאתר הפסטיבל יחד עם המוסיקאי אסף אמדורסקי, שכתב את המוסיקה לסרט. "רצינו להוציא כסף, ואז באה מולנו חבורת צעירים", סיפר הורוביץ. "הם החלו לצעוק לעברי 'פאק יו', במבטא ערבי. אסף אמר לי להתעלם, אבל אני בסופו של דבר צעקתי לעברם 'פאק יו טו', ואז הם קפצו עלי. הם הפילו אותי, בעטו בי, וכתוצאה ממכה שחטפתי בראש איבדתי את ההכרה. היה ברור שהם היו ערבים ושיכורים". 

יום לאחר מכן, במסיבה שערך הפסטיבל, מספר הורוביץ, ניגש אליו אחד הנהגים שעבד עם הפסטיבל, וסיפר לו כי שמע על התקיפה שלו מבתו. "הוא ערבי, וסיפר לי שבחבר'ה של הבת שלו רצו ערב לפני כן הודעות טקסט על התקיפה. לדבריו, לפחות אחת או שניים מבין התוקפים היו קודם לכן בהקרנה של הסרט שלי בפסטיבל, וראו אותי עולה שם על הבמה".

יריב הורוביץצילום: גלעד בר שלו

"רוק בקסבה", שזכה בפסטיבל באובים בפרס מיוחד מטעם חבר השופטים, הוקרן גם בפסטיבל ברלין האחרון. הסרט מספר על יחידה של חיילי צה"ל המשרתים בעזה  בימי האינתיפאדה הראשונה. לאחר שאחד החיילים מת בעקבות פגיעה של מכונת כביסה המושלכת עליו מאחד הגגות, מוצבים חבריו על גג של בית מגורים בעיר ומקבלים הוראה להשגיח משם על השטח ולנסות לאתר את האחראים למותו. ואולם, השהייה במקום מביאה לשיא את החיכוך בין החיילים לתושבים הפלסטינאים ומציבה לפני החיילים דילמות מוסריות קשות.

"מה שהכי מפחיד אותי זה שדווקא בתנאים קיצוניים כאלה כולם פתאום מתעוררים", אומר הורוביץ. "עכשיו עם התקיפה, פתאום כל העיתונות מתעוררת". לדבריו, הוא מתלבט עכשיו אם לנסוע כמתוכנן בשבוע הבא לפאריס, להקרנת סרטו בפסטיבל הישראלי שם. "אני מתלבט, כי אני יודע שעד שאגיע לשם כל הסיפור יתפוצץ שם חזק בתקשורת, ואני חושש שבעקבות זה יקומו שם חמומי מוח שיכולים להתפוצץ עלי. נכון, יש סיכוי שזה לא היה על רקע לאומני, אבל אני ממש לא יודע לאן כל זה יכול להגיע. האבסורד הוא כמובן שהסרט שלי הוא הכי פרו-שלום שיכול להיות. נקלעתי פה לסיטואציה ביזארית לחלוטין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ