ראש הארגונים היהודיים בצרפת התנצל: במאי "רוק בקסבה" לא הותקף על ידי אנטישמים

נשיא ארגון הגג של הארגונים היהודיים בצרפת התנצל על הידיעה שפירסם, ולפיה יריב הורוביץ היה קורבן ללינץ': "אני מציע גם להורוביץ להתנצל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא ארגון הגג של הארגונים היהודיים בצרפת – CRIF - פירסם היום (רביעי) התנצלות על ידיעה שהפיץ לפני כמה ימים, ולפיה הבמאי הישראלי יריב הורוביץ היה קורבן ל"לינץ'" שבוצע בו לאחר הקרנת סרטו בפסטיבל אובין. הידיעה הזאת, שהקצינה מידע שפורסם ב"הארץ" בשבוע שעבר, הציתה בימים האחרונים ויכוחים סוערים, במיוחד בבלוגים וברשתות חברתיות, בין גורמים פרו-ערבים לבין גורמים פרו-ישראלים בצרפת.

הורוביץ סיפר לפני שבוע ל"הארץ" כי הותקף על ידי קבוצה של צעירים ערבים, כשהלך ברחוב עם המוסיקאי אסף אמדורסקי, שכתב את המוסיקה לסרטו "רוק בקסבה". לדבריו, הותקף מיד לאחר הקרנת הסרט בפסטיבל הצרפתי. "רצינו להוציא כסף, ואז באה מולנו חבורת צעירים", סיפר הורוביץ ל"הארץ". "הם החלו לצעוק לעברי 'פאק יו', במבטא ערבי. אסף אמר לי להתעלם, אבל אני בסופו של דבר צעקתי לעברם 'פאק יו טו', ואז הם קפצו עלי. הם הפילו אותי, בעטו בי, וכתוצאה ממכה שחטפתי בראש איבדתי את ההכרה. היה ברור שהם היו ערבים ושיכורים" .

ואולם, ביום שבת פורסמה באתר "אלקטרוניק אינתיפאדה" קריאה מטעם הנהלת הפסטיבל באובין להורוביץ לחזור בו מטענותיו כי הותקף על ידי נערים ערבים. מנהלת הפסטיבל, גאאל רודוויל, ציינה שם כי היתה עדת ראייה לתקרית, וכי זו לא נבעה ממניעים אנטישמיים או גזעניים. כן ציינה מנהלת הפסטיבל כי הצעירים המעורבים כלל לא היו ערבים. לטענתה, גרסתה לאירועים נתמכת על ידי עדי ראייה נוספים שנכחו במקום וקטעי וידיאו שהנציחו את התקרית האלימה.

יריב הורוביץצילום: גלעד בר שלו

נשיא הארגון כתב בהודעה שפורסמה היום באינטרנט, כי הידיעה על ה"לינץ'" בהורוביץ שהופצה בניוזלטר של הארגון הסתמכה על טענותיו של הבמאי שהתפרסמו ב"הארץ" ובכלי תקשורת ישראליים אחרים. "היה עלינו להימנע משימוש במונח 'לינץ'' אף שגם אחרים השתמשו בו", כתב רישאר פרסקיה, "אבל מעל לכל, היה עלינו להימנע מפרסום כלשהו בנושא זה, מכיוון שהמידע היה כוזב. על פי כמה עדויות, מדובר היה במריבה שפרצה בין צעירים שהלכו ברחוב בערב: מבטים, עלבונות, מצב רוח, שהביאו להתפרצות אלימה אבל למרבה המזל לא רצינית. לא הוגשה תלונה במשטרה, והורוביץ, במצב מצוין, לא התייחס לתקרית יומיים לאחר מכן, כשקיבל את הפרס (בפסטיבל, נ"א). רק לאחר חזרתו לישראל פרצה המחלוקת".

"ייתכן שמר הורוביץ ירצה לפרסם התנצלות בעניין, או לפחות הסבר, כאשר יבוא לפסטיבל הסרטים הישראלי בפאריס. אנו מציעים לו לעשות זאת. אנחנו, בכל אופן, מתנצלים בזאת לפני הקוראים של הניוזלטר של CRIF", כתב נשיא הארגון.

"כל מה שאמרתי מדויק לחלוטין", אמר הערב הורוביץ ל"הארץ". "לא אמרתי שנעשה בי לינץ' ולא אמרתי שזה נעשה על רקע לאומני. אמרתי שאני לא יודע למה תקפו אותי, ושיום לאחר התקיפה מישהו מהפסטיבל אמר לי כי התוקפים היו ערבים. היום התקשרו אלי מהנהלת הפסטיבל, התנצלו וניסחו יחד אתי הודעה לתקשורת בעניין, שתפורסם מחר. מתברר שמנהלת הפסטיבל פשוט לא קראה את הידיעה שפורסמה ב'הארץ' עד הסוף".

הורוביץ, שנמצא בפאריס לרגל הקרנת "רוק בקסבה" בפסטיבל הישראלי בעיר, הוסיף: "לצערי, הנושא הזה כל כך טעון כאן, בצרפת, שכנראה איש לא קורא עד הסוף את מה שהשני אומר, ולא נותן לעובדות לבלבל אותו. בכל אופן, אני חושב שכדאי עכשיו להנמיך את הלהבות, גם אם לאתרים מסוימים יש אינטרס דווקא ללבות את הוויכוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ