רוברט רדפורד מתכוון לפרוש מניהול פסטיבל סאנדנס

השחקן והבמאי ההוליוודי הוותיק, שייסד את הפסטיבל ב-1981: "הוא כבר לא זקוק לי"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

השחקן והבמאי ההוליוודי רוברט רדפורד רמז כי בכוונתו לפרוש בהדרגה מהובלת פסטיבל הסרטים סאנדנס, שאותו ייסד. "הוא כבר לא זקוק לי. אני לאט לאט מפנה את מקומי", אמר בעת ביקור בבריטניה, לרגל פתיחת פסטיבל "סאנדנס לונדון" המתקיים כעת זו הפעם השנייה. כך דיווח אתמול “גרדיאן” הבריטי.

רדפורד, בן 76, ייסד את פסטיבל סאנדנס ב-1981, כדי להעניק במה לקולנוע עצמאי. עם השנים, נהפך הפסטיבל, שמתקיים מדי שנה בינואר, לאירוע המוביל מסוגו באמריקה, והוא מושך מדי שנה כ-50 אלף מבקרים לפארק סיטי, יוטה. הפסטיבל שימש מקפצה ראשונית לשורה ארוכה של יוצרים שצמחו בקולנוע העצמאי, וביניהם פול תומאס אנדרסון, סטיבן סודרברג וקוונטין טרנטינו. ואולם, בשנים האחרונות נמתחה על הפסטיבל ביקורת שלפיה היקפו הגדול פוגע באופי שניסו להקנות לו מייסדיו והופך אותו למסחרי מדי.

"האם סאנדנס נהפך לגדול מדי? על כך צריכים להחליט אנשים אחרים", אמר רדפורד ל"גרדיאן". "האם הוא נהפך גדול מדי בשבילי? כנראה, במובן שאני הבנתי שאני טובע בו. אז עכשיו אני נהנה להתערב רק מדי פעם, כדי להבטיח שהפסטיבל יישאר נאמן למטרה המקורית שלו, ולהבטיח ש(המארגנים) לא יבזבזו יותר מדי זמן בגיוס כספים. סאנדנס הוא ארגון שפועל ללא מטרות רווח. הוא נועד לשרת יוצרי קולנוע עצמאיים, אנשים שאין להם סיכוי. אנחנו צריכים לשמר את הערכים הללו. אנחנו לא יכולים להניח לו להיראות כמו בוורלי הילס".

"בפעם הראשונה שקיימנו את הפסטיבל בפארק סיטי, היה שם רק בית קולנוע רעוע אחד", נזכר השחקן ההוליוודי. "אני הייתי צריך לעמוד בחוץ ולשכנע אנשים להיכנס, כמו איזה בחור שעומד מחות למועדון חשפנות. ואז הכל עלה על כל התחזיות שלי, הכל עלה ופרח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ