הסרט The Attack נאסר להקרנה בלבנון מכיון שצולם בישראל

במאי הסרט, זיאד דויירי, כתב בדף פייסבוק שלו: "התבקשנו להחזיר את האישור שקיבלנו לשלטונות, בטענה ששהיתי בישראל לצורך הצילומים"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

שלטונות לבנון אסרו את הקרנתו של הסרט הלבנוני "The Attack" בבתי הקולנוע במדינה, ככל הנראה מכיוון שהוא צולם בחלקו בישראל בהשתתפות שחקנים ישראלים. "צר לי להודיע ששר הפנים של לבנון, השר מרואן שרבל, החליט להעניש אותנו ואת הסרט באמצעות איסור הקרנתו", כתב אתמול במאי הסרט, זיאד דויירי, בדף פייסבוק שלו. "התבקשנו להחזיר את האישור שקיבלנו לשלטונות, בטענה שהסיבה לשלילתו היא שאני, זיאד דויירי, שהיתי בישראל לצורך הצילומים".

הסרט, שזכה בסוף השבוע בכמה פרסים בהוליווד, כחלק מפסטיבל הקולנוע הצרפתי COLCOA, מבוסס על ספר שכתב הסופר האלג'יראי יסמינה חדרה. העלילה מספרת על מנתח ערבי שחי בתל אביב, ובעקבות פיגוע התאבדות מגלה סוד אפל הקשור באשתו. בין היתר משחקים בסרט יבגניה דודינה, ריימונד אמסלם, דביר בנדק, אורי גבריאל ועזרא דגן.

"צילמתי חלק מהסרט בתל אביב מכיוון שזה המקום שבו מתרחשת חלק מהעלילה", הסביר הבמאי בדף פייסבוק שלו. "השתמשתי בשחקנים ישראליים כי זו היתה הבחירה האמנותית שלי, ואין בי כל חרטה או צורך להתנצל על כך. כבר היו בעבר כמה סרטים פלסטיניים שצולמו בישראל עם שחקנים ישראלים ואפילו עם מימון ישראלי, ועדיין הותר להקרין אותם בביירות. מדוע אותם כן ואת הסרט הזה לא? האם לבנונים אמורים לשאת את הדגל הפלסטיני גבוה יותר מאשר הפלסטינאים עצמם? ואת מי הם מאשימים בעצם?"

דויירי מציין כי הסרט קיבל את אישור השלטונות הלבנוניים עם תחילת העבודה עליו, אבל הבעיות החלו לפני זמן מה, כאשר משרד התרבות הלבנוני סירב לשלוח את הסרט לתחרות האוסקר האמריקאית. לדבריו, גם במקרה זה הם נקבו באותה סיבה לאיסור.

"החלטת משרד הפנים לאסור את הקרנת הסרט היא טיפשית ולא הוגנת", כתב דויירי. "היא אינה שמה קץ לכיבוש, ואינה משפרת את מצבם (של הפלסטינאים). כל שהיא עושה זה לצייר את לבנון באור שלילי, ולהבהיר לנו, הקולנוענים, שאם אנחנו חושבים מחוץ לקופסה, נזכה ליחס של מנודים פורעי חוק"

הסרט "The Attack" הוקרן בבכורה בספטמבר בשנה שעברה בפסטיבל טלורייד בארה"ב, ומיד לאחר מכן בפסטיבל טורונטו. משם הוא המשיך לסבב פסטיבלים במדינות שונות, והוקרן בין בפסטיבל הסרטים הבינלאומי של סן סבסטיאן, שם זכה בפרס מיוחד מטעם חבר השופטים.

אם האיסור על הקרנת הסרט בלבנון לא יוסר, צפוי הסרט ללכת בעקבות סרטים לבנוניים אחרים שהקרנתם נאסרה במדינה, ולהיות מופץ בה באופן פיראטי. כך הוא יוכל אמנם להגיע לעיניהם של צופים רבים, אבל יוצריו לא יוכלו ליהנות מההכנסות של הקרנות בבתי קולנוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ