"דוקאביב"

12 סרטים ישראליים יתחרו בפסטיבל התיעודי שייפתח מחר

35 אורחים מחו"ל ישתתפו בפסטיבל, ובהם הבמאים אלן ברלינר וג'ושוע אופנהיימר

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן

תריסר סרטים יתמודדו השנה בתחרות סרטי התעודה הישראליים – התחרות המרכזית של פסטיבל "דוקאביב" - שלזוכה בה יוענק פרס בסך 70 אלף שקל. הפסטיבל ייפתח מחר בהקרנת הסרט "רוקדים ביפו", בבימויה של הילה מדליה, בנמל תל אביב. הסרט, שהוקרן באחרונה בפסטיבל טרייבקה הניו־יורקי, מספר על ניסיונו של הרקדן הבינלאומי פייר דוליין לקרב בין ילדים ישראלים ופלסטינים באמצעות ריקודים סלוניים.

לצד "החלוצות" של מיכל אביעד וסרטה של מדליה, יתמודדו בתחרות גם "ואם נניח, לרגע, שיש אלוהים" של רם לוי, העוקב אחרי דמויות המאכלסת רחוב קטן ברמת גן; "חנדה חנדה" של דוד אופק ונטע שושני, העוקב אחרי זוג צעירים ממוצא בוכרי, המורדים במשפחותיהם; "סופרוומן" של יעל קיפר ורונן זרצקי, הבוחן את חייהן של חמש קופאיות בסופר מרקט בתל אביב; "ריטה ג'האן פורוז" של איל גולדברג, על חזרתה של הזמרת ריטה לשורשיה הפרסיים; ו"לפני המהפכה" של דן שדור על אלפי הישראלים שחיו בטהראן ערב ההפיכה ב-1979.

עוד ישתתפו בתחרות "רקדנית, עמוד וסרט" בבימוי ישרי הלפרן, העוקב אחר ישראלית שזכתה באליפות אירופה בריקוד על עמוד; "המעבדה" של יותם פלדמן, הבוחן כיצד נהפכה ישראל למעצמה של ייצוא נשק; "גיא עולה לתורה" של דנה אידיסיס, המלווה את ההכנות לבר המצווה של אחיה הצעיר, האוטיסט; "החבר הערבי שלי" המתעד את מסע החיפוש של הבמאית נגה נצר אחר חברה הפלסטיני; "ufi לאט־לאט" של ויטלי קריביץ', המלווה קבוצת עולים צעירים מרוסיה.

מתוך הסרט "רוקדים ביפו", שיוצג בפתיחת הפסטיבלצילום: אדם מרטין כהן

כ-35 אורחים מחו"ל יבואו השנה לפסטיבל, ובראשם הדוקומנטריסט היהודי־אמריקאי אלן ברלינר שיקיים כאן כיתת אמן ויציג את סרטו החדש "בן דוד רחוק", ובו הוא עורך מסע אל נבכי זיכרונו המתפורר של משורר הסובל ממחלת האלצהיימר. כן יתארח הבמאי האמריקאי ג'ושוע אופנהיימר שביים את הסרט "מעשה בהרג", שבו ביקש מפושעי מלחמה שהשתתפו בהפיכה הצבאית באינדונזיה לגלם את עצמם ואת קורבנותיהם בשחזורים קולנועיים של הזוועות שביצעו לפני כ-50 שנה.

סרטו של אופנהיימר, שגרף פרסים ועורר עניין רב בפסטיבל ברלין האחרון, יתמודד בתחרות הבינלאומית של דוקאביב, לצד עשרה סרטים נוספים. בין היתר, יתמודדו "אל תשכחיני" המשרטט את חייה של אמו, אקטיביסטית פמיניסטית שהייתה פעילה בתנועת הסטודנטים של שנות ה-60 וכעת מתמודדת עם מחלת האלצהיימר; "בצלה של השמש", המביא את סיפורם של שני לבקנים טנזניים שנרדפים בגלל אמונה טפלה שלפיה כריתת איברי גופם היא סגולה לעושר ולמזל; "המתחזה", שעוקב אחר צעיר צרפתי המתחזה לנער בן 16 מטקסס שנעלם שלוש שנים קודם לכן; "חייל על הגג", המתעד את החיים היהודיים בחברון; ו"מחנה 14 - אגף השליטה הטוטאלית", המביא עדות מטלטלת של אסיר נמלט ממחנה עבודה אכזרי בצפון קוריאה.

פסטיבל דוקאביב יימשך עד 11 בחודש, ויתקיים בעיקר בסינמטק תל אביב אך גם באתרים נוספים ברחבי העיר. עוד יתקיימו במסגרתו תחרות סרטי תעודה של סטודנטים ותחרות "דוקו־צ'אלנג'" המסורתית שבה צוותי יוצרים יתבקשו ליצור סרטי תעודה קצרים במשך חמישה ימים. בנמל תל אביב תתקיים שורה של אירועי חוצות, וביניהם הקרנות של סרטי מוסיקה בליווי סטים של די־ג'ייז נבחרים, ובכיכר הבימה תתקיים ב-9 בחודש הקרנה חגיגית וחינמית של הסרט זוכה האוסקר "מחפשים את שוגרמן". כמו כן, השנה יוענק בפסטיבל לראשונה פרס "חביב הקהל", שיוענק לסרט נבחר על פי בחירת הקהל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ