"כחול הוא הצבע החם ביותר" זכה בפרס דקל הזהב - קולנוע - הארץ
פסטיבל קאן

"כחול הוא הצבע החם ביותר" זכה בפרס דקל הזהב

הפרס הראשון בפסטיבל ניתן לא רק לבמאי הסרט, עבדלטיף קשיש, אלא גם לשתי כוכבותיו. בפרס השני זכה סרטם של אחים כהן

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אורי קליין
אורי קליין

"כחול הוא הצבע החם ביותר", סרטו של עבדלטיף קשיש, הבמאי הצרפתי יליד תוניסיה, זכה הערב בפרס דקל הזהב בטקס הנעילה של פסטיבל קאן ה-66.

הסרט המשובח אמנם (שנקרא גם "חיי אדל") מתאר את סיפור האהבה המתפתח בין תלמידת תיכון בת 15 לאשה המבוגרת ממנה בעשר שנים לפחות שבאה מרקע חברתי שונה משלה. יושב ראש חבר השופטים השנה, הבמאי סטיבן ספילברג, הכריז שבאופן חריג החליטו השופטים להעניק את הפרס לא רק לבמאי הסרט אלא גם לשתי השחקניות שלו: אדל אקסארשופולוס הצעירה ולאה סיידו. השתיים עלו דומעות על הבמה יחד עם קשיש, שבנאום התודה שלו קרא לחופש לאהוב, על רקע החוק שעבר בצרפת ומאפשר נישואים חד מיניים וגם מעורר התנגדות עזה בחוגים ימניים.

20 סרטים השתתפו בתחרות בפסטיבל קאן השנה, מרביתם היו טובים או לפחות מעניינים. שישה מהם, בנוסף ל"כחול הוא הצבע החם ביותר", כובדו בטקס הנעילה, שהנחתה השחקנית הצרפתייה אודרי טוטו.

הפרס הגדול של חבר השופטים, שהוא הפרס השני בחשיבותו, הוענק לסרטם של ג'ואל ואיתן כהן "Inside Llewyn Davis", המציג את סיפורו של זמר פולק בניו יורק בסוף שנות ה-60. האחים כהן לא נכחו באולם, ושניים ממפיקי הסרט קיבלו את הפרס במקומם. את הפרס הגישה כוכבת העבר קים נובק, שנכחה בקאן לרגל הקרנה של עותק משוחזר של סרטה המהולל ביותר, "ורטיגו" של אלפרד היצ'קוק מ-1958. קטע ממנו הוקרן קודם לצאתה של נובק לבמה, וכל הקהל שנכח באולם קם לכבודה.

פרס השופטים הוענק ל"Like Father, Like Son", סרטו של הבמאי היפאני קורה-אדה הירוקאזו, שמציג את סיפורן של שתי משפחות ממעמדות שונים, המגלות שבניהן בני ה-6 הוחלפו בלידתם.

פרס השחקן הטוב ביותר הוענק לשחקן האמריקאי הוותיק ברוס דרן על תפקידו בסרט "נברסקה". גם דרן לא נכח באולם, ואת הפרס קיבל בשמו במאי הסרט, אלכסנדר פיין.

למרות המחווה שחבר השופטים עשה לשתי השחקניות של "כחול הוא הצבע החם ביותר", הוענק גם פרס השחקנית הטובה ביותר. הוא ניתן לשחקנית ברניס בז'ו (המוכרת לנו מתפקידה ב"הארטיסט") על הופעתה ב"העבר", סרטו של הבמאי האיראני אשגאר פרהאדי ("פרידה").

פרס התסריט הטוב ביותר הוענק לבמאי הסיני ז'יה ז'אנגקה על סרט הפשע שאותו גם ביים, "מגע של חטא".

עם השופטים שסייעו לספילברג בבחירתו נמנו הבמאי אנג לי, הבמאית הבריטית לין רמסי, הבמאי הרומני כריסטיאן מונג'יו, הבמאית היפאנית נאומי קוואסה והשחקנים דניאל אוטיי, כריסטוף וולץ, ניקול קידמן והשחקנית ההודית וידיה באלאן. הבחירות של חבר השופטים התקבלו במחיאות כפיים באולם שבו הוקרן הטקס בפני צבא העיתונאים בקאן. קריאות הבוז היחידות נשמעו כאשר ספילברג הכריז שפרס הבמאי הטוב ביותר מוענק לבמאי המקסיקאי אמאט אסקאלאנטה על סרטו "הלי", סיפורה של משפחה שמסתבכת בעסקי הסחר בסמים, שספג קבלת פנים ביקורתית צוננת, בלשון המעטה.

פרס מצלמת הזהב, לסרט ביכורים, הוענק על ידי יושבת ראש חבר השופטים בתחרות המסוימת הזאת, הבמאית הצרפתייה הגדולה אנייס וארדה, ל"אילו אילו" של אנתוני צ'ן, שהוקרן במסגרת "שבועיים של הבמאים" ומוצאו מסינגפור.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ