נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

הבמאי והתסריטאי האמריקאי ריצ'רד לינקלייטר יבוא לישראל כאורח פסטיבל הקולנוע בירושלים, כדי להשתתף בהקרנת הבכורה של סרטו החדש "לפני חצות" – הסרט השלישי ועטור השבחים בטרילוגיה הקולנועית שלו, בכיכובם של ז'ולי דלפי ואיתן הוק. שני הסרטים הקודמים בטרילוגיה המצליחה שלו היו "לפני הזריחה" (1995) ו"לפני השקיעה" (2004). פסטיבל ירושלים ייפתח השנה ב–4 ביולי, יימשך עד 13 ביולי, ו"לפני חצות" יהיה סרט הנעילה שלו.

"לפני חצות", לפי תסריט שכתב לינקלייטר בין היתר עם דלפי והוק, הוקרן בבכורה בפסטיבל סאנדנס האחרון והתקבל שם באהדה רבה. הסרט מפגיש שוב את שני גיבורי הטרילוגיה של לינקלייטר, ג'סי וסלין, שהיכרותם החלה במפגש מקרי ברכבת באירופה ובלילה אחד שבילו יחד בעקבות זאת בווינה. ב"לפני השקיעה" הם נפגשו שוב, תשע שנים לאחר מכן, בפאריס, ואילו בסרט החדש הם חוזרים ונפגשים, כמעט 20 שנה לאחר המפגש הראשון ביניהם. עכשיו הם כבר בני 40 ונופשים יחד ביוון. ממוצע הציונים של הסרט באתר “מטאקריטיק”, המאגד ביקורות קולנוע מכלי התקשורת המובילים בארצות הברית, עומד כעת על 97.

ריצ'רד לינקלייטר (מימין) בפעולה. מאסדת קידוח לבימוי סרטיםצילום: REUTERS

>>> טריילר של הסרט "לפני חצות"

לינקלייטר נולד ב–1960 ביוסטון, טקסס, ונטש את לימודי הקולג' שלו כדי לצאת ולעבוד על אסדת קידוח נפט במפרץ מקסיקו. בכסף שהרוויח בעבודה זו הוא רכש לעצמו מצלמת 8 מ"מ וציוד עריכה והקרנה, עבר להתגורר באוסטין טקסס, החל להתנסות ביצירת סרטים ופנה ללימודי קולנוע. הוא היה בין מייסדי מכון הקולנוע באוסטין, וסרט הבכורה שלו “It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books” יצא ב–1988. שלוש שנים לאחר מכן הוא ביים את “Slacker”, שהשתתף בתחרות הרשמית של פסטיבל סאנדנס וזיכה אותו בהכרה ראשונה בזירת הפסטיבלים הבינלאומית.

בתחילת הקריירה שלו התרחשו סרטיו באוסטין, ובחנו את חוויית ההתבגרות בעיר, ואילו בהמשך הוא נע בין בימוי סרטים עצמאיים לבין שיתוף פעולה עם האולפנים ההוליוודיים הגדולים. שני סרטיו שזכו עד כה להצלחה הגדולה ביותר הם "לפני הזריחה", שזיכה אותו ב–1995 בפרס דוב הכסף בפסטיבל ברלין לבמאי הטוב ביותר, ו"לפני השקיעה" שהיה מועמד לפרס האוסקר על התסריט המעובד.

לינקלייטר, שרבים מסרטיו מתרחשים לאורך פרק זמן של 24 שעות, ביים עד כה 16 סרטים באורך מלא, ובהם שני סרטי אנימציה: “Waking Life” מ–2001, שהוקרן בפסטיבל ונציה וגרף שם כמה פרסים, ו"סורק אפלה" מ–2006 שהתבסס על ספר המדע בדיוני של פיליפ ק. דיק. בין היתר, ביים גם את הסרטים "חיים בהקיץ", "פאסט פוד", "אני ואורסון וולס" ו"ברני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ