גלן קלוז מתחרטת על "חיזור גורלי"

קלוז אומרת כי היא מצטערת על כך שסייעה להזין את הסטיגמה השלילית של מחלות הנפש: "רוב האנשים שסובלים מכך אינם אלימים"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

"חיזור גורלי" היה אחד הסרטים המצליחים ביותר שבהם השתתפה גלן קלוז, והוא גם זיכה אותה במועמדות לפרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר, אבל היום אומרת השחקנית ההוליוודית כי לו נדרשה לגלם את התפקיד הזה היום, היתה עושה זאת באופן שונה לחלוטין. בראיון שנתנה לחדשות סי־בי־אס הבהירה קלוז כי היא מצטערת על כך שסייעה בתפקידה זה להזין את הסטיגמה השלילית המלווה זה שנים ארוכות מחלות נפש.

קלוז מגלמת ב"חיזור גורלי" (1987) את דמותה של אלכס פורסט, אשה שאינה יציבה נפשית, המפתה עמית שלה לעבודה (מייקל דגלאס) לרומן קצר. אבל כשהוא מבקש לקטוע את הקשר עמה ולחזור לחיות בשלווה עם אשתו וילדיו, אלכס מסרבת להשלים עם כך. בתחילה היא מנסה להתאבד ולאחר מכן מנסה להחזיר את המאהב שלה לזרועותיה באמצעות איומים והפחדות מגוונים. כשכל אלה מעלים חרס, היא אינה בוחלת גם בניסיון לרצח.

”לו קיבלתי את התפקיד הזה היום”, אמרה קלוז, "היתה לי נקודת מבט שונה לחלוטין על הדמות הזאת. הייתי קוראת את התסריט באופן שונה לחלוטין". לדבריה, מכיוון ששחקנים נושאים באחריות מוסרית, מוטלת עליהם חובה להסביר את המורכבות הכרוכה במחלת נפש ולא להציג אותה כסיבה שטחית להתנהגות מופרעת ואלימה, כפי שקורה בסרטים רבים.

"רוב האנשים שסובלים ממחלת נפש אינם אלימים, ורוב האנשים שמבצעים פשעים אלימים אינם מאובחנים כסובלים ממחלות נפש", ציינה קלוז. "(התפיסה הזאת) שגויה, כבר הוכח שהיא אינה נכונה, ואין זה מוסרי להמשיך ולהציג כך את פני הדברים".

קלוז אמרה את הדברים אחרי שנכחה בכנס על מחלות נפש שנערך בבית הלבן בוואשינגטון, ובו הנשיא ברק אובמה הביע תקווה שהנושא הרגיש הזה יזכה לתהודה ו"ייצא מן האפלה". שניים מבני משפחתה של קלוז, אחותה והאחיין שלה, סבלו ממחלות נפש, כך שלאורך השנים היא למדה להכיר מקרוב את התחום הזה והרגישויות והסטיגמות הכרוכות בו.

אנשי מקצוע מתחום הפסיכיאטריה שצפו בזמנו בסרט "חיזור גורלי" טענו כי דמותה של אלכס נמצאת בו במצב אובססיבי האופייני למחלת נפש הקרויה "Erotomania", שהאדם הסובל ממנה נמצא תחת הרושם השגוי שלפיו אדם אחר מאוהב בו.

ואולם קלוז מציינת כי הדבר כלל לא נדון עמה בזמן העבודה על הסרט. "הדבר המדהים הוא שתוך כדי התחקיר שלי ל'חיזור גורלי' דיברתי עם שני פסיכיאטרים, ובשום שלב לא הוזכרה אף הפרעה נפשית או אפילו האפשרות להפרעה כזאת", היא אומרת. "כיום, מן הסתם, זה היה הדבר הראשון שהייתי חושבת עליו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ