הבמאי האיראני מוחסן מחמלבאף יבקר בישראל

הבמאי, אחד הבולטים בבמאי הגל החדש של הקולנוע האיראני, יבוא לישראל בעוד כשבועיים כאורח כבוד של פסטיבל הסרטים ירושלים

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

הבמאי האיראני מוחסן מחמלבאף, אחד הבולטים בבמאי הגל החדש של הקולנוע האיראני, יבוא לישראל בעוד כשבועיים כאורח כבוד של פסטיבל הסרטים ירושלים. הבמאי עטור הפרסים, שהוא גם מפיק, תסריטאי ועורך, היה בשנים האחרונות מבקר חריף של המשטר באיראן. הוא ביים עד היום יותר מ-20 סרטים, ובפסטיבל הירושלמי יציג את סרטו האחרון, הסרט התיעודי "הגנן".

מחמלבאף נולד בטהראן ב-1957, וכנער היה מעורב בפעילות איסלאמית מחתרתית, שבעקבותיה נשלח לרצות עונש מאסר. המאסר שלו נמשך יותר מארבע שנים, עד שחרורו בעקבות המהפכה האסלאמית באיראן. לאחר מכן החל לעסוק בספרות ובקולנוע, כתב ספרים וביים סרטים, וביניהם "חרם" (1985), "רוכב האופניים" (1987), "גאבה" (1996), "ליקוי חמה בקנדהאר" (2001). סרטיו הוצגו בפסטיבלים החשובים בעולם והוא עצמו כיהן כשופט בפסטיבלים רבים.

מוחסן מחמלבאף. התבטא לא פעם נגד אחמדיניג'אד

נוסף על אלה, מחמלבאף גם הקים בית ספר לקולנוע בטהראן, שבו הכשיר יוצרים לעתיד, ובהם שלושה מילדיו שנהפכו לבמאים גם הם. במשפחתו שלוש במאיות נשים, שסרטיהן זכו להכרה בינלאומית: בנותיו סמירה מחמלבאף ("בחמש אחר הצהריים") וחנה מחמלבאף ("המחברת"), וכן אשתו השנייה מרזייה משקיני ("היום שבו נהייתי אשה").

ב 2005 עזב מחמלבאף את איראן ועבר להתגורר בפאריס, ומשם יכול היה להשמיע בבטחה את עמדותיו הפוליטיות. הוא התבטא לא פעם בצורה חריפה נגד נשיא איראן היוצא, מחמוד אחמדיניג'אד, וטען כי משטרו לא היטיב עם העם האיראני.

את סרטו החדש, "הגנן", שצולם בחלקו בישראל, הציג מחמלבאף בהקרנת בכורה בפסטיבל בוסאן הקוריאני באוקטובר האחרון. הסרט עוקב אחר בחור מפפואה גינאה החדשה, המטפל בגנים הבהאיים של חיפה, ודן בתפקידן של הדתות בכל הקשור למלחמות, לשלום ולפוליטיקה. את הסרט צילם בנו של מחמלבאף, מייסן. בנוסף יוקרנו בפסטיבל ירושלים גם כמה מסרטיו האחרים של מחמלבאף: "גאבה", "ליקוי חמה בקנדהאר" ו"סלאם סינמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ