גינה דייוויס נרתמת למחקר בינלאומי על ייצוגי נשים וילדות בקולנוע

המחקר ייערך בשיתוף עם האום. לדברי דייוויס, המחסור בדמויות של נשים בסוגי המדיה השונים גורם לילדים לחשוב שנשים וילדות אינן תופסות מקום שווה בעולם לגברים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השחקנית ההוליוודית ג'ינה דייוויס נרתמה לשתף פעולה עם סוכנות "UN Women" של האו"ם, בתמיכה במחקר גלובלי חדש, ראשון מסוגו, שיבחן כיצד מיוצגות נשים וילדות בסרטי משפחה. המחקר יבחן את הסרטים שזוכים להצלחה הגדולה ביותר מבחינה מסחרית באוסטרליה, סין, צרפת, גרמניה, הודו, איטליה, יפן, רוסיה, ספרד ובריטניה. תוצאות המחקר אמורות להתפרסם בסוף 2014.

לפי דיווח של סוכנות הידיעות אי־פי, לאקשמי פורי, העומדת בראש "UN Women", הסבירה ביום שני כי ייצוג זה הוא בעל השפעה רבה על האופן שבו נשים ונערות רואות את עצמן, על הערכתן העצמית ועל היחסים בין המינים. "UN Women" הוא גוף שהחל לפעול במסגרת האו"ם ב-2011, במטרה לדאוג לשוויון מגדרי ולהעצמתן של נשים וילדות. "איננו יכולות להניח לאופן הייצוג של נשים וילדות לחבל במאמץ העצום שכבר נעשה למען שוויון בין המינים ולמען העצמה נשית. אנו מקוות שהמחקר יפנה לגורמים המשפיעים באופן חיובי על התפישה של נשים בחברה שלנו", אמרה פורי.

ג'ינה דייוויס ב"גבירתי הנשיא"צילום: REUTERS

דייוויס, שכיכבה בין היתר בסרטים "תלמה ולואיז", "ביטלג'וס" ו"הזבוב" וזכתה באוסקר לשחקנית המשנה הטובה ביותר על הופעתה בסרט "תייר מזדמן" (1988), כיכבה בשנים 2005-2006 בסדרת הטלוויזיה "גבירתי הנשיא", שבה גילמה את הנשיאה הראשונה שנבחרה להנהיג את ארצות הברית. לדבריה, המחסור בדמויות של נשים בסוגי המדיה השונים גורם לילדים לחשוב שנשים וילדות אינן תופסות מקום שווה בעולם לגברים. "לדימויים תקשורתיים יש השפעה עצומה על הערכה עצמית של ילדים ועל השאיפות שלהם, ומסיבה זו החלטנו להשיק את המחקר הגלובלי הזה על ייצוגי מגדר בתקשורת", ציינה דייוויס בהצהרה שפירסמה.

ב-2007 הקימה דייוויס את מכון ג'ינה דייוויס למגדר בתקשורת" במטרה לשנות את אופני הייצוג של נשים ואת הסטריאוטיפים הכרוכים בהם במוצרי תקשורת ובידור הפונים לילדים. מחקר קודם שפירסם מכון ג'ינה דייוויס גילה כי בסרטי משפחה אמריקאיים, רק 28.3% מהדמויות המדברות הן נקבות – נשים וילדות. מתוכן, רבות הוצגו בצורה סטריאוטיפית וסקסיסטית. רק 3.4% מהדמויות של אנשי עסקים מובילים, ורק 4.5% מהדמויות של פוליטיקאים בכירים, היו נשים.

בכנס של האיגוד האמריקאי לאנימציה, שהתקיים בשבוע שעבר, חשפה דייוויס את הנתון שלפיו רק 17% מהבמאים, המפיקים והתסריטאים של סרטי אנימציה המיועדים לילדים בארצות הברית – הם נשים. לפי "הוליווד ריפורטר", השחקנית ההוליוודית ציינה עוד כי שיעור הנשים המופיעות בסצינות המוניות בסרטי אנימציה אף הוא על 17% – בדיוק כמו בסרטים מצולמים רגילים (לייב אקשן). היא הוסיפה כי שיעור הדמויות הנשיות והדמויות הגבריות לא השתנה בסרטים האמריקאים מאז 1946.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ