ספר עיון על הקולנוע הישראלי החדש יראה אור בצרפת

הספר, מאת אריאל שוייצר, יעמוד על מגמות שונות בקולנוע הישראלי מ-2001, מועד כניסתו לתוקף של חוק הקולנוע, ועד היום

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

ספר עיון חדש שיעמוד על טיבו של הקולנוע שנוצר בישראל בשנות ה 2000 יראה אור בעוד כחודשיים בצרפת. "Le nouveau cinéma israélien” (''הקולנוע הישראלי החדש''), מאת חוקר הקולנוע אריאל שוייצר, יעמוד על מגמות שונות בקולנוע הישראלי החל ב-2001, מועד כניסתו לתוקף של חוק הקולנוע, ועד היום, ויכלול ראיונות עם שורה של יוצרי קולנוע ישראלים.

חלקו הראשון של הספר כולל ניתוח של המהפכה המבנית בקולנוע הישראלי, בעקבות חוק הקולנוע והסכם הקו־פרודוקציות עם צרפת, וכן ניתוח של מגמות מרכזיות בקולנוע הישראלי העכשווי: הקולנוע הנשי, הקולנוע ההומוסקסואלי, הקולנוע העצמאי, הקולנוע של הפריפריה והרב־תרבותיות, מרכזיותה של התמה הדתית בקולנוע העכשווי, הטרילוגיה של מלחמת לבנון ("בופור", "ואלס עם באשיר" ו"לבנון"), ההתייחסות הקולנועית למחאה החברתית, וכן הקולנוע הדוקומנטרי העכשווי (כולל פרק שמתמקד ביצירתו של הבמאי אבי מוגרבי).

חלקו השני של הספר יכלול ראיונות שערך שוייצר עם הבמאים הישראלים הבולטים של השנים האחרונות, ובהם ארי פולמן, קרן ידעיה, שמואל מעוז, רונית אלקבץ, ערן קולירין, נדב לפיד, דויד וולך, ירון שני, דובר קוסאשווילי, רפאל נדג'ארי, ואחרים.

מתוך "ואלס עם באשיר", בין הסרטים המוזכרים בספר

את ההקדמה לספר כתב הבמאי והתסריטאי ארי פולמן, בן המחזור של שוייצר בחוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב. בהקדמה מספר פולמן בין היתר על המהפכה שחוללו בני המחזור שלהם – ובהם גם חגי לוי, איתן פוקס, אורי סיון ורני בלייר - בקולנוע הישראלי, ועל הדרך שעשה הדור הזה מתעשיית הטלוויזיה לעולם הקולנוע. הספר מתוכנן לצאת לאור בצרפת ב-20 בספטמבר בהוצאת Yellow Now.. ערב השקה חגיגי יתקיים ב-5 באוקטובר בסינמטק הצרפתי בפאריס, ובו יוקרן ''הנוער'', סרטו של תום שובל שזכה באחרונה בפרס הגדול של פסטיבל ירושלים. שוייצר פירסם בעבר את הספר ''הרגישות החדשה: קולנוע ישראלי מודרני בשנות ה-60 וה-70'', (2003, הוצאת בבל).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ