תקציב הקולנוע יגדל ל-80 מיליון שקל בשנה בחמש השנים הקרובות

הסיכום על התקציב החדש, הגדול ב-13 מיליון שקל בשנה ממה שהיה עד כה, אושר כחלק מתקציב המדינה. לבנת: זו בשורה לתעשיית הקולנוע הישראלי

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

תקציב הקולנוע יגדל בכ-13 מיליון שקל ויעמוד בחמש השנים הקרובות על כ-80 מיליון שקל בשנה – כך נקבע בתקציב המדינה שאושר השבוע בכנסת בקריאה שנייה ושלישית. לאור הקיצוצים הנרחבים שהוכנסו השנה בתקציב המדינה, הגדלת תקציב הקולנוע היא הישג לענף הקולנוע המקומי. הסיכום על התקציב החדש הושג בתום סבב פגישות שהתקיימו במאי האחרון בין נציגי משרד האוצר לנציגי משרד התרבות והספורט וראשי ענף הקולנוע הישראלי.

בפברואר 2009 הגיעו ראשי ענף הקולנוע להסכם עם ראשי האוצר, ולפיו תקציב הקולנוע יהיה 67 מיליון שקל בשנה. מכיוון שהסכם זה אמור היה לפוג בסוף 2013, החליטה שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, למנות ועדה מצומצמת שתנהל מול האוצר משא ומתן על גובהו של תקציב הקולנוע בשנים הבאות. הוועדה כללה את יו”ר מועצת הקולנוע דוד אלכסנדר, מנהלי שתי קרנות הקולנוע הגדולות כתריאל שחורי (קרן הקולנוע הישראלי) וגיורא עיני (קרן יהושע רבינוביץ’), נציג איגוד המפיקים מרק רוזנבאום, חשב משרד התרבות והספורט גיא אטיאס, והממונה על תחום הקולנוע במשרד התרבות אתי כהן.

בסבב הפגישות שקיימו חברי הוועדה עם נציגי האוצר דנו הצדדים בגובה תקציב הקולנוע ובשאלה אם הוא ייקבע מראש לשנה אחת בלבד או לחמש שנים, כפי שהיה עד כה. בעוד שאנשי האוצר רצו בתחילה לקצץ את תקציב הקולנוע ולקבוע אותו לשנה אחת בלבד, ראשי הענף התעקשו כי הגדלת התקציב והחלתו על חמש השנים הקרובות חיוניות להמשך הפעילות הקולנועית המקומית ולהמשך שגשוגו של הענף. לשיחות הצטרפה בשלב מסוים מנכ”לית משרד התרבות והספורט, אורלי פרומן, ובסופו של דבר, ב-13 במאי, סוכם בין הצדדים כי תקציב הקולנוע לשנים 2018-2014 יהיה 79.5 מיליון שקל בשנה.

השרה לבנת מסרה בתגובה: “זו ללא ספק בשורה לתעשיית הקולנוע הישראלי. אני מאמינה כי ההסכם החדש יסייע להמשך פריחתו וקידומו של הקולנוע הישראלי בארץ ובעולם, ויעניק רשת ביטחון ליוצרים המוכשרים, הקרנות ושאר העוסקים באמנות הקולנוע”.

שחורי אמר היום (חמישי) בתגובה להגדלת התקציב: “זה אמנם לא הגידול שקיווינו לו, אבל במציאות שבה פעלנו ובהתחשב במצב הכללי של המשק, אני חושב שזה הישג שתקציב הקולנוע לא קוצץ ולא הוקפא, אלא קיבל תוספת. מה שהכי חשוב זה שאף אחד לא באמת יכול להתווכח עם ההישגים של הקולנוע הישראלי בשנים האחרונות, ומובן שזה עבד לטובתנו במשא ומתן שניהלנו עם אנשי האוצר. בקשותינו להגדלת התקציב לא היו חסרות יסוד, אלא התבססו על עובדות מוצקות בשטח, ובסופו של דבר הבינו באגף התקציבים של האוצר שהדרישות שלנו הגיוניות. בנוסף, העובדה שהתקציב הזה מובטח לנו לחמש שנים, מבטיחה לנו שקט תעשייתי ואופק לשנים הקרובות”.

עיני אמר: “בנסיבות שבהן נמצא כעת המשק הישראלי, זה הישג רציני מאוד. המהפך הגדול בקולנוע הישראלי חל בעקבות חוק הקולנוע שנכנס לתוקף ב-2001 והגדלת תקציב הקולנוע, וכעת אין ספק שאותו תהליך יוכל להימשך, ויכולתנו לתמוך בהפקת סרטים בסכומים גבוהים יותר לא תיפגע”.

ממועצת הקולנוע נמסר כי היא “מברכת על ההסכם החמש־שנתי החדש שיאפשר גם בתקופה של קיצוצים תקציביים ומצוקות כלכליות להוסיף ולקדם את הקולנוע הישראלי, על הישגיו המרשימים בתחום סרטי העלילה והתעודה. תקציב החומש יאפשר במקביל להעמיד משאבים ראויים לטובת הקולנוע הייעודי והיוצרים מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית בישראל וכן להכניס למעגל היצירה את הסרט העלילתי הקצר. כל היעדים הללו עמדו לנגד עיני חברי מועצת הקולנוע בבואם לבחון ולעדכן את התבחינים לתקצוב פעילויות הקולנוע בישראל”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ