נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

כשחושבים על יחסה של הוליווד לנאצים ולמלחמת העולם השנייה, עולים על הדעת סרטים כמו "קזבלנקה" ו"הדיקטטור הגדול", שהתייחסו בביקורתיות לנאצים ולמנהיגם אדולף היטלר. ואולם, ספר אמריקאי חדש טוען כי האולפנים ההוליוודיים הגדולים, שהיו נואשים להגן על עסקיהם בגרמניה, דווקא שיתפו פעולה עם הנאצים בשנות ה-30, לפני פרוץ המלחמה: הם נכנעו לא פעם לדרישותיהם ולא רק שהסכימו לקצץ סצינות בסרטים מסוימים, אלא אפילו ביטלו הפקות שלא נשאו חן בעיני אנשי המפלגה הנאציונל סוציאליסטית.

מגזין תעשיית הבידור ההוליוודית "הוליווד ריפורטר" פירסם החודש קטעים מתוך הספר "The Collaboration: Hollywood's Pact with Hitler" - שעתיד לצאת לאור בחודש הבא בהוצאת אוניברסיטת הארווארד ונכתב על ידי ההיסטוריון האמריקאי בן אורוונד (Urwand). הספר נשען על חומרים שלוקטו בארכיונים שונים בארצות הברית ובגרמניה וחושף את הממדים המפתיעים שאליהם הגיע שיתוף הפעולה בין הוליווד לבין הנאצים בעשור שקדם למלחמת העולם השנייה.

מתוך "הדיקטטור הגדול". לא מעיד על הכלל

לפי הספר, בכירים בהוליווד נאותו להיכנע לתכתיבים הנאציים מכיוון שרצו להגן על עסקיהם בגרמניה, ולכן הניחו לנאצים בין היתר לצנזר תסריטים, לשלול קרדיטים מיוצרים יהודיים, לעצור הפקה של סרטים ואפילו הכריחו את אחד המנהלים באולפני אם ג'י אם להתגרש מאשתו היהודייה. עוד נטען בספר, כי הגרמנים איימו לאסור הקרנת סרטים אמריקאיים בגרמניה אם האולפנים יסרבו לשתף עמם פעולה.

החל מהסרט "במערב אין כל חדש" שיצא ב-1930, שלוש שנים לפני עליית הנאצים לשלטון, החלו ראשי האולפנים להעביר תסריטים וסרטים מוגמרים לאישורם של גורמים גרמנים רשמיים. כאשר אלה הביעו התנגדות לסצינות מסוימות או לדיאלוגים שלדעתם ציירו את הגרמנים באור שלילי, מתחו ביקורת על הנאצים או התייחסו להתעמרות הנאצים ביהודים, טוען אורוונד בספרו, הסכימו האולפנים ההוליוודים להכניס שינויים באופן עריכת הסרטים הללו, בהתאם לטענות שעלו.

מעבר לכך, הלחץ של הנאצים הביא לעתים אפילו לביטול הפקות הוליוודיות שהתייחסו באופן ביקורתי לעלייתו לשלטון של אדולף היטלר. כך שאין זה מקרי, נטען בספר, שעד 1940 לא נעשה בהוליווד אף סרט אנטי־נאצי חשוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ