התגלה עותק של סרטו הראשון של אורסון ולס שנחשב אבוד

אין הכוונה למה שרבים מכירים כסרטו הקצר הראשון של ולס, "HEARTS OF AGE" מ-1934, אלא לסרט "Too Much Johnson" שאורכו כ-40 דקות ושוולס צילם עוד קודם לכן

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

עותק של סרטו הראשון של אורסון ולס, שעד כה נחשב לאבוד, נמצא באחרונה ויוצג לראשונה לפני הקהל הרחב באוקטובר הקרוב. כך עולה מידיעה שהתפרסמה היום ב"ניו יורק טיימס". אין הכוונה למה שרבים מכירים כסרטו הקצר הראשון של ולס, "HEARTS OF AGE" מ-1934 (עותק שלו אפשר לראות ביוטיוב). אלא לסרט "Too Much Johnson" שאורכו כ-40 דקות ושוולס צילם עוד קודם לכן.

ולס צילם את  "Too Much Johnson"במסגרת ההכנות שלו להעלאת מחזה באותו השם – עיבוד לפארסה מ-1894 שהוא התכוון להעלות בברודווי ב-1938. במשך דורות, הסרט הזה גירה את דמיונם של חוקרים שהתחקו אחר יצירותיו של ולס, שידעו שזו היתה למעשה ההתנסות הקולנועית הראשונה שלו שאותה יצר עם צוות מקצועי ושאמורה היתה להיות מוקרנת לפני קהל. 

אורסון ולסצילום: אי–פי

למעשה ולס לא סיים מעולם לערוך את החומרים שצילם לצורך הסרט הזה, מכיוון שבשלב מסוים בוטלה ההצגה והוא החליט לנטוש את הפרויקט. ב-1960 סיפר ולס בראיון כי שנים לאחר מכן הוא נתקל במקרה בחומר הזה שצילם, בווילה שלו בספרד.  הוא סיפר שהקרין את החומרים שמצא, שמח לגלות שהם נשמרו במצב טוב, "ללא אף שריטה", ותיכנן לשבת ולערוך אותם מחדש.

ואולם שריפה שפרצה בווילה זמן קצר לאחר מכן ביטלה שוב את תוכניתו להשלים את העבודה על הסרט הזה, כי העותק שמצא עלה באש. נראה היה כי היצירה המסקרנת הזאת אבדה לעולמים, אך אז, במפתיע, התגלה עותק של הסרט במחסן של חברת ספנות בעיר הנמל פורדנונה בצפון איטליה – שם הוא ככל הנראה נשכח מתישהו בשנות ה-70. עובדים של מרכז תרבות שפעל בעיר זיהו למרבה המזל את חשיבותה של היצירה, והעבירו את החומר לרוצ'סטר, שם שוקדים כעת על ייצוב הסרט והעברתו לפורמט עדכני.

"Too Much Johnson" יוצג בבכורה באוקטובר בפסטיבל בפרדנונה, ואם יימצא המימון המתאים תועלה גרסה שלו גם לאינטרנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ